Wargame: European Escalation Guide

Jak si vytvořit balíček Varšavské smlouvy for Wargame: European Escalation

Jak si vytvořit balíček Varšavské smlouvy

Overview

V tomto návodu vám poradím, jak si vytvořit svůj balíček Varšavské smlouvy. Nechci, aby jste se jím řídili, ale stačí, když k němu přihlédnete. Doufám, že vám to pomůže při vytváření armády do multiplayeru.

Velitelství

Skladiště, zásobování, a velitelská vozidla jsou jedním ze článků páteře vašich sil.

jak řekl jeden moudrý velitel: Bez

Skladiště: Na začátek hry, při rozmisťování jednotek si určitě utvořte dvě skladiště, ve větším rozestupu, aby bylo zamezeno možnému zničení obou skladišť zároveň nepřátelským dělostřelectvem. Bez skladišť budete bez munice, paliva a materiálu na opravy strojů.

HQ (velitelské vozy): Osobně používám UAZ auta, jsou to základní velitelské vozy, jsou rychlé a mají střední dosah. Ovšem za cenu pancéřování a bezbranosti. Dobře je schovávejte na kraje lesů. pokud je necháte na volném prostranství riskujete, že nepřítel přijede s tanky, nebo přiletí s vrtulníky a zničí vám je. Pokud je schováte doprostřed lesa je větší šance, že je nepřítel zničí při ostřelování dělostřelectvem. Pokud je tedy chováte do lesa někam na kraj, snížíte šanci, že je nepřítel odhalí a zničí.

Co se týče obrněných velitelství, jsou dražší minimálně o 40 bodů, což je ve hrách s malým počátečním obnosem celkem drahé, ale zase vydrží útoky ze zálohy a občas i několik těch ran od nepřátelských tanků. Doporučuji je využívat při hrách s 3000+

Zásobování: zásobovací vozy se najímají se ve skupinách, nebo jednotlivě. jedná se o pozemní nákladní automobily, které dopravují na bojiště munici, paliva a materiál na opravy. Bez nich proti nepříteli dlouho nic nezmůžete. existují také zásobovací vrtulníky, které jsou vysoce efektivní a dobré v poměru cena x výkon. Několik těchto strojů má také vlastní obranu, takže při kontaktu s nepřítelem se nepřidají na jeho stranu, ale pokusí se mu poškodit vozidlo, nebo zabít několik nepřátel. Osobně používám na začátek hry dopravní helokoptéru, ale pokud chcete používat zásobovací auta (která si určitě do balíčku dejte) doporučuji sice dražší Kolosy, ale ty mají střední kulomet, takže mohou i sestřelovat průzkumné helikoptéry.

Průzkum

Průzkumné jednotky jsou důležitou součástí armády. jsou očima vaší divize a bez nich nebudete moci efektivně bojovat s nepřítelem. rozdělují se na letecké a pozemní jednotky. existují verze jak proti pěchotní, tak proti tankové. Mají slušný akční radius a občas i dobrou palebnou sílu.

Pěchota: Pokud hodláte používat pěší průzkumníky, vřele doporučuji využívat je jako spotovací jednotky za nepřátelskými liniemi. Na začátku hry poslat vždy jeden a více vrtulníků s Spetznatz po kraji mapy a vysadit je v nějakém lese, kterým se mohou přesunout až k nepřátelské základní lokaci, kde je největší pravděpodobnost, že se nacházejí děla. Pokud tato děla najdete, průzkumníci vašim dělům zvýši přesnost a začne účinná likvidace nepřítele. Ovšem průzkumníci nejsou vybaveni speciálními proti-tankovými zbraněmi, (RPG-1) takže proti vrtulníkům jsou efektivní jen na krátkou vzdálenost (dokáží sestřelit i Cobry)

Vozidla: Mnou nejčastěji používaní průzkumníci. Nevidí sice za les, mají palivo a nedokážou se tanjně pohybovat, ale některé druhy těchot vozidel (kolem 50 bodů) mají dělo a proti tankové rakety, kterými si dokážou poradit i s středně obrněným nepřítelem. většinou je mám se zbytkem armády, nebo na křídlech, aby mě nepřítel neobešel.

Vrtulníky: Nepoužívám moc často, především proto, že vrtulníky jsou drahé. ovšem, mají vyskový radius vidění, takže nepřítele vidíte na kilometry dopředu a můžete se tomu přizpůsobit, jdou velice rychlí, takže s nimi rychle prozkoumáte velkou část mapy a zjistíte, co a jak… některé druhy těchto vrtulníků používají “raketnice”, které se hodí na potlačení vozidel a ničení pěchoty.

Pěchota

pěchota se zde rozděluje do více skupin. každá skupina se specializuje na jiný druh boje a tedy i jinou strategii. pěchota je silná v obraně, ale posílat ji do útoku trvá dlouho a rychle se o ní přijde…

řadová pěchota: Často využávaná jak začátečníky, tak zkušenými hráči. Dopravoje se na bojiště v obrněncích, většinou je vyzbrojena útočnou puškou, raketometem a granáty. Raketomety nemají řízené rakety a proto se většinou používají na přepady ve městech, v lesích, nebo jako levná obrana pozic.

proti-tanková pěchota: Ne moc často využívaná pěchota, ovšem já ji využívám velmi často. Oblíbil jsem si pěchotu s raketomety ♥♥♥♥♥, které dokážou rychle zničit nepřáteslké tanky (i Abramsy) rakety jsou řízené a proti vozidlům, mají i dobrý dostřel a jedná se proto o dobrou obrannou jednotku, jedinou nevýhodou může být fakt, že nemají mnoho raket a pak už jen čekají, až je nalezne nepřítel. proto doporučuji posílat s nimi Kolos, nebo jiné zásobovací auto, aby je zásobovalo municí.

proti-letadlová pěchota: častěji využívaná pěchota, která má za úkol bránit vaše pozice proti vrtulníkům. Nejsou tak efektivní, jako protiletadlová podbora s raketami, ale pořád dokáží nepřítele obrat o několik vrtulníků, než si stihne uvědomit, že je pod palbou… pokud jste ve hře přešli do obranného postavení a nemáte dost bodů na účinné AA raketové stroje, jsou oni jasná volba.

ženijní pěchota: v užívání této pěchoty jsem stále nováček. většinou je používám v lesích, kudy by ke mě nepřítel mohl přijít nepozorovaně. tyto jednotky užívají plamenomety místo raketometů a právě to z nich dělá krásnou hračku pro potlačování pozemních útoků na krátkou vzdálenost, jako je les. pěchotu ruší téměř okamžitě a tanky začínají rychle ustupovat. Je tu však problém, pokud jsou podporování vrtulníky.. to už pak nepomůže ani AK…

Tanky

Východní blok byl známý svou kvantitou tanků (z filmů především tanků T-34, které nedoporučuji)

T-55 jsou rychlé střední tanky, v době, kdy se hra odehrává jsou již zastaralými kusy. ovšem jsou levné a za 55 bodů si můžete pořídit obstojně ozbrojený tank jak s dělem, kulometem, tak i s raketami.

T-62 páteř Varšavské smlouvy. pouhých 15 bodů za několik tun železa a dělo s podprůměrným dostřelem a silou… vytšinou jsou využívány na masivní zteče, když kryjí silnější tanky a upoutávají pozornost na sebe…

T-72 jsou již normální řadové tanky, v poměru cena x výkon. mají slušné dělo, jsou vyzbrojeny kulomety proti pěchotě, obrněncům a vrtulníkům a také jsou pozdější verze vybaveny raketami, které dokáží zničit lépe obrněné nepátele. doporučuji, pokud chcete jen armádu přes tanky.

T-80 Poslední z tanků, které u Varšavské smlouvy stojí za zmínku jsou tyto těžké tanky. Mají dobrý pancíř, slušný dostřel a jsou i mobilní. stojí kolem 100 bodů, takže se cenově vyrovnají Abramsu, nebo Challengerovi… ovšem v boji tank na tank značně zaostává. doporučuji jej využívat v kombinaci s T-72, nebo 62.

Tanky si hlídejte. jsou to dobrá útočná síla, ovšem pokud nepřítel používá velké množství obrany s raketami, nebo kvalitnějšími tanky, než jsou Leopardy 1 a Abramsy… bude to pro vás těžký oříšek…

Vozidla

Pod vozidla spadají nejen transportéry, které využíváte k přesunu pěchoty na bojiště, ale také lovci tanků, které doporučuji využívat, a to nejen když hrajete v obraně. Většinou jsou vybaveny raketami dlouhého doletu a proto jsou ideální pro ničení vzdálených cílů.

Pokud mohu doporučit, nejlevnějším lovcem tanků jsou Německé a Sovětské jeepy s FAGOTy, nebo účinnějšími proti-tankovými zbraněmi. za jedno vozidlo zaplatíte kolem 15-25 bodů a dokážete s ním skoro zázraky. Jejich jedinou nevýhodou je 0 pancíř, ale to při statické obraně nevadí.

Co nepoužívat: pokuste se vyvarovat užívání např.: SU-122 nebo jiných druho-válečných strojů. v této hře jsou velice zaostalé a jsou to většinou jen vyhozené body.

Podpora

V této hře se podpora rozděluje na dvě hlavní části a u každé na dvě poudskupiny:

Proti-letadlová obrana: projektilová x raketová

projektilová: jedná se o mobilní obrněnce s dvojčetem/čtyřčetem kulometů, nebo kanonů. je to vysoce efektivní, rychlopalná AA obrana, ovšem její nevýhodou je krátký dosah. max. dosah je necelé 2 kilometry a pokud máte tuto obranu umístěnou na volném prostranství, každý nepřítel vám je zničí raketami s větším dostřelem. Proto je používejte ve skrytých místech, jako je les, nebo pod kopec, kam nepřítel nevidí a pak už je pozdě.

raketová: Staré známé rakety země-vzduch. Jedná se o drahou AA obranu, ovšem kvalitní. největší dosah raket je u Sovětského raketometu 4km, čímž zlikvidujete bez problému několik cílů na hranici viditelnosti.

kompromis: Strop 2: Československá AA obrana. kombinuje dvojče kanonů s raketovou obranou, přesnou ale s menším dostřelem. Osobě je používám v kombinaci s raketovou obranou vyššího dostřelu.

rychle levně: Existuje také levná koupě malého auta s dvojčetem. má dostřel kolem 1.5 km a přesnost taky zaostává, ale když nejsou body a nepřítel pooužívá mnoho vrtulníků, schovejte je různě po lese a on si to hned rozmyslí.

Dalekonosné dělostřelectvo: projektilová x raketová

projektilové dělostřelectvo je dobrou podporou pro vaší armádu. pokud jej budete využívat s rozvahou, a ve spojení s průzkumníky, bude se vás nepřítel bát a bude vás proklínat. Rusko je svým dělostřelectvem známo a v této hře jej má tako nejúčinnější. za 90 bodů si koupíte dělo s největším dostřelem a suprovou přesností, jen s malým počtem střel na salvu.

raketové dělostřelectvo: všichni snad známe ty krásná auta Kaťuša, jak chrlí na nepřítele raketu za raketou… ano, to tu jde také.. ale rakety mají obrovský rozptyl, především ty levné kusy. tento druh podpory volím jen když jdu do útoku a vím, že nepřítel je schovaný v daném místě. musíte se dostat k nepříteli blíž, aby jste pořádně něco trefili.. ale pak může začít ta pořádná sranda…

kompromis: opět Československá výroba: DANA je to dělostřelectvo, které když je nejhůř může sloužit jako lovec tanků a se svým kulometem si dokáže poradit i s jedním, dvěma vrtulníky. (90 bodů) má ovšem horší dostřel a dlouho zaměřuje, ale její kadence je na dělostřelectvo velmi rychlá.

Vrtulníky

Vrtulníky jsou velmi často používané ve velkém, nebo vůbec. občas se najde člověk, co je dokáže využít v kombinaci s ostatními jednotkami, ale buď jich není tolik, nebo je protihráč začne hned zaměřovat.

Sověti využívají 2 druhy bojových vrtulníků

Mi: jsou takové páteřní helikoptéry. můžete je používat jako všestranné útočné vrtulníky.

Havoc: předražená helikoptéra se slušnou výzbrojí (4 na bitvu, 150 bodů na kus) vyskytují se jen zřídka kdy a pokud o ně přijdete, bude vás to dost mrzet..

Závěr

Doufám, že vám to alespoň trochu pomohlo. Prosím vás, aby jste se nebáli napsat mi svůj názor, abych se poučil, ale nezapomínejte, že je to jen můj vlastní názor, vše co jsem výše a zde napsal se zrodilo v mé hlavě (až na názvy)

Honza Bartoš

SteamSolo.com