Overview
Návod stvořený pro hráče KARDS – The WWII Card Game. Zde na Steamu a dokonce ani na internetu jsem nenašel žádný český návod který by mě uspokojil, a tak jsem se rozhodl ho udělat sám.Děkuji všem za různá ocenění nebo palce nahoru. Vážím si toho.
Úvod
Hru KARDS jsem objevil úplnou náhodou při prohlížení Steam obchodu. Za mě je to jedna z mála kvalitních her, a asi jediná v žánru CCG, která je opravdu zdarma. To znamená, že opravdu všechny funkce hry máte k dispozici hned po jejím spuštění, nebo jsou za herní měnu (Gold). Tu si právě hraním vyděláváte, a tak nemusíte utratit ani korunu, euro nebo dolar.
Snahou tohoto návodu je seznámit vás s aspekty hry, které nemusí být, hlavně nováčkům, ze začátku zcela jasné. Cílem není prozrazovat herní taktiky ani strategii, neboť tímto vším by si měl každý hráč projít sám.
Veškeré informace mám přímo ze hry, jejich oficiálních stránek [kards.com] nebo od vývojářů.
BOARD OVERVIEW – základní informace
Z balíčku si vytáhnete jednu kartu a každé kolo si ji přidáte mezi karty „v ruce“. Lze zahrát karty se žlutým číslem Kreditu, zatímco karty s bílým číslem Kreditu vyžadují více kreditů nebo splnění dalších podmínek.
Každé velitelství (HQ) začíná 20 obrannými body a podmínkou vítězství v bitvě je zničit velitelství protihráče. To uděláte tak, že zaútočíte na nepřátelské velitelství vašimi vojenskými jednotkami nebo rozkazy.
Každá karta, kterou hrajete, stojí určité množství Kreditů, které jsou vašimi zdroji použitými v bitvě. Vaše Kredity se doplní na začátku vašeho tahu a každý tah se vaše kreditní sloty zvýší o jeden a to až na maximálních 12 (některé karty však mohou tento maximální počet zvýšit).
Jednotky používáte k útoku na své nepřátelské velitelství nebo nepřátelské jednotky nebo k obraně vlastního velitelství. Mnoho jednotek má speciální schopnosti (Ability – o nich více později), které jim dávají jedinečný strategický účel.
Existuje 5 různých typů jednotek které mají různé předdefinované atributy. Existují 3 typy pozemních jednotek: pěchota, tanky a dělostřelectvo. Existují také dva typy leteckých jednotek: stíhací a bombardovací. O jakou jednotku se jedná zjistíte pomocí prostřední „ikony“ na kartě.
Toto je vaše ochranná, podpůrná (zkrátka Support line) linie, kde jsou rozmístěny vaše jednotky a kde se také nachází vaše velitelství. Nepřátelské jednotky se do této linie přesunout nemohou. Každá linie může obsahovat max. 5 karet/jednotek (včetně velitelství).
Pěchotní a tankové jednotky musí být ve frontové linii, aby mohly zaútočit na velitelství nepřítele a nepřátelské jednotky v linii nepřátelské podpory. Přední linii vždy ovládá pouze jeden hráč.
Menší číslo v poli Kreditu na kartě je „provozní cena“. Po nasazení jednotky se zobrazí pouze toto číslo. Kromě toho, že musíte zaplatit Kredity za nasazení svých jednotek, musíte také zaplatit Kredity za jejich provoz (přesun/útok).
Rozkazy jsou karty, které mají při hraní jednorázový účinek a nejsou nasazeny na bojiště jako jednotky.
Na začátku každého kola si vytáhnete ze svého balíčku jednu kartu a přidáte si ji „do ruky“. Balíček obsahuje celkem 40 karet. Až 12 z těchto karet může být od spojeneckého národa.
V historii bitvy uvidíte souhrn nejnovějších tahů, která poskytuje přehled o nejnovějším vývoji v bitvě.
CARDS – typy karet
Váš balíček může obsahovat max. 40 karet a je postaven na kombinaci vojenských jednotek, Rozkazů (Orders) a Protiopatření (Countermeasure), které podporují vaše bojové úsilí. Podle toho, co považujete za vítěznou strategii, vytvoříte svůj balíček na kombinaci jednotek a ostatních karet. Svých balíčků si můžete vytvořit kolik chcete.
Každá karta je buď jednou z pěti typů jednotek (Units), nebo Rozkaz (Order) či Protiopatření (Countermeasure).
Infantry (Pěchota):
Pokuste se přemoci svého protivníka lehčími a často levnějšími jednotkami.
Pěchota může zaútočit jen na sousední linii.
Tank (Tank):
Tanky se mohou pohybovat i útočit zároveň během jednoho tahu. Mohou zaútočit jen na sousední linii.
Artillery (Dělostřelectvo):
Odstřelte svého protivníka z bezpečí vaší Ochranné linie (Support line), aniž byste se na oplátku poškodili. Ale braňte své dělostřelecké jednotky dobře, protože jsou slabé na obranu.
Při útoku na nepřátelské jednotky neobdrží poškození. Ignoruje Guarded status.
Fighter (Stíhačka):
Dosáhněte převahy ve vzduchu a způsobte zmatek, bombardujte nebo sestřelujte jakýkoliv cíl, který si vyberete. Avšak nasazení a provoz leteckých jednotek je obvykle nákladný.
Stíhačky brání nepřátelským bombardérům v útoku na jiné cíle ve stejné bojové linii.
Bomber (Bombardéry):
Bombardérům není způsobeno poškození jednotkami, na které zaútočí, s výjimkou stíhaček. Ignorují Guarded status. Při obraně bombardéry nezpůsobí žádné poškození.
Zahrání karty typu Order (Rozkaz) spustí jednorázový efekt a poté je zahozena. V některých případech mohou být efekty Rozkazů blokovány kartou Countermeasure (Protiopatření) nebo ovlivněny jednotkami na bojišti.
Když vydáte Rozkaz, hra zkontroluje, zda má váš protivník ve svém balíčku k dispozici aktivované Protiopatření k zrušení tohoto rozkazu. Pokud ano, bude vaše karta Rozkaz ignorována a poté zahozena.
Pokud však vaše karta Rozkaz nebyla blokována protiopatřením, účinek karty Rozkaz nastane. Přesný efekt je podrobně popsán na samotné kartě.
Rozkazy mohou výrazně změnit průběh bitvy a neměly by být podceňovány.
Skrytý efekt, který se aktivuje pokud bude splněna podmínka (uvedena na kartě) během příštího tahu protihráče.
Countermeasures (Protiopatření) mohou být ve dvou stavech: Aktivováno a Deaktivováno. Aktivované Protiopatření může být spuštěno nepřátelskou akcí. Deaktivované Protiopatření nic neudělá.
Aktivované Protiopatření může být spuštěno během příštího tahu nepřítele. To se stane automaticky a záleží na tom, zda protihráč provádí akci popsanou na kartě Protiopatření.
ABILITY – atributy/dovednosti karet
Zejména v počátcích je důležité porozumět informacím uvedených na kartách.
Náklady na jednotku (nasazení a provoz/akce) a její hodnoty útoku/obrany jsou přímé a viditelné v levém horním rohu každé karty.
Mnoho karet má další schopnosti, které značně zvyšují jejich taktickou a strategickou hodnotu.
Encyklopedie KARDS, přístupná ve hře, obsahuje podrobné informace o jednotlivých schopnostech (v angličtině). Můžete také procházet celou sbírku karet a prohlédnout si každou kartu.
Zde jsou příklady, s nimiž se na KARDS setkáte:
Alpine
Když je jednotka Alpine nasazena nebo přidána, získává +1/+1 za každou další jednotku Alpine, kterou máte vyloženou na bitevním poli.
Ambush (Útok ze zálohy)
Při prvním útoku v každém tahu způsobí tato jednotka své poškození jako první a neobdrží žádné poškození, pokud zničí nepřátelskou jednotku.
Blitz (Mohutný/Okamžitý útok)
Jednotka může operovat (pohybovat se / útočit) ve stejném tahu, ve kterém byla nasazena na bojiště.
To znamená, že můžete jednotku nasadit a okamžitě ji použít. Bez funkce Blitz musíte po nasazení jednotky počkat jedno tah, než ji budete moct používat.
Destruction (Destrukce)
Když je jednotka zničena, spustí se efekt destrukce.
Fury (Vztek)
Jednotky s Fury mohou zaútočit dvakrát během jednoho a téhož tahu.
Guard (Stráž)
Na sousední jednotky nelze protihráčem zaútočit, kromě bombardérů a dělostřelectva. Můžete také střežit své HQ (velitelství).
Guarded (Střežený)
Na jednotku (nebo HQ) s Guarded statusem mohou zaútočit pouze bombardéry a dělostřelectvo.
Heavy Armor X (Težký pancéř X)
Při útoku jinými jednotkami dostane jednotka o X menší poškození. Jednotka může mít Heavy Armor max. 3.
Immune (Odolný)
Jednotka nebo HQ (velitelství) nemohou být poškozeny, pokud mají Immune status.
Mobilize (Mobilizovat)
Jednotka dostane na začátku svého kola +1/+1. Když jednotka utrpí poškození, Mobilizaci ztratí.
Passive effect (Pasivní efekt)
Nějakým způsobem ovlivňuje pravidla hry na bojišti. Detail je vždy uveden na dané kartě.
Pin (Přišpendlit)
Připnutá jednotka se nemůže pohybovat ani útočit. „Pin“ je odstraněn na konci dalšího tahu vlastníka připnuté jednotky.
Pincer (Obchvatný manévr)
Když je tato jednotka nasazena, vyberte jinou přátelskou jednotku. Zatímco jsou oba na bojišti, oba získají Pincer efekt.
Pinned (Přišpendleno)
Připnutá jednotka se nemůže pohybovat ani útočit. „Pin“ je odstraněn na konci dalšího tahu vlastníka připnuté jednotky.
Smokescreen (Kouřová clona)
Na jednotku nemohou zaútočit nepřátelské jednotky. Jednotka ztratí kouřovou clonu, pokud se pohybuje nebo útočí. Jednotky v první linii nemohou mít kouřovou clonu. Jednotka však může být poškozena Trigger efekty („spouštěče“) a Orders (Rozkazy).
Take control (Převzít kontrolu)
Majitel jednotky se změnil a nový protihráč jej může volně používat. Vlastnictví jednotky se nezměnilo, jakékoliv efekty jdou na majitele karty.
Trigger (Spouštěč)
Zatímco je jednotka na bojišti, nějakým způsobem ovlivňuje pravidla hry. Detail je vždy uveden na dané kartě.
Některé z jednotek v KARDS mají další efekty, které mohou významně ovlivnit průběh bitvy.
Tyto efekty mohou být buď jednorázové, mohou přetrvávat, dokud je jednotka na bojišti, nebo dokonce přežít zničení jednotky.
Účinky se aktivují určitými spouštěči, například když je jednotka nasazena nebo zničena nebo když na bojišti došlo ke zvláštní situaci. Některé efekty jsou bezpodmínečně aktivní.
KARDS nabízí širokou škálu efektů, z nichž mnohé vycházejí z historického chování a skutečných jednotek.
Vždy si pečlivě čtěte popis karet!
Jednou z mnoha ohromujících výzev v KARDS je hledání kombinací karet, které mohou spolupracovat s ničivými efekty na bojišti.
Existuje nespočet možných kombinací, jediným omezením je vaše kreativita a vaše schopnost myslet takticky.
V zápalu bitvy je snadné ztratit ze zřetele všechny své jednotky a rozkazy dostupné ve vašem arzenálu. Schopný stratég si však zachovává chladnou hlavu a má nervy z oceli i v té nejdivočejší bitvě!
Zde je několik rad, které vám mohou pomoci udržet vaše jednotky pohromadě a vyhrát další bitvy:
- Vždy zkontrolujte, zda máte v ruce nějaké karty Boost, které by mohly prospět jednotkám, které jsou už na bojišti. Tyto podpory použijte, než zaútočíte svými jednotkami.
Příklad: TYP 93 buffuje všechny přátelské jednotky útokem +1. Pokud chcete nasadit tuto jednotku, udělejte to na začátku svého tahu, aby vaše jednotky v poli mohly zaútočit už s buffem. - Sejměte z balíčku na začátku svého tahu další kartu. Například pokud použijete Bloody Sickle (jedno poškození vašeho HQ a jedna vybraná jednotka plus jeden tah karty), udělejte to před nasazením ostatních jednotek. Tímto způsobem se můžete přizpůsobit novým tahům karet a upravit svou taktiku.
WILDCARDS – divoké karty
Co jsou to Wildcards? Wildcards neboli divoké karty jsou něco, co můžete vyměnit za skutečnou „herní“ kartu podle svého výběru. Existují v různých variantách, například na základě rarity/vzácnosti. Divokou kartu rarity Limited lze například směnit za libovolnou „herní“ kartu stejné rarity (v tomto případě Limited). Divoké karty mohou být také specifické pro jednotlivé národnosti, takže můžete mít například německou divokou kartu rarity Limited.
Wildcards – divoké karty
Jak jsem psal výše, divoké karty jsou spojeny s raritou/vzácností a mohou být specifické pro jednotlivé národy. To znamená, že máme 24 různých typů divokých karet – pro každý národ jednu v čtyřech úrovních rarity (Standard, Limited, Special a Elite), plus generické (nazval bych je univerzální) divoké karty, opět v čtyřech úrovních rarity, které nejsou vázány na konkrétní národ.
Například německá divoká karta rarity Limited může být použita k vytvoření jakékoliv německé „herní“ karty rarity Limited, zatímco generická divoká karta rarity Limited může být použita k vytvoření jakékoliv karty rarity Limited pro jakýkoliv národ.
Všimněte si, že menší národy (v současnosti Francie a Itálie) nemají divoké karty specifické pro svůj vlastní národ, k jejich tvorbě lze použít pouze generické divoké karty. Důvodem, proč máme divoké karty specifické pro národ, je, podle vývojářů, schopnost odměňovat hráče příměji v postupu konkrétního národa.
Divoké karty všech pěti hlavních národů nejvyšší rarity Elite
Divoké karty nejsou skutečné karty, které uvidíte ve své sbírce a s kterými byste mohli hrát v bitvě. Abyste získali přehled o vašich divokých kartách které vlastníte – najeďte myší nad ikonu divoké karty, znak piky. Zobrazí se vyskakovací okno se seznamem divokých karet každého typu. Pamatujte, že není možné vyměnit divokou kartu za jinou divokou kartu.
První sloupec zobrazuje počet generických divokých karet
Tvorba „herních“ karet pomocí divokých karet je poměrně jednoduchá – vyberte ve své sbírce kartu, kterou chcete vytvořit, a pod ní je tlačítko pro její vytvoření. Tlačítko ukazuje, jakou divokou kartu použijete. Před použitím generické divoké karty bude vždy přednostně použita divoká karta daného národa, pokud je k dispozici.
Vytváření nových karet pomocí divokých karet
Nyní se dostáváme k závěrečné části sekce o divokých kartách, která pojednává o tom, jak ve hře divoké karty získáte. Ve hře jsou čtyři způsoby jak získat divoké karty:
1. Progresivní odměny (Progression rewards)
Divoké karty jsou často poskytovány jako odměny na národní úrovni (odměnami zde bývají divoké karty specifické pro jednotlivé země), stejně jako v Draft.
Sbírání divokých karet jakožto odměn prostřednictvím nové cesty národního postupu
2. Z balíčků
Balíčky mohou obsahovat divoké karty jakékoliv rarity (čím vyšší rarita je, tím menší pravděpodobnost získání dané karty). Divoké karty v balíčcích bývají generické, zřídkakdy národní.
Divoké karty při otevírání balíčku
3. Za každý otevřený 6. balíček
Za každých 6 balíčků, které otevřete, získáte bonusovou divokou kartu. Officers Packs se počítají jako 2 balíčky. Rarita obdržené divoké karty se v průběhu času střídá následujícím způsobem:
Limited > Limited > Special > Limited > Limited > Special > Limited > Limited > Elite > Nový cyklus
Tyto bonusové divoké karty jsou vždy generické. Při najetí myší nad ikonu divoké karty v levé horní části obrazovky budete moci sledovat, jak blízko jste od získání bonusové divoké karty.
V případě na obrázku zbývá otevřít jeden balíček karet
4. Z bedny
Bedna se naplní, když otevíráte duplikáty karet, jejichž maximální počet již máte. Čím vyšší vzácnost/rarita karty, která jde do bedny, tím více se bedna zaplní. Jak moc je bedna plná, můžete vidět (v %) při najetí myší nad ikonu bedny, stejně tak uvidíte jaké odměny dostanete, až bednu naplníte na 100 %. Bednu můžete naplnit opakovaně.
Crate – bedna, naplněná z 16,8 %
PACKS – které balíčky koupit?
Ve hře najdete 3 sety (Base, Allegiance a Breakthrough Set) balíčků karet které se dají rozdělit na 2 typy (Regular a Officer Pack). Balíčky si můžete koupit buď čistě za herní měnu (Gold), nebo za reálné peníze. Jaké jsou mezi nimi rozdíly najdete níže.
Je to dobrý startovací balíček.
Obsahuje:
- 5 karet
- z toho nejméně 1 limitovaná (nebo lepší)
Cena: 1 pack = 10 Gold nebo 2 packs = 2,95 USD
Je to balíček s větší pravděpodobností obsahu raritnějších/vzácnějších karet (viz tabulka).
Obsahuje:
- 7 karet
- z toho nejméně 2 limitované (nebo lepší)
- z toho nejméně 1 speciální (nebo elitní)
Cena: 1 pack = 30 Gold nebo 4,45 USD
Zahrnuje karty z 5 hlavních národů (Německo, Británie, Sovětský svaz, USA a Japonsko). Jedná se o původní základní set.
Celkový počet karet v tomto setu: 350 (5×70 karet)
Regular Pack a Officer Pack
Zahrnuje karty z 5 hlavních národů (Německo, Británie, Sovětský svaz, USA a Japonsko) a 2 spojeneckých národů (Francie a Itálie). Jedná se o první rozšíření.
Celkový počet karet v tomto setu: 150 (5×22 + 2×20 karet)
Regular Pack a Officer Pack
Zahrnuje karty z 5 hlavních národů (Německo, Británie, Sovětský svaz, USA a Japonsko) a 2 spojeneckých národů (Francie a Itálie).
Celkový počet karet v tomto setu: 40 (3×8, 2×7 + 2×1 karet)
V době psaní tohoto návodu tento set nelze koupit přímo v herním obchodě; lze získat hraním kampaní.
Zahrnuje karty z 5 hlavních národů (Německo, Británie, Sovětský svaz, USA a Japonsko) a 2 spojeneckých národů (Francie a Itálie).
Celkový počet karet v tomto setu: 105 (5×19 + 2×5 karet)
Regular Pack a Officer Pack
RANKS – hodnosti
K dispozici je 25 úrovní, počínaje 25. pozicí a končící nejprestižnější 1. pozicí s názvem Field Marshal. Každá hodnost/pozice/úroveň má 5 hvězdiček, které je třeba naplnit, abyste se umístili o hodnost výš. Kromě hodnosti Field Marshal, která má pouze jednu hvězdu, kterou získáte, jakmile splníte 5 hvězdiček 2. úrovně s názvem General, ostatní jich mají 5. Viz 2. obrázek níže.
Pokud máte 25.–21. hodnost, nemůžete klesat mezi hodnostmi, což má novým hráčům pomoci dobře začít.
Sezóny jsou 1měsíčními obdobími vázanými na kalendářní měsíce kdy na začátku nové sezóny všichni hráči klesnou v pořadí hodností o 25 hvězd, tzn. 5 úrovní.
Ikony, názvy a hvězdy hodností/úrovní
Při výběru vašeho soupeře budete v ideálním případě porovnáváni s hráči s podobným hodnocením (s rozdílem max. 2–3 stupně hodnosti nahoru nebo dolů v závislosti na počtu hráčů ve frontě).
Jakou hodnost má váš protivník uvidíte v levé horní části obrazovky v průběhu bitvy.
Vaše hodnost se v bitvě zobrazuje v levém dolním rohu
Závěr
Pokud jste dočetli až sem, doufám, že vám tento návod alespoň v něčem trochu pomohl. Nyní byste měli znát základní informace o kartách i balíčcích jako takových, nebo kde vzít a jak používat divoké karty, či jaký je rozdíl mezi stíhačkami a bombardéry.
Nyní je jen na vás, jaké karty, taktiku a strategii v bitvě zvolíte. Určitě se vám zadaří tak jako mně, a to jen při teprve několika málo odehraných hodinách.
Přeji vám příjemné hraní a co největší úspěchy na bitevním poli.
A pamatujte, každá prohra je malá výhra, neboť v další bitvě budete zase o něco zkušenější.