Crossout Guide

Příručka začátečníka for Crossout

Příručka začátečníka

Overview

Jak úspěšně začít ve hře. Na co se z počátku soustředit, jak stavět bojová vozidla a jak vydělat.

Úvod

Hra nabízí tři motivy. Především je to týmový boj proti ostatním hráčům v ozbrojeném vozidle, výroba součástek, stavění a vylepšování vozidla a nakonec obchodování na komunitním tržišti. Zábavu ve hře najde řidič, bojovník, týmový hráč i zkušený ekonom.

Hra je pro začátečníka nastavena tak, aby vás provedla úvodním seznámením. Po přihlášení se vám bez možnosti výběru nabízí první online bitva proti ostatním hráčům se základním vozidlem opatřeným dvěma kulomety, viz obrázek. Jděte tedy rovnou do bitvy. Máte-li klávesnici a myš, pak se řízení vozidla provádí klávesami AWSD. Myší určujete směr pohledu a palby (záměrný bod je klasicky označen křížem).

Vaším cílem v první bitvě je bojovat po boku modrého týmu proti červenému týmu. Pohybujte se s ostatnímy týmovými vozidly a snažte se zničit vozidla červená.

Herní rozhraní

Popišme si základní herní rozhraní, které máte k dispozici potom, co se vrátíte z boje. Nahoře máte lištu s tlačítky pro přístup do všech sekcí. V garáži (garage) vozidlo upravujete, ve frakcích (factions) vyrábíte nové předměty, v tržišti (market) můžete věci prodávat a nakupovat, skladiště (storage) nabízí pohled na věci které vlastníte, obchod (shop) slouží pro nákup herních balíčků za skutečné peníze, výstava (exhibition) je přehlídkou zveřejněných vozidel a sezóna (season) nabízí pravidelně možnost plnit úkoly s výhodnými odměnami.


Hned vpravo, vedle lišty, vidíte zelenou barvou znázorněné množství benzínu (fuel), které máte připravené pro dnešní nájezdy (raid), viz kapitola Nájezdy. Pod ukazatelem benzínu vidíte oranžovou barvou stav vašeho konta. Měnou jsou ve hře mince (coin), které vyděláte prodejem věcí na marketu, viz kapitola Vydělávání.

Dále vpravo máte zobrazeno své jméno, úroveň (level) v základní frakci Inženýrů (Engineers), avatara a aktuální hodnotu tzv. reputace (reputation) včetně hodnoty pro získání další úrovně.

Z horní lišty zbývá vykřičník (náboj do brokovnice) a ozubené kolo. Vykřičník vám po kliknutí zobrazí denní mise, za které dostanete odměny. Zubaté kolo je přístupem do základního menu.

Garáž

V garáži můžete stavět a upravovat svůj bojový stroj. To jak stroj postavíte ovlivňuje zásadním způsobem vaši schopnost pohybovat se a bojovat. Cíl je jasný: bojovat, vyhrát a přežít. Za vyhranou bitvu, do které jste se aktivně zapojili, dostanete odměny (viz kapitola Boj). O stavění odolného a nebezpečného stroje si povíme v kapitole Stavba.

V garáži nalevo nahoře máte k dispozici tlačítko přátel (friends), kde můžete přidávat spřízněné spoluhráče, vyvolávat chatovací spojení a vytvářet bojové seskupení — čety. Hned vedle je praporkem označen přístup do klanu. Uprostřed obrazovky se nachází trojice tlačítek s jasným významem: build, battle, test drive (stavěj, bojuj, testuj). Kliknutí na tlačítko bojuj vám umožní košatý výběr typu boje, viz kapitola Boj.

Ve spodní části máte k dispozici tlačítko volantu umožňující výběr bojového spolujezdce, který vám může výrazně zlepšit vaše bojové schopnosti. Dále je zde možnost výběru stavby běžného stroje a tzv. Leviatanu, jenž se vám otevře až po dosažení sedmnácté úrovně. Zcela vpravo máte tlačítko nastavení ovladání zbraní, tlačítko uložení vašeho stroje (viz kapitola Ukládání) a tlačítko informace o vašem stroji, viz kapitola Stavba.

Boj

Abyste byli v boji úspěšní, je třeba především zvládnout ovládání vašeho stroje a zbraní. Ovládání si můžete nacvičit přímo v boji, nebo raději použijte možnost testování (garáž — tlačítko Test drive). Při testování nejste pod takovým tlakem a můžete navíc vyzkoušet zničit své vozidlo, které stojí na pláni před grarážovou halou.

Zásadní pro váš úspěch v boji je především týmová spolupráce. Snažte se plnit svou roli v týmu tak, aby váš tým převažoval. Tj. nejpodstatnější je mít převahu jak v síle zbraní, tak v počtu vozidel. Vaše bojová role závisí na vás. Můžete dělat průzkum, zajímat základnu (base cap), být dělostřelcem, odstřelovat zbraně, chránit tým prvosledovým obrněným vozidlem, atd. K plnění vaší role potřebujete rovněž rozumět vašim zbraním, viz kapitola Zbraně.

Zasáhnete-li protivníka vaší zbraní či vaším vozidlem, zobrazí se vám číslo uděleného poškození. Je-li bílé, poškodili jste doplňkovou konstrukci vozidla. Je-li žluté, poškodili jste protivníkovu kabinu. Pro zničení protivníka je nutné mu udělit dostatečné poškození kabiny. Samotné celkové poškození kabiny je signalizováno nejprve kouřem z kabiny a posléze ohněm.

Při prvním kontaktu s nepřítelem je lepší mířit na jeho zbraně, čímž omezíte jeho možnosti. Dejte ovšem pozor. Nepřítel vám může udělit poškození i beze zbraní tím, že do vás narazí a rovněž může použít výbušnou autodestrukci, která se zapíná držením klávesy Backspace. Autodestrukční režim protivníka poznáte podle blikání červeného světla uvnitř jeho kabiny.

Výhodou vítězství a přežití je možnost zisku benzínu, pokud máte na vozidle namontován barel na benzín (fuel barrel — objem 5 litrů) a/nebo nádrž na benzín (fuel tank — objem 10 litrů). Celkem si z úspěšné bitvy můžete odvést až 15 litrů benzínu.

Typy bojových úkolů

Zvolením tlačítka Boj se dostáváte k výběru typu boje:

  • Mise (Missions) — šest misí pro online týmový boj proti živým hráčům (dva tými po osmi hráčích).
  • Nájezdy (Raids) — šestice úkolů dle obtížnosti proti počítačovým hráčům ve čtyřčleném týmu živých hráčů. Je třeba mít benzín v nájezdové nádrži, viz kapitola Nájezdy.
  • Potyčky (Brawls) — online boj/závod, typu každý proti každému, s živými hráči s časovým zámkem.
  • Klanové bitvy (Clans) — online týmový boj mezi dvěma klany s týmy o čtyřech hráčích.

Stavba

Každý bojový stroj sestává ze šesti částí:

  • Rám (frame) — nosná konstrukce podvozku umístitelná pouze vespod.
  • Kabina (cabin) — centrální jednotka dodávající energii a plnící roli kritické části (lze připevnit pouze na rám). Její zničení znamená zničení vozidla.
  • Díly pro pohyb — typicky kola.
  • Konstrukční díly — nejrůznější součástky mající roli podpory, brnění či okrasy.
  • Zařízení — součástky pro vylepšení možností vozidla (barel na benzín, radar, chladič zbraní, generátor).
  • Zbraně.

Každá součástka má tzv. výkonové skóre (power score, zkratka PS), přispívající k celkovému skóre vozidla. Podle PS se vyhledávají protihráči, aby byla hra co možná nejvyváženější. Součástka má dále číslo konstrukce (structure) značící její odolnost a příspěvek do čísla konstrukce celého vozidla. Další číslo uvedené u součástky je její počet bodů energetické náročnosti. Každá kabina poskytuje pouze omezené množství energetických bodů. Toto množství lze navýšit přidáním vybraného generátoru (např. Hazardous generator přidávající dva body). Poslední důležité číslo je hmotnost součástky mající vliv na možné přetížení vozidla (vyčerpání nosnosti). O nosnosti vozidla rozhoduje kabina, kola a přídavný motor.

Z hlediska relativní odolnosti vozidla je výhodné na vozidlo montovat součástky s nízkým poměrem PS/structure. Díky čemuž je vaše vozidlo odolnější současně při nízkém PS.

Některé součástky, jako je barel na benzín, mohou udělovat poškození vozidlu při zničení. Proto je montujte na vhodné místo buď do úkrytu (například dospod), nebo daleko od kabiny.

Dejte pozor na montování důležitých součástek na slabé díly. Zničení slabého dílu pochopitelně způsobí zničení na něm namontované součástky.

Zbraně jsou součástky s nejvyšší důležitostí. Jejich umístění proto velmi dobře zvažte a otestujte. Ideální je montovat zbraně na místo, které jim poskytuje určitý kryt (např. za kabinu, do brnění ve tvaru krabice, apod.).

Suroviny

Benzín

Je palivem pro vstup do nájezdů. Každý den se vám váš nájezdový zásobník doplňuje automaticky. Nestačí-li vám denní příděl, můžete do zásobníku přidat benzín ze skladu (kliknutím na zelené znaménka plus). Benzín získáte hraním misí, viz kapitola Boj, nebo nákupem na tržišti. Cena benzínu je zhruba 0.03 až 0.06 mincí za litr, tj. 3 až 6 mincí za 100 litrů (nejnižší nákupní množství).

Železný šrot (scrap)

Je základní surovina pro výrobu. Získáte jej v prvních pěti misích po úspěšném boji, dokud nevyčerpáte týdenní limit 2800 jednotek. Cena šrotu je zhruba 0.04 až 0.06 mincí/jednotku, tj. 4 až 6 mincí za 100 jednotek. Šrot rovněž obdržíte rozložením součástek. Symbolem šrotu je matička .

Měď (copper)

Je surovina nutná pro výrobu součástek rarity (vzácnosti) Vzácná (Rare) a vyšší, viz kapitola Rarita. Získáte ji v nájezdech nebo na tržišti. Obvyklá cena mědi je 0.03 až 0.05 mince za jednotku, tj. 0.3 až 0.5 mince za 10 jednotek.

Drát (wire)

Je surovina nutná pro výrobu součástek rarity Epická (Epic) a vyšší. Získáte ji v šesté misi a plněním sezóny normální obtížnosti. Týdenní limit je 2450 jednotek. Obvyklá cena drátu je 0.08 až 0.1 mince za jednotku, tj. 0.8 až 1 mince za 10 jednotek.

Elektronika (electronics)

Je surovina nutná pro výrobu součástek rarity Legendární (Legendary) a vyšší. Získáte ji v nejtežších nájezdech a plněním sezóny těžké obtížnosti. Obvyklá cena elektroniky je 0.4 až 0.6 mince za jednotku, tj. 4 až 6 mincí za 10 jednotek.

Unranová ruda (uranium ore)

Je surovina nutná pro výrobu součástek nejvyšší rarity Reliktní (Relic). Získáte ji v klanových bitvách. Obvyklá cena uranové rudy je 20 až 40 mincí za jednotku, tj. 200 až 400 mincí za 10 jednotek.

Potravinové kupóny (food coupons)

Je surovina potřebná především k vylepšení schopností každého spolujezdce. Dále pak k výrobě Legendární bedny (Legendary container) dostupné v pracovišti (workbech) frakce Inženýrů. Obvyklá cena kupónů je 0.01 až 0.03 mince za jednotku, tj. 0.1 až 0.3 mince za 10 jednotek.

Nájezdy

Hra vám každodenně nabízí možnost zůčastnit se bojů proti počítačem řízeným protivníkům ve třech různých obtížnostech. Za vstup do bitvy platíte benzínem, který máte aktuálně v načerpán v zásobníku nájezdů (zelený pruh v liště nahoře).

Odměnou za zůčastnění se nájezdu jsou suroviny o množství dle obtížnosti:

  • Snadná (easy) — měď, utratíte 20 litrů benzínu.
  • Normální (normal) — měď, utratíte 40 litrů benzínu.
  • Těžká (hard) — měď a elektronika, utratíte 60 litrů benzínu.
  • Invaze (Invasion) — boj proti třem leviatanům, získáte měď, utratíte 40litrů benzínu.

Poznámka: Nájezdy se často vyskytují jako úkol v rámci sezóny.

Vydělávání

Mise

Nejsnadnější cestou k vydělávání mincí je hraní misí a plnění denních úkolů. Hraním získáváte suroviny (šrot, dráty, benzín) a součástky, které můžete obratem prodat na tržišti (zisk velmi zhruba 500 mincí/týden).

Sezóna

Hraním sezónních úkolů (14 dnů) rovněž slušně vyděláte. Snadné úkoly vám přinesou 1075 jednotek šrotu, což činí zhruba 65 mincí. Normální obtížnost přinese 60 mincí za 975 jednotek drátu a 40 mincí za Poutníkovu bednu (Wanderer’s crate). Těžké úkoly vám vynesou 405 jednotek elektroniky, což představuje asi 81 mincí a 300 mincí za Průkopníkovu bednu (Pathfinder’s crate).

Mise a sezóna Vám tedy zhruba dají 750 mincí za týden.

Výroba

Poněkud obtížnějším způsobem vydělávání je výroba součástek. Abyste na vybrané součástce vydělali, je třeba si dobře vybrat danou součástku, pronajmout pracoviště, nakoupit levně suroviny, vyrobit součástku a výhodně ji prodat. Poplatek za prodej na tržišti činí 10% nabízené ceny. Nejvýhodnější součástky na tržišti typicky dávají čistý zisk asi 13%.

Obchodování

Nejnáročnější cestou k výdělku je obchodování. Vyžaduje určitý počáteční kapitál, trpělivost při nákupu i prodeji a sledování výkyvů trhu v důsledku různých změn.

Ukládání

Postavený stroj se vám automaticky ukládá, takže při přístím zapnutí hry jej budete mít k dispozici. Jakákoliv jeho změna je ale nevratná. Proto máte v garáži pod ikonou diskety možnost si své vozidlo uložit ve formě tzv. modrotisku (blueprint). Vyčerpáte-li svůj ukládací prostor, je zde možnost si koupit jeho rozšiření, nebo svůj stroj uložit na výstavu. Na výstavě ovšem bude veřejně dostupný.

Založíte-li si více herních účtů, pak můžete přes výstavu přenášet své modrotisky a tím tak dále rozšířit možnosti ukládání.

SteamSolo.com