Overview
Scarlet Nexus to ciekawa gra od Bandai Namco, w której będziemy wcielać się w żołnierzy posiadających niesamowite umiejętności związane psychokinezą i nie tylko. Gra jednak przez dłuższy czas nienależycie tłumaczy niektóre z elementów, dzisiaj więc wyjaśnię Wam co z czym się je.
Wstęp
Scarlet Nexus na pierwszy rzut oka przypomina bardziej Code Vein, które było typowym soulslikiem, niż Final Fantasy VII, do którego bardziej przypomina rozgrywka w Scarlet Nexus. Dlatego pierwsze co powinniście wiedzieć o Scarlet Nexus, to to, że macie do czynienia z dynamiczną grą akcji, gdzie będziecie kierować grupą ludzi odpowiadającą za bezpieczeństwo mieszkańców przed tajemniczymi Others, którzy to zjadają mózgi. Jak bardzo brzmi to sztampowo, w praktyce ma to dużo sensu kiedy wkręcimy się w grę i zrozumiemy z czym mamy tak naprawdę do czynienia. Wtedy też to całe jedzenie mózgu nie będzie taki dziwnie przypominać filmy klasy B.
UWAGA! Jestem jedynym właścicielem tego poradnika i został on także opublikowany na mojej stronie: Poradnik dla początkujących do Scarlet Nexus[bigbaddice.pl]
Wersja na YouTube
Jeżeli nie chcesz czytać, to ten sam materiał znajdziesz w formie filmu na moim kanale YouTube. Dziękuję za subskrypcje 🙂
Kim rozpocząć grę?
Gra oferuje nam na start rozgrywkę dwoma postaciami: mężczyzną o imieniu Yuito Sumeragi oraz kobietą Kasane Randall. Tak naprawdę mamy do czynienia tutaj z dwoma oddzielnymi wątkami fabularnymi, które mają tylko parę punktów wspólnych a w rzeczywistości są dwoma punktami widzenia na ten sam problem, który jest zaprezentowany w głównej historii gry. Kasane oraz Yuito posiadają inną drużynę, używają innej broni oraz walczą z innymi przeciwnikami. W skrócie, aby odkryć w pełni cale Scarlet Nexus, należy ukończyć grę przynajmniej dwa razy, a właściwie raz każdą postacią, gdyż kampanie między nimi są inne.
Kim więc rozpocząć grę w Scarlet Nexus? Jest to czysto subiektywne pytanie i w praktyce grając jedną postacią, nie będziemy znać motywów drugiej, więc zawsze pozostaną zakryte karty. Wydaje mi się jednak, że to rozgrywka jako Yuito w pierwszym przejściu jest ciekawsza. Z mojej perspektywy, kiedy właśnie gram jako Yuito, pojawia się dużo wątków związanych z zachowaniem Kasane, które są szalone i sprzeczne ze sobą. To tylko potęguje moją chęć by bardziej poznać fabułę oraz zrozumieć co kieruje Kasane, a tego się dowiem dokładnie dopiero w drugim przejściu gry.
Towarzysze w Scarlet Nexus
Kolejnym istotnym elementem, który będzie rozwijany w trakcie gry są towarzysze. Zarówno Yuito oraz Kasane posiadają innych towarzyszy, którzy także posiadają inne moce co sprawia, że drugie przejście gry znacznie różni się od pierwszego. Towarzysze jednak nie są tylko naszymi cieniami, którzy biegają za nami i wydajemy im rozkazy. Budując z nimi więź (czyli bond) będziemy odblokowywać specjalne ruchy, które są możliwe do aktywacji w trakcie walki. Pierwsze z nich to czyste wzmocnienie postaci w postaci SAS, wokół tak naprawdę kręci się fabuła gry. W praktyce oznacza to, że możemy po prostu używać umiejętności naszych towarzyszy. Docelowo odblokujemy je w momencie rekrutacji towarzysza, czyli w toku kampanii fabularnej. W praktyce jednak to co otrzymamy jest najsłabszą formą ataku. O tym jednak za chwile.
W jaki sposób możemy pogłębić więź z naszymi bohaterami?
- po prostu zabieraj ich na misje kampanii oraz na wypady w standby phase;
- zawsze wykonuj bond episode. Oprócz solidnego wzrostu wskaźnika więzi, dowiesz się także sporo o swoich bohaterach;
- no i oczywiście prezenty, które sprawiają tyle problemów – każdy z towarzyszy przyjmuje określone prezenty, które można przekazać tylko raz dla danego towarzysza. Obok ikony portretu w menu w prezentu zobaczymy także wskaźnik serduszka lub czerwonego serduszka. Czerwone serduszko oznacza największy wpływ na więź, zwykłe serduszko średni wpływ, a jego brak niski wpływ. Niektóre prezenty mogą także ulepszyć siłę naszych towarzyszy na przykład odblokowując im dodatkowe sloty.
Oprócz tego towarzysze w momencie, kiedy to zwiększymy ich bond w pewnym momencie dadzą nam dostęp do Combo Vision. Tak jak prawym triggerem uruchamiamy menu do aktywacji SAS, tak pod lewym będziemy w stanie aktywować ich Combo Vision. To tak naprawdę oznacza szybkie ich przywołanie i zadanie paru obrażeń wrogom. W praktyce jednak używanie tego zużywa tylko część paska SAS, a różni bohaterowie posiadają różne Combo Vision. Przykładowo ognista panienka Hanabi użyje ataku, który w jednej chwili podpali wrogów wokół nas, natomiast Tsugumi ostrzela wrogów z dystansu, co jest szczególnie skuteczne dla naszego bohatera, który nie posiada innych ataków dystansowych niż swoja telekineza.
Całościowa więź między bohaterami wpływa także na skuteczność całego zespołu prezentując się jako team bond. W ten sposób każdy w zespole otrzymuje szereg wzmocnień oraz dodatkowe możliwości jeżeli chodzi o aktywacje podczas walki – na przykład częściej będą się pojawiać, by blokować zadane w naszą stronę obrażenia. Dlatego nigdy nie lekceważ rozwijania bond, gdyż jest to jeden z najważniejszych czynników wpływających na waszą skuteczność podczas walki.
Walka i Ekwipunek
I wreszcie czas na mięsko, czyli walkę oraz ekwipunek. Z tym drugim to tak naprawdę wszystko prezentuje się dosyć podobnie jak w Final Fantasy VII Remake – jesteśmy w stanie zamontować tylko parę wzmocnień na naszych postaciach, które mogą poprawić nasze statystyki, ale roboty za nas nie zrobią. Bronie ulepszamy między fazami, otrzymujemy za zadania dodatkowe oraz kupujemy w sklepiku, który podąża za nami na każdym etapie gry. Zakupy jednak zostaw na standby phase i nie zawracaj nimi głowy podczas misji fabularnych, szkoda na to czasu. No chyba że potrzebujesz miksturek. Wtedy także możesz stworzyć nie tylko bronie, ale i brakujące prezenty dla towarzyszy.
Przejdźmy teraz do walki. Nasz bohater używa zarówno broni do walki wręcz, jak i telekinezy. Możemy je łączyć w serie, o długości zależnej od wykupionych skilli w brain map. Nazywa się to follow up i nie jest niczym innym, jak używaniem na przemian ataku wręcz oraz telekinezy. Robiąc je na zmianę, wzmacniamy kolejny atak zadając coraz większe obrażenia wrogom. Ciekawostką jest także to, że dzięki follow up, jesteś w stanie doskoczyć do wroga na średnim dystansie, nawet latającego, co otworzy przed tobą możliwość wykonania specjalnych ataków powietrznych. Oznacza to także, że każdą walkę powinieneś rozpoczynać od ataku psychokinezy, by zaraz potem aktywować atak wręcz i zmniejszyć dystans do minimum. Używanie samej telekinezy, bez łączenia jej z atakami wręcz jest słabe i na dłuższą metę zadaje to małe obrażenia. Kombinacje różnych ataków oraz efektów SAS są najbardziej skuteczne w grze.
O SASie już słyszałeś – część wrogów da się sensownie pokonać jedynie korzystając z niektórych umiejętności, jak Clairvoyance by odkrywać niewidzialnych wrogów, albo Blink by doskoczyć do pancernych przeciwników ostrzeliwujących nas z dystansu. Dodatkowo niektóre umiejętności pozwolą nam nakładać efekty na wrogów i teraz różni wrogowie są odporni na różne efekty. Oraz na na nie wrażliwi, a te informacje odnajdziesz w zakładce Lore w menu gry. Zaglądaj tam często.
Podsumowanie
Scarlet Nexus jest bardzo ciekawą grą, która na początku nie zawsze jest dla każdego jasna. Nie mniej jednak, z moimi radami, Wasza rozgrywka powinna być dużo bardziej ciekawa i dzięki nim, wiele pytań które sam sobie zadawałem w trakcie gry zostanie rozwiązana i w ten sposób będziecie w stanie wyciskać więcej ze Scarlet Nexus. Dziękujemy także dla Bandai Namco oraz wydawnictwu Cenega, za udostępnienie klucza do gry!