Overview
Podrobný návod shrnující základní informace o hře, její herní mechaniky a principy. Dočtete se zde o vylepšování Geraltových schopností, boji, magii, herním světě, alchymii, monstrech a mnohem více. Návod je kompletně v češtině.
[ Úvod ]
“Pravdou jest, že nenalezneš ničehož odpudivějšího nad ona monstra, vědmáky zvaná, kterážto stojí proti vší přirozenosti, neb jsou zplozenci ohavného bosoráctví a démonů vzívání. Jsouť lotry beze cti, svědomí a zábran, pravými stvůrami pekel, pouze krveprolévání schopnými.”
– Anonymus (z knihy Monstrum čili vědmáka vypodobnění)
Hra vypadá na první pohled trochu složitě, což může hodně lidí odradit od hraní. Mně samotné dalo ze začátku práci se zorientovat. Doufám, že vám s tím můj návod alespoň trochu pomůže, protože první hra o Zaklínači za to rozhodně stojí.
Popisuje téměř všechno, co ve hře naleznete a najdete tu i pár typů pro lepší hraní. Neobsahuje žádné určité spoilery, které by vám naopak zážitek ze hry pokazily. Pokud jste četli knižní ságu o Zaklínači, nebudete se ve hře cítit tolik ztracení, protože sem tam uslyšíte známá jména lidí, bylin, monster nebo lokací, případně narážky na knihy nebo citace z nich. Přečtení ságy ale samozřejmě není nezbytné.
Návod je členěn do jednotlivých kategorií nikoli abecedně, ale více méně podle toho, co vás po zapnutí hry nejvíce zajímá a co je nejdůležitější pro následný postup. V jednotlivých sekcích jsou klíčová slova (svým způsobem nadpisy) zvýrazněny tučně, aby byl text přehlednější.
Herní obrazovka
“Mají pravdu, pane Zaklínači… Hanebný svět nás obklopuje, to však neznamená, že musíme být ještě hanebnější…”
– Yurgo
[ Pod textem najdete screenshot herní obrazovky, ke kterému jsou zde uvedeny vysvětlivky. ]
Takto vypadá obrazovka ve hře, pokud právě hrajete (pohybujete se, bojujete,…). V pravém horním rohu se nachází minimapka, která ukazuje vaši polohu, směr vámi označeného questu a cesty, ulice, budovy, vodu a případné překážky. Červený trojúhelníček představuje šipku ukazující k aktivnímu questu. Když už jste u questu blízko, změní se šipka v červený kruh. Geralt je zobrazen jako šedá šipka, která osvětluje jeho zorný úhel. Nalevo od minimapky je kruhový ukazatel denní doby. Když je ohraničen krví a je přes něj šrám, znamená to, že se nacházíte někde, kde vás můžou napadnout monstra. Ve městech je ale pravděpodobnost značně nižší, než v lesích nebo bažinách.
Napravo od minimapky je pět ikon. Vrchní (ozubená kola) představuje systém a dostane vás do nastavení hry. Nižší (střelka kompasu) otevírá mapu, do které se lze dostat i stisknutím klávesy M. Ta pod ní (ikonka Geralta) otevírá panel Hrdiny, kde lze vylepšovat schopnosti a zkontrolovat ty stávající, případně zjistit úroveň nebo zkušenostní body, můžete ho otevřít i klávesou H. Nižší ikona (pergamen s brkem) otevírá Deník, do kterého se lze dostat i klávesou J a obsahuje úkoly, nápovědu a databázi. Ikona úplně dole (brašna) otevírá inventář, kde se můžete podívat na všechny vlastněné předměty, lze ho zobrazit klávesou I.
V levém horním rohu je Zaklínačský medailon, který má podobu vlka. Pokud se dostanete do blízkosti monster nebo magie, začne viditelně vybrovat.
Napravo od něj jsou tři ukazatele různých barev. Horní má červenou barvu a představuje vaše zdraví. Prostřední má žlutou barvu a symbolizuje energii (množství energie, kterou máte k dispozici, ovlivní vaši schopnost používat Znamení). Dolní má zelenou barvu a označuje toxicitu (může Geralta oslabit až zabít).
Kolem medailonu je kruhovitý, světle tyrkysový ukazatel, který značí získané zkušenosti, tedy postup na další úroveň.
Pod medailonem vidíte styly boje (pokud máte tasený meč) a vaše zbraně. Silný styl boje je označen medailonem ve tvaru vlka. Rychlý styl zase medailonem ve tvaru kočky. Skupinový styl vypadá jako medailon ve tvaru gryfa.
Pod zbraněmi je místo na vaše oblíbené předměty, které tam lze přetáhnout v inventáři. K nim pak máte jednodušší přístup během hraní. Hodí se tam umisťovat například healing potiony. Předmět v první pozici použijete stisknutím klávesy 6. Předmět v druhé pozici klávesou 7 a ve třetí klávesou 8.
Pod slotem na oblíbené je pod sebou seřazených pět Znamení (Aard, Igni, Quen, Axie a Yrden), z nichž každé má jinou schopnost.
Mapa a cestování
“Atlas světa byl větší, takže se za ním dala líp schovat flaška.”
– Marigold
Mapa světa zobrazuje umístění vod, měst, vesnic, hradů a pevností. Je členěná na víc království. Zapíná se stisknutím klávesy M.
Svět v Zaklínači je dělen do dvou civilizací (alespoň ta část, kterou obývají lidé). Jsou jimi Severní království a Nilfgaardské císařství. Část světa, která je prozatím lidem známa, je ohraničena ze čtyř světových stran. Na západě je svět ohraničen Velkým mořem, i když lidé se zatím spokojili alespoň s vybudováním obchodních tras. Na severu končí Dračími horami (ano, opravdu se tam vyskytují draci). Na východě se za hranici považují tři horská pásma a poušt, a to Modré hory, Ohnivé hory (pramení zde veletok Jaruga), Tir Tochair a Korathská poušť. Hranice na jihu není přesně známa, tyto místa jsou zkrátka nazývány Dalný jih. Údajně tímto směrem vede námořní trasa do Ofiru a Zangwebaru (kde se prý dají spatřit i pruhovaní koně).
Země lidí, konkrétně Severní království, se dělí do mnoha různě velkých říší. Začneme územím Koviru a Povissu (plus jejich vazalská knížectví Talgar, Velhad a Narok). Dále je to Hengforská liga (složená z malých knížectví Creydenu, Malleore, Caingornu a Holopole). Uprostřed Severu se nacházejí čtyři největší království, tedy Redanie, Kaedwen, Temerie a Aedirn. S těmito čtyřmi sousedí ještě jiná království, obecně nazývána Menší království. V ústí řeky Pontar leží město Novigrad, které je považováno za hlavní město Severu. Dále tu jsou království Lyrie a Rivie. Jednou z nejstarších zemí osídlenou lidmi, můžeme rozhodně nazvat souostroví Skellige, kde se lidé živí hlavně námořnictvím (a co si budeme povídat, především pirátstvím). Dalším územím jsou Cidaris, Kerack, Verden a Brugge.
Nilfgaardské císařství v průběhu let vytrvale dobývalo okolní království a knížectví, takže se jeho území rychle rozrůstalo. Dnes zahrnuje Ymlac, Vicovar, Rowan, Etolie, Gemmeru, Maecht, Ebbing, Geso, Mettinu a Nazair. Během nedávných válek se Severním královstvím si Nilfgaard podmanil i Cintru, Attre a Verden.
Země nelidí zahrnuje Mahakam (prastará domovina trpaslíků), Aen Sidhe (hory elfů), Dol Blathanna (neboli Dolina květů, je obývána elfy) a Brokilon (velice starý a rozlehlý les, ve kterém sídlí dryády). To jen tak, abyste nebyli považováni za ignoranty.
Mapa lokace zobrazuje budovy, cesty, vodstvo, ulice, lesy, pole a mnoho dalšího. Neobjevené území je označeno šrafem. Geralt je na mapě zobrazen jako zelená šipka. Na mapě se nachází kruhy různých barev, které označují jednotlivé lokace:
- Obchodník: Označen zelenou barvou.
- Domy spřátelených postav a budovy poskytující služby: Označeny černou barvou.
- Ohniště: Označeno žlutou barvou.
- Úkolové lokace: Označeny červenou barvou.
- Místa moci: Označeny světle modrou barvou.
- Vlastní značky: Označeny fialovou barvou (lze je umístit kliknutím pravým tlačítkem myši, jejich počet může být více, než jedna).
- Domy úkolových postav: Označeny bílou barvou.
Minimapka je zobrazena v pravém horním rohu obrazovky. Ukazuje vaši polohu, směr vámi označeného questu a cesty, ulice, budovy, vodu a případné překážky. Červený trojúhelníček představuje šipku ukazující k aktivnímu questu. Když už jste u questu blízko, změní se šipka v červený kruh. Geralt je zobrazen jako šedá šipka, která osvětluje jeho zorný úhel.
Co se týče pohybu, Geralt není schopen skákat, pokud ale půjdete k nižší zídce (a nebudete se snažit ji obejít), umí na některé i vylézt. Povětšinou nechodí krokem, rovnou běhá. Umí uskakovat dopředu, dozadu a do stran, což se hodí k vyhýbání se útokům. Uskočíte dvojitým stisknutím příslušné klávesy (W, A, S, D).
Cestovat musíte v Zaklínači výhradně pěšky. Za poplatek (obvykle 5 orénů) lze využít služeb převozníka, který vás může dostat přes řeku nebo bažinu. Čarodějové mohou vytvořit portály a pomocí nich překonávat obrovské vzdálenosti. Občas vám dovolí nějaký využít.
Inventář
“Zlo je zlo, Stregobore. Menší, větší, střední, všechno je jedno, proporce jsou relativní, hranice nejasné. Nejsem zbožný poustevník, nečinil jsem v životě jen dobro. Mám-li však volit mezi dvěma zly, nevolím raději vůbec…”
– Geralt z Rivie
[ Pod textem najdete screenshot inventáře, ke kterému jsou zde uvedeny vysvětlivky. ]
Uprostřed obrazovky je zobrazeno Geraltovo vybavení, tedy jeho zbroj, zbraně a věci uložené v oblíbených. Na jeho hrudi je kolonka pro zbroj. Napravo od ní je vyhrazené místo pro ocelový meč, nad ním lze uložit oblíbené předměty (ty se pak zobrazí vlevo uprotřed a lze je rychle použít stisknutím kláves 6, 7 nebo 8, podle toho, v jakém jsou slotu). Nalevo od zbroje je prostor pro stříbrný meč. Pod meči jsou kolonky na prsteny (obyčejné, magické nebo pečetní). Pod prsteny jsou další dva sloty, ten levý pro dýky a pravý pro menší meče nebo sekery. Slot úplně dole vpravo je na trofeje získané ze zabitých nestvůr, lze tam umístit pouze části těl silnějších příšer, za které pak lovčí vyplácí odměnu.
Nahoře nad vybavením se zobrazuje obnos peněz, který právě vlastníte.
První tabulka vpravo označuje Úkolové předměty (Quest items), tedy věci, které budete potřebovat ke splnění questů. Z úkolového inventáře nemůžete věci vyhazovat.
Tabulka uprostřed označuje Brašnu (Satchel). Tam se ukládají všechny ostatní předměty, lektvary (ne přísady), jídlo, pití, brusiva, oleje na meče, knihy, křesadla, prsteny, svitky a mnoho jiných položek. Pokud chcete předmět použít, klikněte na něj pravým tlačítkem myši.
Spodní tabulka představuje Alchymistický váček (Alchemy Sack), do kterého se ukládají alchymistické ingredience. Ty obsahují různé položky, které se dělí do barev (více v sekci Alchymie). Můžete je filtrovat kliknutím na lahvičku dané barvy, pak se vám v inventáři zobrazí jen přísady, které dané položky obsahují. Kliknutím na symbol oka (úplně vlevo) se vám zase ukáží všechny bez rozdílu. Nelze filtr kombinovat, v jednu chvíli můžete mít zobrazenu jen jednu přísadu.
Iventář má pár funkcí. První z nich je automatické seřazování předmětů. Toho docílíte kliknutím na zelený kruh s šipkou, který najdete vlevo vedle Brašny a Alchymistického sáčku. Další funkce je odhazování položek z inventáře. Vyberte položku, kterou chcete vyhodit a přetáhněte ji dolů na symbol ruky s nápisem “Odložit předmět” (“Drop item”). Poslední funkce je rozdělování stejných předmětů, které se automaticky ukládají do stejných slotů (pokud jich není více než 10, v tom případě zaberou další slot). Podržte klávesu Ctrl a klikněte na položku levým tlačítkem myši. Objeví se vám tabulka, kde si můžete vybrat, po kolika kusech předměty rozdělíte.
Zbroj, zbraně a souboje
“Ten stříbrný meč je na příšery. A ten ocelový… taky.”
– Geralt z Rivie
Zaklínači mají dva meče. Ocelový meč slouží k zabíjení lidí. Jeden získáte hned na začátku hry. Později si můžete koupit nový, případně vylepšovat ten stávající. Je také možné si ho nechat ukovat, pokud kováři přinesete 3 kusy meteoritu (budou-li stejné barvy, získáte k tomu zvláštní bonus) a zaplatíte za samotné ukování. Ty můžete buď koupit (za poměrně vysokou částku), nebo nalézt. Ocelový meč tasíte stisknutím klávesy Q, čímž můžete i rychle přepínat mezi styly boje, ale pouze pro tento meč.
Stříbrný meč je vyroben z kovu pocházejícího z meteoritu a výborně se hodí na zabíjení příšer. Nedostanete ho hned na začátku, ale postupem času, jak se bude odvíjet příběh. Stříbrný meč tasíte stisknutím klávesy E. Takto můžete i pohotově přepínat mezi jednotlivými styly boje, ovšem pouze pro tento meč.
K vylepšení mečů můžete také použít runy, vyryté dočasně či natrvalo. Kromě nich můžete meče vylepšit i použitím brusných kamenů a diamanatového prachu (obojí lze koupit nebo nalézt), použitím nejrůznějších olejů (více v sekci Alchymie), nebo vylepšením samotného Geralta (více v sekci Vylepšování a meditace). Zde je seznam dočasných run:
- Runový kámen Perun (zranění +60%, šance na zásah +60%, šance na přesný zásah +30%)
- Runový kámen Swarog (zranění +40%, šance na zásah +40%, šance na přesný zásah +5%)
- Runový kámen Wodo (zranění +20%, šance na zásah +20%)
Dočasné runy lze použít jak na stříbrný meč, tak i na ten ocelový. Jejich účinek trvá po dobu 24 herních hodin.
Zde je seznam trvalých run:
- Runa Slunce (šance na oslepení +25%, šance na podpálení +25%)
- Runa Země (poškození +10%, šance na sražení k zemi +25%)
- Runa Měsíce (citlivost protivníka na stříbro +10%)
Trvalé runy lze vykovat pouze do stříbrného meče. Zajděte za místním kovářem (nikoli za prodavačem zbroje a zbraní), promluvte s ním a zvolte příslušnou ikonu vedle dialogů. K překování musíte mít potřebné předměty v inventáři (tedy ocel z meteoritu nebo alespoň tři libovolné runy) a dostatek orénů, abyste mohli kováři za jeho práci zaplatit (ceny se běžně pohybují v tisících).
Geralt může kromě mečů nosit i jiné zbraně, u většiny je ale napsáno, že se nehodí k Zaklínačskému stylu boje. Jenže dýku s sebou běžně nosí každý druhý, a když už jste jednou mutant, tak alespoň nemusíte tolik vyčnívat. Mezi podřadnější zbraně patří železné meče, dýky, sekyrky a palcáty. Lze je najít (například u pobitých banditů), nebo celkem levně koupit. Jiné zbraně tasíte klávesami R, T a U (podle toho, v jakém slotu je zbraň uložena). Meče i jiné zbraně opět uschováte stisknutím tabulátoru.
Novou zbroj můžete koupit u kováře a vylepší vám obranné schopnosti. Vaše první zbroj bude Vyztužená koženice a později má každý kovář ve Wyzimě ve svém sortimentu také Mistrovskou koženici, za kterou požaduje 5000 orénů. Ve IV. kapitole dostanete šanci získat zbroj ještě kvalitnější.
V Zaklínači můžete využívat tyto tři styly boje:
Silný styl: V levém horním rohu je označen medailonem ve tvaru vlčí hlavy. Hodí se na osamocené nepřátele v těžké zbroji nebo na velká a těžkopádná monstra. Zasáhnutím soupeře mu uberete více zdraví, je ale snazší se úderům vyhnout. Přepíná se na něj klávesou Z.
Rychlý styl: V levém horním rohu je označen medailonem ve tvaru kočičí hlavy. Hodí se pro samotné rychlé soupeře s lehkou zbrojí, nebo na mrštná monstra. Neubírá nepřátelům tolik zdraví, údery jsou ale svižné a těžko se jim vyhýbá. Přepíná se na něj klávesou X.
Skupinový styl: V levém horním rohu je označen medailonem ve tvaru gryfí hlavy. Hodí se pro boj proti skupině nepřátel, ať už lidem nebo netvorům. I přesto, že jste zaměření pouze na jednoho protivníka, během útoku zraníte i jeho společníky. Přepíná se na něj klávesou C.
Samotné základy a ovládání boje nejsou nijak složité, i když to tak zprvu může vypadat. Pokud máte tasený meč, přibližte se k soupeři, zaměřte ho (stačí na něj najet kurzorem) a klikněte levým tlačítkem myši. Geralt zaútočí (pokud nepřítel dostatečně rychle ránu nevykryje) a následně přejde do série útoků. Kurzor se během toho bude měnit. Začne jako malý fialový/šedý meč, postupně se přemění na šedý meč s oranžovými plameny a pak na meč se žlutými plameny. Pokud sérii útoků nechcete přerušit, musíte v momentě, kdy je kurzor zobrazen jako mečík se žlutými plameny, znovu kliknout levým tlačítkem myši.
Geralt se může pustit i do pěstního souboje (například v krčmách). Ten funguje podobně jako normální boj. Levým tlačítkem udeříte, pravým se skrčíte. Pěstní souboje jsou poněkud neohrabané, nepočítejte tedy s uhýbáním na poslední chvíli. Vylepšením svých schopností se naučíte sérii útoků, která je mnohem efektivnější.
Postavy v boji jsou označeny barevným kruhem pod jejich nohama. Pokud je to nepřítel, který vás chce zabít, je označen červeně. Někdo, s kým jste v pěstním souboji je označen žlutě. Přátelské postavy jsou označeny zeleně. Neutrální postavy jsou označeny modře. Kruh postupně ubývá podle toho, jaká zranění daný soupeř utrpěl.
Pokud bojujete proti skupině nepřátel (například při bossfightech), kde je jeden ze soupeřů výrazně silnější, doporučuji použít skupinový styl na jeho slabší ochránce a na samotného bosse následně buď silný styl, nebo rychlý styl.
Pěstní souboje jsou poměrně těžkopádné, váš protivník se chvíli potácí a pak se pomalu rozmáchne. Začněte tedy boj skrčení. Útočte jen tehdy, když váš soupeř dokončí úder.
Někteří kováři nebo obchodníci se zbraněmi vám mohou odmítnout prodat své zboží. Například trpasličí kováři se bojí, že jejich zbraně použijete k boji proti nelidem. Pokud máte přátele stejné rasy, jako jsou daní kováři, mohou vás doporučit jako důvěryhodné osoby (stačí se s postavou setkat a o čemkoli promluvit, v dialozích k tomu není přímo možnost). Pak nebude s prodejem problém. Ve městech ale obvykle bývá víc kovářů, než jen jeden, takže v nejhorším můžete přejít ke konkurenci.
Znamení a magie
“A teď dávej pozor. Za chvíli usnu. Budu sebou při tom házet a mluvit nesmysly. Pak budu ležet, jako bych byl po smrti. Ale to nic není… neboj se.”
– Geralt z Rivie
Zaklínači nejsou čarodějové, většina z nich mágy ani nemá v oblibě a vyhýbá se jim. Přesto k vykonávání své profese magii potřebují. Používají pět Znamení, z nichž každé má jinou schopnost a lze ho vylepšit (více v sekci Vylepšování a meditace). Postupně se ve hře naučíte všech pět, a to nalezením kruhů živlů (kruh z kamenů na skrytých místech). Znamení aktivujete pravým tlačítkem myši nebo stisknutím příslušné klávesy. Dá se mezi nimi rychle přepínat klávesami = a ´ (vedle backspace). Zde je seznam všech Znamení:
- Aard: Vytvoří tlakovou vlnu, která zdrží nepřátele, omráčí je nebo je povalí na zem. Aktivuje se klávesou 1 (nahoře).
- Quen: Vytvoří štít, který pohlcuje poškození. Vydrží poměrně dlouho a během jeho působení můžete například pít elixíry, aniž byste byli raněni. Aktivuje se klávesou 2 (nahoře).
- Yrden: Způsobí protivníkům bolest. Aktivuje se klávesou 3 (nahoře).
- Igni: Vyvolá ohnivý zášleh, kterým lze zapálit nebo zdržet nepřítele. Aktivuje se klávesou 4 (nahoře).
- Axie: Přinutí nepřátele po určitou dobu bojovat na vaší straně. Po dostatečném vylepšení u nich vyvolává strach. Aktivuje se klávesou 5 (nahoře).
Po celém světě můžete nalézt takzvaná místa moci. Na mapě jsou označena světle modrou barvou. Můžete je používat jednou za den (lze vylepšit schopnosti a tento počet zvýšit). Místa moci umožňují provádět magické rituály (například rituál očištění, jenž snižuje toxicitu na nulu), které vám zlepší schopnosti, nebo využívat předpřipravené teleporty.
Kromě mágů ve hře zřídka narazíte i na zřídla. Jedná se o živé bytosti (často o lidi), kteří disponují velkou magickou mocí, kterou zatím nedovedou ovládat. Pokud se to naučí, stávají se z nich čarodějové. Zřídla mohou být využita jinými silami (nezřídka temnými), které jsou tímto způsobem schopny komunikovat. Může se tedy stát, že zřídlo vyřkne proroctví, aniž si to bude pamatovat.
Alchymie
“Na mu dušu. Bylinkář, kořenář anebo felčar. Neurážej sa, ale smrdíš jako apatyka.”
– Zoltan Chivay
Pomocí alchymie se dají míchat lektvary s různými účinky. Abyste mohli nějaký lektvar namíchat, musíte nejdříve začít meditovat (více v sekci Vylepšování a meditace) a pak otevřít panel Alchymie (stisknutím klávesy L nebo vybráním ikonky elixíru v pravém horním rohu). Základem každého lektvaru musí být silný alkohol (zakoupíte v krčmě u servírky) nebo uměle připravený elixír k tomu určený. Každý lektvar má různě vysokou toxicitu. Tu značí zelený ukazatel vedle Zaklínačského medailonu. Pokud toxicita dosáhne poloviny, může to mít negativní účinky na Geraltův organismus. V případě, že se ukazatel toxicity naplní celý, může dokonce zemřít. Toxicitu lze snížit meditováním nebo jiným lektvarem, který ji sníží na nulu a vyruší tak účinky ostatních elixírů.
Kromě základu pro elixír potřebujete ještě určité přísady. Přísady v sobě obsahují různé položky, které musíte smíchat, abyste připravili daný lektvar. Zde je plný seznam oněch položek:
- Vitriol (označen modrou ampulkou)
- Rebis (označen zelenou ampulkou)
- Aether (označen fialovou ampulkou)
- Quebrith (označen žlutou ampulkou)
- Hydragen (označen bílou ampulkou)
- Vermilion (označen oranžovou ampulkou)
- Unikátní přísady (označeny fialovo-modrou ampulkou)
Každá položka se dá sehnat v určitých přísadách, od bylin až po části monster. Unikátní přísady se nacházejí v částech těl hlavních monster, a slouží k přípravě mutagenních elixírů, které přidávají jeden ze tří druhů talentů, případně odemykají jednu specifickou schopnost.
Seznam receptů, přísad a ingrediencí najdete v Deníku (otevřete ho stisknutím klávesy J nebo vybráním ikonky se svitkem v pravém horním rohu, následně vyberte příslušný nápis na horní liště).
Kromě elixírů můžete připravovat ještě další věci. Jednou z nich jsou oleje na meč. Existuje mnoho druhů olejů, z toho každý se hodí proti jinému typu monster (olej proti mrchožroutům, olej proti přeludům,…). Základem pro olej musí být tuk (psí sádlo, husí tuk,…). Čím složitejší je olej, který chcete připravit, tím kvalitnější musí tuk být.
Další věcí, kterou lze v panelu alchymie vyrobit, jsou petardy. Základem pro výrobu petard je k tomu určený prach, ten lze nalézt nebo zakoupit. Ze začátku nebudete moci výbušniny vyrábět, potřebujete k tomu nejprve získat potřebný talent (více v sekci Vylepšování a meditace).
Jednotlivé alchymistické ingredience můžou obsahovat ještě jednu ze tří dodatečných substancí, a to albedo, nigredo nebo rubedo. Když všechny ingredience, které jste použili k výrobě elixíru, obsahují stejnou dodatečnou substanci, vámi vytvořený elixír má kromě původní schopnosti i jeden zvláštní účinek:
- Elixíry albedo: Jejich toxičnost je nižší.
- Elixíry nigredo: Ovlivňují Geraltovy pohyby a koncentraci, zvyšují zranění způsobené nepřátelům.
- Elixíry rubedo: Kromě své základní funkce doplňují zdraví.
Své vědomosti o alchymii můžete samozřejmě rozšiřovat. Koupením knih o rostlinách nebo monstrech se dozvíte nové informace o nejrůznějších ingrediencích. Rovněž můžete koupit (případně získat v questu nebo najít) recepty na elixíry a oleje. Když si nějakou knihu přečtete a následně ji prodáte, obdržené vědomosti vám zůstanou.
Vylepšování a meditace
“Říkají, že smrt ti kráčí v patách, Geralte z Rivie, ale ty se nikdy neotáčíš.”
– Královna Calanthé
Postupem času můžete Geraltovy schopnosti vylepšovat. Pokud právě meditujete, můžete otevřít panel Hrdina (klávesou J otevřete Deník, vpravo nahoře vyberte ikonku Geralta, nebo jen zmáčkněte klávesu H), kde lze využít body zkušeností. Ty získáte plněním úkolů a zabíjením monster.
Když otevřete panel Hrdina, na obrazovce se objeví kruhovitý systém vylepšování, jehož středem je Zaklínačský medailon v podobě vlka. Nad ním je bílý nápis označující Geraltův aktuální status (pokud na něj najedete kurzorem, zobrazí se vám úrověň, počet získaných bodů zkušeností a jejich počet, který potřebujete pro dosažení další úrovně). Vlevo je seznam čtyř kategorií, které můžete vylepšovat (Vlastnosti, Znamení, Ocelový meč a Stříbrný meč) a pod nadpisem jsou konkrétní položky, které lze vylepšit. Pod Vlastnostmi najdete sílu, obratnost, výdrž a inteligenci. Pod Znameními Aard, Igni, Quen, Axie a Yrden. Pod Ocelovým mečem ocelový silný, ocelový rychlý a ocelový skupinový. Pod Stříbrným mečem stříbrný silný, ocelový silný a ocelový skupinový (meče se odvíjejí od stylů boje). Pro vylepšení určité schopnosti na ni klikněte, její název se objeví nad medailonem o zobrazí se vám kruhovité ikonky napravo od něj týkající se dané schopnosti.
K vylepšování schopností potřebujete talenty, které se dělí na tři druhy (bronzový, stříbrný a zlatý). Nejprve dostáváte jen bronzové talenty (zabírající dvě řady) a můžete tedy aktivovat pouze bronzová vylepšení (kliknutím na dané ikonky shodné barvy). Po dosažení 15. úrovně budete získávat i stříbrné (taktéž zabírající dvě řady) a po dosažení 30. úrovně i zlaté (které zabírají poslední řadu). Danou schopnost můžete pomocí talentů vylepšit až na 5. úroveň a postupně k ní přidávat vylepšení, která s ní souvisí.
Pokud najedete kurzorem na některou z ikonek, ukáže se vám schopnost a charakteristika daného vylepšení. K odemknutí některých schopností musíte připravit a vypít mutagenní elixír, který je pro danou schopnost určen. K tomu potřebujete speciální přísady, které získáte zabitím hlavních nestvůr během questů.
Abyste mohli Geralta vylepšovat, musíte nejdříve zahájit meditaci. Meditovat můžete u ohnišť (na mapě jsou označeny žlutou barvou, na jejich rozdělání potřebujete křesadlo, které lze nalézt nebo koupit, případně můžete použít Znamení Igni) nebo v příbytku spřátelených postav případně v krčmách (když s někým mluvíte, vlevo od textu je modrá ikonka Geralta, na kterou je nutno kliknout pro začátek meditace, v krčmě si musíte u krčmáře pronajmout pokoj). Zahájením meditace se vám automaticky otevře panel Hrdina. Můžete ale přepínat mezi jednotlivými panely kliknutím na určité ikonky v pravém horním rohu. Nově se tam objevila ikonka s lektvarem označující alchymii. Jindy nelze vlastní lektvary namíchat (více v sekci Alchymie). V levém dolním rohu jsou přesýpací hodiny a kolem nich symboly označující denní a noční doby. Kliknutím na ně, nebo vybráním přesného času na ose napravo od hodin, vyberete dobu, po kterou chcete meditovat. Kliknutím na přesýpací hodiny meditaci zahájíte. Pokud právě meditovat nechcete, nastavte čas na 0 hodin a klikněte na přesýpací hodiny, jinak meditaci zrušit nelze. Podle toho, jak moc Geralta během meditace vylepšíte a kolik namícháte lektvarů, se navýší doba, po kterou je nutno meditovat.
Během meditace můžete také měnit nastavení Zaklínačského medailonu. Ten vás varuje před monstry nebo magií, podle toho, co si zvolíte. Pokud je daná osoba, příšera, nebo síla na blízku, medailon začne vybrovat (opravdu se viditelně chvěje, pokud se dostanete na nějaké podezřelé místo, raději ho občas pozorujte). Nastavení lze změnit otevřením inventáře a kliknutím na příslušnou ikonku pod medailonem.
Směry vylepšování jsou následující. Nejprve musíte odemknout základní schopnost (ve směru modré šipky), která je závislá na vaší úrovni a barvě talentů. Pokud ji odemknete, můžete ji dále rozvíjet ve směru hnědých, šedých a žlutých šipek (pomocí talentů shodné barvy).
Monstra a vědomosti
“Lidé si s oblibou vymýšlejí nestvůry a hrůzy. Sami si pak připadají méně odporní.”
– Geralt z Rivie
Vzhledem k tomu, že Zaklínači se živí zabíjením monster, objeví se jich ve hře bezpočet. Proto je ve hře Bestiář, který obsahuje seznam monster a informace o nich, jako je například jejich popis, výskyt, slabiny a ingredience, které z nich dostanete po jejich zahubení. Do bestiáře se dostanete otevřením Deníku (klávesou J) a následným kliknutím na zelený kruh s nápisem na horní liště. Monstra se dělí na dva typy: řadové nestvůry (označeny pařátem s drápy) a hlavní nestvůry (označeny lebkou). Kompletní seznam monster naleznete v návodu Zaklínačský Bestiář.
[link]
Informace do Bestiáře lze doplnit čtením Knih nebo tím, že se s daným netvorem přímo setkáte a zabijete ho, čímž ale přijdete o výhody spojené se znalostí všech potřebných informací. Knihy lze dostat od spřátelených postav nebo zakoupit (více v sekci Interakce a obchodování). Když přečtete knihu o monstrech nebo rostlinách, automaticky se vám informace objeví v Databázi, kde si je můžete přečíst. Pokud poté knihu prodáte, vědomosti vám zůstanou. Jestli se chcete vyhnout kupování knih, můžete vědomosti získat vylepšováním schopnosti inteligence (více v sekci Vylepšování a meditace).
V Deníku naleznete také Databázi, ve které máte uvedeny informace o postavách, ingrediencích a místech, které se aktualizují podle toho, co nového se během hry dozvídáte. Deník otevřete stisknutím klávesy J, na horní liště vyberte Postavy, Místa, Ingredience nebo Rejstřík.
Interakce a obchodování
“Králové dělí lidi do dvou kategorií. Jedněm přikazují, druhé kupují. Řídí se totiž starou, banální pravdou, že každého lze koupit. Každého! Je to pouze otázka ceny.”
– Královna Calanthé
Geralt se samozřejmě neobejde bez obchodování. Koupit lze skoro cokoli a kohokoli, od jídla a nápojů přes přísady a knihy, až po zbraně a šperky. Jídlo, alkohol a živočišné tuky seženete v krčmách u servírek. Zbytek nejrůznějších předmětů u překupníků nebo obchodníků, které najdete v obchodních čtvrtích či na náměstí ve městech. Pokud potřebujete přísady do lektvarů, vyhledejte bylinkářku nebo alchymistu (každý z nich bude mít trochu jiné druhy ingrediencí). Knihy a spisy hledejte u antikvaristů. Zbraně a zbroj samozřejmě u kovářů či zbrojířů.
Pokud chcete uzavřít obchod, vyhledejte dotyčného obchodníka a klikněte na nej levým tlačítkem myši. Dole se objeví možnost výberu dialogů a nalevo od nich ikonka s mečem a měšcem.
Je také možné si uložit věci v krčmě, pokud se vláčíte s něčím, co zrovna nepotřebujete. Zajděte za krčmářem, klikněte na něj a vyberte ikonu bílé truhly s věcmi. Uložené předměty si můžete kdykoli zase vyzvednout v jakékoli krčmě.
V průběhu hry narazíte na celou spoustu questů. Aktuální úkoly zobrazíte otevřením Deníku (klávesou J) a následným kliknutím na příslušný nápis na horní liště. Úkoly jsou označeny ikonkou svitku. Když je vedle svitku i hvězda, znamená to, že dotyčný úkol si můžete zobrazit na mapě. Lze také nastavit zobrazování pouze aktivních úkolů, nebo právě aktivních fází. Nad bílým nápisem “Úkoly” je zobrazen filtr questů. Úplně vlevo je zelený kruh se symbolem oka, který zruší filtr a znovu zobrazí všechny úkoly. Vedle něj jsou ikony dvou svitků, díky kterým lze zobrazit buď jen hlavní úkoly (svitek s pečetí), nebo jen ty vedlejší (obyčejný svitek). Napravo od nich je sedm kruhových ikon. Ta úplně vlevo je označena písmenem P a zobrazí vám jen úkoly z úvodu. Úplně vpravo je ikona s písmenem E, která vám ukáže pouze úkoly ze závěru. Mezi nimi je ještě pět dalších ikon, které jsou označeny římskými písmeny 1-5 a zobrazí vám úkoly z jednotlivých kapitol. Když nějaký quest rozkliknete, objeví se prozatimní postup.
Pokud chcete získat nové questy, interagujte s postavami kolem vás, přípdně najděte vývěsku abyste získali zaklínačskou smlouvu.
Co si budeme nalhávat, nájemný zabiják příšer je sice náročná profese, leč nevděčná. Jako by nestačilo, že vám lidé nadávají do mutantů, ještě vám neplatí dost. Proto se můžete často potýkat s nedostatkem peněz, které byste mohli utrácet v hazardu, krčmách a bordelech. Nabízí se tedy otázka, jak si vydělat peníze? Spolehlivě plněním questů a zabíjením příšer, na které je vypsána odměna. K tomu nejdřív potřebujete zaklínačskou smlouvu. Tu lze najít na vývěsce u krčmy nebo městské strážnice. Obsahuje pár dokumentů, z nichž každý vyzývá k zabití určitých potvor a přinesení důkazu. Smlouvu přijmete tak, že kliknete na vývěsku, načež se vám otevře okno s jednotlivými dokumenty, kde zjistíte, co přesně máte zabít. Abyste mohli přinést důkaz a splnit tak smlouvu, musíte mít v bestiáři o daném monstru záznam (více v sekci Monstra a vědomosti). Nemalé množství peněz se dá vydělat i tím, že budete ve velkém prodávat alchymistické ingredience získané ze slabších nestvůr.
Další způsob, jak získat peníze, je nalezením a následným prodáním určitých cenných předmětů. To ale není nijak zvlášť výhodné, když uvážíte, kolik vám zaplatili a kolik námahy jste do toho vložili. Další možnost jsou hospodské rvačky (více v sekci Zbroj, zbraně a souboje). Jestli chcete najít skupinku znuděných nafoukaných vidláků, kteří si myslí, že porazí Zaklínače, najděte nejbližší krčmu a pak už vás povedou zvuky úderů a nadávky. S rváči se můžete sázet o peníze, nikdy ale nechtějí vsadit příliš mnoho. Bitku zahájíte kliknutím na jednoho ze soupeřů a vybráním ikony člověka se vztyčenými pěstmi. Kromě bitek a hledání cenností se dá celkem slušně vydělat na hazardu (víc informací najdete níže).
Je tu také možnost dávat lidem dary. To se hodí především ve chvíli, kdy si potřebujete někoho naklonit, a osobní šarm už nezabírá. Musíte si ale dávat pozor, komu co dáváte, protože postavy mohou hodně dárků odmítnout, když se jim zdají nevhodné nebo příliš laciné. Obdarování provedete kliknutím na ikonu s balíčkem vedle výběru dialogů.
Protože Geralt není zrovna nejdůvěryhodnější bytost v okolí, může se čas od času hodit použití pečetních prstenů. Ty nemůžete koupit, získáte je tak, že vám je daruje někdo s vysokým postavením. Při rozhovorech pak můžete prsteny použít například k přesvědčování, a to vybráním ikony ruky s prstenem vedle nabídky dialogů.
Kromě prstenů budete potřebovat i glejty. To jsou listiny, které držitele opravňují ke vstupu na určité území, i když je překročení hranice právě zapovězeno. Není jednoduché je získat, musí je vystavit nějaká vysoce postavená osoba.
Ve hře je také možnost hrát v kostky (ne hned na začátku, ale dřív nebo později na ně narazíte). Jedná se o hazardní hru trpasličího původu, která není považována za zábavu slušných a čestných lidí. Přesto lze najít někoho, kdo si s vámi zahraje, nakonec to vždycky jistí krčmy. Své soupeře ale musíte přizpůsobit vlastní úrovni. Pokud jste začátečník, profesionálové s vámi nebudou chtít hrát. Čím častěji a lépe budete hrát, tím lepší budete.
Pravidla hry nejsou nijak složitá, i když na začátku jen házíte a doufáte. Každý hráč má pět kostek. Střídáte se v hodech, hází se dvakrát z toho podruhé se přehazuje libovolný počet kostek. Při každém novém hodu lze navýšit sázku. Cílem hry je naházet víc, než soupeř. Můžete hodit dvojici, trojici, čtveřici, nebo dva páry (samozřejmě také nic). Krom toho i tzv. “fullhouse”, což je označení pro hod, kde je na všech kostkách nějaká hodnota, nebo malou (1-5) či velkou (2-6) postupku. Obvykle se hraje na dvě vítězná kola.
S Geraltem je zábava, protože alkohol a Fisstech mají na jeho organismus stejný účinek, jako na organismus lidí. Alkoholu je ve hře spousta druhů a můžete ho najít, vyhrát, dostat nebo koupit v krčmě od servírky. Fisstech je velmi silná droga, která je sice zakázaná, ale o to zábavnější. V knižní sáze se vyskytuje v práškové podobě, ve hře jako tekutina. I když ne tak docela, lidé o něm mluví jako o prášku, nicméně Geralt ho pije. Na tom ale nijak zvlášť nezáleží. Důležitější pro vás je, že se dá sehnat od překupníků v krčmách nebo od banditů (převážně mrtvých).
Aby to byla ještě větší zábava, můžete pít s jinými postavami. A někdy dokonce musíte. K tomu je potřeba mít v inventáři dostatek nějakého alkoholu. Pak můžete ostatní vyzvat, aby s vámi pili (kliknutím na ikonu piva vedle dialogů). Když to vydržíte dost dlouho a oni se opijí, mohou vám pak prozradit cenné informace. Jestli máte v plánu někoho záměrně opít, může se vám stát, že nebudete mít alkohol, který chutná zrovna jemu. V tom případě odmítne a vy budete muset buď investovat a pak žebrat, nebo najít jiný způsob, jak z něj informace dostat.
Protože koupit se dá kdokoli, budete muset lidi podplácet. A ne jen jednou. Někomu stačí 20 orénů, jindy musíte s nadávkami vysolit i 300 orénů. Lidi podplatíte pomocí ikony s penězi vedle dialogů.
Můžete také využít služeb kurtizán (neboli děvek, milostnic či poběhlic, říkejte si tomu, jak chcete). Těm musíte buď zaplatit, nebo je obdarovat něčím cenným.
Jestli potřebujete získat informace, vyhledejte místní drbnu, případně čističe bot.
Nastavení a technická stránka
“Spletl jsem si hvězdy s jejich odrazem na vodní hladině.”
– Geralt z Rivie
Na začátku hry si vyberete ze tří obtížností: lehká, střední a těžká.
Kameru můžete nastavit na tři různé typy. Izometrickou (klávesou F1), hybridní (klávesou F2) a kameru přes rameno (F3). Typy kamer se liší zobrazením pohledu a ovládáním Geralta při pohybu.
Hru lze nastavit do více jazyků, a to do angličtiny, polštiny, češtiny, ruštiny, němčiny, francouzštiny, španělštiny, italštiny a maďarštiny, titulky dokonce i do čínštiny. Dabing i titulky mohou být nezávisle na sobě nastaveny v jiném jazyce. Jazyk nelze měnit v nastavení během hry, musíte se vrátit zpět do hlavního menu. Můžete si také zapnout označování předmětů, postav, tvorů nebo bylin (nejrychleji klávesou Alt) a plovoucí titulky.
Nastavení kamery má pár dalších funkcí, jako například otočení kamery o 180° (klávesou F) nebo pohled kamery přes druhé rameno (klávesou G). Pohled kamery lze přibližovat (klávesa Page Up) nebo oddalovat (klávesa Page Down).
Hra se ukládá do pozic, a i když můžete zapnout autosave, je nutno ukládat postup před každým vypnutím hry. Doporučuji ukládat co možná nejčastěji, protože pokud vás zabijí, můžete hru buď ukončit, nebo načíst poslední uloženou pozici. Můžete použít tlačítko pro rychlé uložení (F5) a rychlé načtení (F9).
Do nastavení se dostanete klávesou Esc, nebo vybráním ikonky ozubených kol v pravém horním rohu obrazovky. Hra také obsahuje nápovědu, do které se lze dostat otevřením Deníku (stisknutím klávesy J, nebo kliknutím na ikonku svitku s brkem v pravém horním rohu obrazovky) a vybráním výuky na horní liště.
Může se celkem snadno stát, že budete mít se Zaklínačem občas problémy. Párkrát se mi stalo, že program uprostřed hry přestal pracovat, jinak ale vše funguje normálně. O důvod víc, proč hru často ukládat.
Jednou se po druhém spuštění zaseknul v hlavním menu a s ničím nešlo hýbat. Nemá cenu hru přeinstalovávat, spíš se podívejte do vlastností (kompatabilita) a zkuste ji spustit pro jiný operační systém, než jaký používáte. Přeci jen, už je to pár let zpátky, co byla hra nová.
[ Závěr ]
“Něco skončilo, něco začíná.”
– Marigold, Yarpen Zigrin
Děkuji za přečtení návodu a případné komentáře, hodnocení nebo přidání do oblíbených. Doufám, že vám byl návod nápomocný a že jste díky němu hru nevzdali, nebo jste našli to, pro co jste sem přišli.
Návod budu postupně vylepšovat přidáváním nových informací nebo doplněním těch stávajících. Stejně tak se vynasnažím odpovídat na komentáře a případně v návodu doplním věci, které představují častý problém, nebo v něm chybí.