Black Skylands Guide

Black Skylands = Poradnik początkującego for Black Skylands

Black Skylands = Poradnik początkującego

Overview

Podstawowe informacje o świecie gry

== DO UZUPEŁNIENIA

******************************************************
*** PORADNIK W TRAKCIE TWORZENIA
******************************************************
To nie jest jeszcze finalna wersja poradnika, ciągle go przebudowuję i rozwijam. Jeśl uważasz, że coś jeszcze powinienem dodać – zaczep mnie na Steam lub dopisz tu komentarz.

Zapraszam też do zapoznania się z innymi moimi “dziełami” XD [link]

►YouTube = https://www.youtube.com/c/hakimodo
►WWW = [link]
►KURATOR STEAM = [link]

Dodać:
– bronie, ulepszanie
– zasoby – skąd brać
– statek – naprawa, tankowanie, poruszanie się, siła bezwładności, ulepszanie
skakanie (rolka – unikanie pocisków, dalszy zasięg harpuna)
leczenie, odnawianie amunicji
– przejmowanie wysepek (+utrzymanie)
szybka podróż (+koszt)
wyznaczanie celu
– wrogowie, bossowie, sposoby walki (taktyka)
– budowle (+ulepszanie)
– pozyskiwanie surowców (uprawa, nasiona),
– wytapianie metali (+skąd brać paliwo węgiel)
przenoszenie towarów / gracza przez ćmę
walka z użyciem harpuna (spychanie przeciwników)
ekwipunek postaci
– linia fabularna
– zagrożenie – punkty postaci, punkty statku, jak wygląda ostrzeżenie

== WPROWADZENIE

Tytuł pozwoli nam zagrać w grę w otwartym świecie, prowadząc linię fabularną oraz poszerzając strefy wpływów.

Fabuła mówi, że Ziemia jaką znamy wiele lat temu przemieniła się w tysiące wysepek unoszących się w powietrzu. Jedno z takich miejsc w których toczyć się będzie nasza przygoda zwane jest Aspya i jest zamieszkiwane przez frakcję Earners. Gracz przejmuje postać Evy chwilę po zdarzeniu gdzie jej ojczyzna pogrążyła się w walce z Rojem – gatunkiem przypominającym owady.

Naszym zadaniem będzie zwalczenie Roju ale także zwyciężenie dominującej frakcji Falcons dowodzonym przez okrutnego i aroganckiego Kaina, który uzurpuje władzę w okolicy tłumacząc to koniecznością obrony jej przed nadchodzącym Rojem.

Stopniowo główny wątek będzie się rozwijać w miarę jak będziemy poznawać nowe fakty i zdobywać wiedzę. Przyjdzie nam odbudować uszkodzony rodzimy frachtowiec oraz badać okolicę w poszukiwaniu surowców i wszelakich ulepszeń do posiadanego ekwipunku i wyposażenia. Dużo walk, elementów zręcznościowych oraz eksploracji.

== FATHERSLAND (statek – baza)

Grę rozpoczynamy na statku o nazwie Fathersland, który został ostrzelany przez grupę łowców zwaną “Falcons”. Zniszczeniu uległa większość budynków tak więc naszym zadaniem będzie pozyskanie surowców oraz ich odbudowa. Statek jest bezpiecznym miejscem w którym nic nam nie grozi – ale trzeba pamiętać o tym, że czas w grze jednak płynie gdy przebywamy w bazie (więc zapauzuj grę jeśli odchodzisz na chwilę od komputera!) i wróg może w tym czasie zaatakować jedną z naszych wysepek i trzeba będzie udać się na miejsce celem eksterminacji nacierających wrogów gdyż w przeciwnym razie ją utracimy. Zwykle mamy na to kilka-kilkanaście minut więc nie trzeba się przesadnie śpieszyć ale proponuję zrobić to jak najszybciej ponieważ czasami nie idzie się doszukać wrogów (jest to słabo oznaczone).

NAPRAWA WYRW

Na początku gry będziemy musieli załatać dziury w pokładzie uszkodzonej bazy. Ale spokojnie! Nie można do nich wpaść i jedynie przeszkadzają w poruszaniu się i jedynym minusem jest to, że trzeba je omijać.

Naprawa wymaga dostarczenia odłamków metalu (Scrap Metal) – ale ten będzie potrzebny także do wytworzenia na początku gry także innych rzeczy więc warto naprawę pokładu odłożyć na “nieokreślone później”.

== POSTAĆ GRACZA

Śmierć może nastąpić z dwóch powodów:
– postać gracza straci całość posiadanych punktów życia (HP).
– nasz statek powietrzny zostanie zniszczony.

Czym skutkuje? Niektóre lokacje (np. te, gdzie aktualnie ubijaliśmy przeciwników) zostaną zrestartowane przywracając stan sprzed naszej śmierci. Zbieranie elementów (skrzynki, surowce) jest permanentne i raz zebrane nie pojawią się już po raz kolejny na mapie. Otworzone przejścia (bramy) także pozostają otwarte na stałe więc czasami opłaca się nawet kosztem padnięcia postaci otworzyć coś i paść.

Życie postaci możemy tracić wskutek:
– wypadnięcia poza wyspę/statek (w pustkę)
– wejścia na przeszkodę (np. ognisko)
– oberwania falą wybuchu. Większość wybuchających przedmiotów (beczka, działo) będzie mieć wyświetlony wokół siebie rozszerzający się okrąg (nie znamy jego średnicy przed jego pojawieniem się!) i ciężko jest z niego uciec jeśli staniemy nazbyt blisko. Czasami może pomóc użycie rolki (przetoczenie się) czy też wspomożenie się harpunem
– kolizji z pociskami przeciwników lub trafienia ich ciosem

Ilość posiadanego HP możemy zwiększać tworząc elementy pancerza i zakładając je na postać (buty, pas, kamizelka). Nie niszczą się w trakcie podróży i na stałe dodają pewne parametry.

Nasza postać może także zostać wskrzeszona w przypadku śmierci. Jeśli zginiemy będąc na statku – odrodzimy się w najbliższej stacji paliw (dlatego warto je odblokować jak najszybciej). Jeśli zginiemy biegając postacią – zostaniemy odniesieni na statek przez Motha. Startujemy z jednym wskrzeszeniem ale wykonując kolejne misje (jak np. uwolnienie innych Moth-ów) uda nam się zwiększyć tą ilość. Po wyczerpaniu wszystkich wskrzeszeń postać ginie i odrodzimy się w bazie (odnawiając ilość wskrzeszeń). Wszystkie posiadane przedmioty (i ładunek statku) zostaną zachowane – nic nie ginie.

    HP możemy odzyskać na kilka sposobów:

  • korzystając ze specjalnego pojemnika. Znajduje się w bazie oraz w niektórych miejscach na planszy. Podchodzimy, klikamy i nasze HP oraz amunicja jest natychmiastowo uzupełniana. Bez limitu użyć więc można regenerować się do woli. Ułatwia tym samym walkę z wrogiem w danej lokacji.
  • używając apteczki (przytrzymując klawisz “V”) – odnowi to nam część paska HP. Ilość apteczek można zwiększyć np. poprzez założenie możliwej do wytworzenia (w Armory) kamizelki.
    Zużytą apteczkę można odnowić zbierając pokazaną tu zieloną roślinę.
  • Niekiedy po zabiciu wroga / zniszczeniu przedmiotu wypada z nich pokazany obok okrągły symbol – po jego zebraniu (klawisz “V”) postać odzyska nieco zdrowia. Nie należy zostawiać go na później! Znika po kilkunastu sekundach.
  • Czasami uda ci się także napotkać taką roślinkę. Po jej zebraniu (klawisz “E”) przez 90 sekund postać będzie posiadać zdolność regeneracji HP.

== PORUSZANIE SIĘ + KLAWISZOLOGIA

Naszą postacią możemy sterować zarówno za pomocą pada jak i klawiatury. Choć w gry zręcznościowe zwykle używam pada w tej grze jego użycie jakoś mi nie podpasowało. Wybrałem zatem klawiaturę.

(xxx – czy można zmieniać obłożenia klawiszy, bo nie pamiętam?)

KLAWISZOLOGIA:

– za pomocą klawiszy WASD.
– pod klawiszem “E” mamy interakcję z napotykanymi obiektami (ale trzeba być “na nich” lub być odwróconym w ich kierunku – jeśli stoimy doń plecami może to nie zadziałać.
– używając LMB postać strzela z broni.
– kółko myszki służy do przełączania się pomiędzy posiadanymi jednostkami uzbrojenia.
– klawisz “R” przeładowuje zawartość amunicji w magazynku. Pociski znajdujące się w nim nie są tracone (po prostu uzupełniany jest z pozostałych nam zasobów).
RMB pozwala na wystrzelenie harpuna. Jeśli trafi na coś w co można się wbić – postać jest przyciągana. Przydaje się do przemieszczania się z wysepki na wysepkę albo też chwilowe opuszczenie danego miejsca np. po to by uniknąć trafienia przez wroga. Harpun pozwala też przyciągać do siebie większość wrogów (ale nie wszystkich!) dzięki czemu zadamy im nieco obrażeń.
SHIFT pozwala postaci biegać dzięki czemu porusza się szybciej.
SPACJA pozwala na użycie rolki (zrobieniu fikołka) dzięki czemu można uniknąć trafienia przez przeciwnika. Daje także możliwość przedostania się nieco dalej niż normalnie jeśli chodzi o zasięg harpuna. Przetaczając się z samej krawędzi danej wysepki/pomostu możemy wystrzelić harpun nieco dalej.
– klawisz “G” służy do rzucania granatem (ale trzeba go najpierw odblokować wykonując misję).
– klawiszem “V” używamy apteczki
– klawiszem “C” wskazujemy dla naszego Moth’a (ta “ćma”, która z nami lata) by zaniósł dany przedmiot do ładowni statku – a jeśli przytrzymamy dłużej klawisz “C” – nasza postać zostanie przez niego przetransportowana na statek. Obie opcje trzeba najpierw odblokować wykonując misję.
– klawisz “TAB” przywołuje tablet który służy za mapę, pozwala zmienić wyposażenie (broń) postaci itp.

== SZYBKA PODRÓŻ

Istnieje możliwość wykonania szybkiego przemieszczania się po mapie. O ile nie uczestniczymy obecnie w walce (i posiadamy odpowiednią ilość gotówki) możliwe jest przemieszczenie się do naszego statku-bazy.

Należy przemieścić kursor tak by pokazywał na nasz statek. Pojawi się opcja powrotu do bazy.

Po kliknięciu pojawi się koszt jaki musimy uiścić by odbyć szybką podróż. Jeśli się zgodzimy (spacja) zostaniemy natychmiastowo przeniesieni do bazy.


Podobnie jest z handlarzami pracującymi na stacji paliw. Prócz możliwości nabycia paliwa, wyleczenia się (i uzupełnienia stanu amunicji) możesz też zagadać do sprzedawcy. Warto też wspomnieć o tym, że jeśli nasz statek zostanie zniszczony to odrodzimy się na najbliższej stacji benzynowej!

Należy następnie wybrać opcję “I would like to go somewhere”.

Możliwe jest przemieszczenie do innej stacji paliw, oznaczonej na mapie symbolem kanistra na paliwo (przykład – ten po prawej stronie). Tu także będziemy zmuszeni opłacić koszt transportu (im dalej tym drożej) i już po chwili znajdziemy się w nowym miejscu. Od razu podpowiem, że obiekt ze znakiem pytania jest najprawdopodobniej nieodkrytą jeszcze stacją (do czasu ustalenia jej lokacji – trzeba tam po prostu normalnie polecieć na miejsce – nie możesz korzystać z trybu przemieszczania się do czasu jej ujawnienia).

== BUDYNKI

Nasz statek-baza pozwoli nam na stworzenie kilku budynków. Można zbudować więcej niż jeden egzemplarz każdego z nich jednak nie ma to sensu. No, może jedynie przy farmie/ranczu ponieważ uprawa roślin / hodowla zwierząt może chwilę zająć (zwykle 8-10 minut).

By móc zbudować jakikolwiek budynek trzeba najpierw oczyścić miejsce budowy (usunąć pozostałości) a następnie podejść do wskazanego znacznika. Wyświetli to listę możliwych do zbudowania konstrukcji gdzie możemy też dowiedzieć się jakie surowce musimy posiadać by móc utworzyć dany budynek. Nie wszystkie budynki są dostępne od razu, kolejne będą dodawane w miarę postępów gry. Problemem może okazać się także pozyskanie co niektórych surowców niezbędnych do budowli każdego z nich.

GARDEN – ogród pozwala na uprawę sadzonek. Sadzimy nasionko a następnie po upływie pewnego czasu (pojawi się licznik) należy zebrać wyrośniętą już w pełni roślinę.

  • KOSZT: 2x Wood, 2x Stone

ARMORY – zbrojownia pozwala na wytworzenie wyposażenia, broni, modułów broni oraz aktywację (wybór) ulepszeń pasywnych gracza.

  • KOSZT: 1x Wood, 1x Stone, 1x Scrap Metal

FACTORY – fabryka (a raczej huta) pozwala na przetopienie różnych składników w sztaby metali. Wymaga także opału w postaci węgla (do zdobycia niszcząc lewitujące na mapie tu i ówdzie czarne gruzy – trzeba strzelać do skutku, aż z któregoś wypadnie węgiel).

  • KOSZT: 3x Stone

SHIP WORKSHOP – warsztat pozwala na tworzenie nowych modeli statków, lepszych części składowych (do podmiany w stoczni), dział oraz aktywację ulepszeń.

  • KOSZT: 3x Wood, 1x Stone

BAR – można zakupić w nim drinki dające czasowe bonusy.

  • KOSZT: 2x Red Wood, 2x Stone, 1x Plates

TRADERS SQUARE – plac handlowy pozwala na zakup oraz sprzedaż przedmiotów.

  • KOSZT: 2x Red Wood

RANCH – pozwala na hodowlę zwierząt celem pozyskania zasobów.

  • KOSZT: 2x Red Wood, 1x Granite

LABORATORY – pozwala na pozyskanie artefaktów oraz ich ulepszanie.

  • KOSZT: 2x Red Wood, 1x Granite

ULEPSZANIE BUDYNKÓW

Budynki można także ulepszać (nie każdy z nich da się ulepszyć). W tym celu należy podejść do tabliczki informacyjnej znajdującej się przy danej budowli.
Pojawi się okno informacyjne i jeśli posiadamy niezbędną ilość surowca będziemy mogli go ulepszyć.

== NASZ STATEK

Po mapie poruszamy się używając latającego statku. Posiada on pewną wytrzymałość i jeśli zostanie zniszczony nic wielkiego się nie dzieje – lądujemy ponownie na wyspie lub najbliższej stacji paliw o ile mamy jeszcze jakieś wskrzeszenia (zachowując przedmioty zgromadzone w ładowni). Mała podpowiedź: zatrzymamy także przenoszony właśnie przedmiot, który trzymaliśmy w chwili śmierci.

Ilość posiadanego HP statku pokazana jest w prawym dolnym rogu i w przypadku odnoszenia kolejnych obrażeń jest także przedstawiana w postaci dziur w poszyciu, z których wydobywa się czarny dym. Można je naprawić za pomocą zestawów naprawczych przywracając utracone HP. Powrót do statku-matki automatycznie naprawia całość HP.

BUDOWA NOWEGO STATKU

Po zdobyciu schematu możemy także wytworzyć (w Ship Workshop) inne modele statków i w bazie wybrać którym z nich wyruszamy na wyprawę. Mają one różne parametry (szybkość, wytrzymałość itp.)

ULEPSZANIE STATKU (wymiana komponentów)

Statek możemy ulepszać wymieniając komponenty (przełączać się pomiędzy nimi). Nie psują się i nie znikają więc możesz to robić wielokrotnie. Musisz jednak zawinąć do stoczni (jest np. na startowym statku-matce). Części składowe musisz jednak najpierw wytworzyć (w Ship Workshop). Dzięki nim zmianie ulegną parametry bazowe naszego pojazdu.

UZBROJENIE STATKU

Nasz statek może być uzbrojony w działo różnego typu i przeznaczenia. Należy je wytworzyć (w Ship Workshop) a następnie zainstalować (podmienić aktualnie wykorzystywane) korzystając ze stoczni (shipyard).

ULEPSZENIA STATKU

Statek może także posiadać ulepszenia. By je włączyć musimy udać się do Ship Workshop i tu włączyć dane ulepszenie. Do działania wymaga posiadania odpowiedniej ilości wyzwolonych mieszkańców (widoczne w lewym dolnym rogu). W przypadku przejęcia przez wroga jednej z wysp i utracie ludności ulepszenie może zostać nam wskutek tego wyłączone.

W przypadku wrogiego ostrzału czy też zderzeń z różnymi obiektami nasz statek może ulec uszkodzeniu. Pojawią się wtedy wyrwy w kadłubie z których wydobywać się będzie czarny dym. Możemy powrócić do bazy (co automatycznie naprawi nasz statek) lub też samemu naprawić uszkodzenia. By tego dokonać musimy posiadać zestaw naprawczy (można go zakupić od handlarza paliwa lub w naszej bazie). W tym celu musimy podejść do wyrwy (z pustymi rękoma) i przytrzymać klawisz “E” co załata jedną dziurę (i zużyje jeden zestaw naprawczy).
Nasz bazowy statek (upraszaczając) wyposażony jest w dwa działa (po jednym na każdą z burt), koło sterowe służące do kierowania statkiem, ładownię mieszczącą 15 przedmiotów, bak paliwa potrzebnego do pracy silnika napędzającego nasz statek.

ILOŚĆ PALIWA STATKU

Ilość paliwa w baku możemy sprawdzić patrząc na kolisty element znajdujący się przed kołem sterowym. W przypadku pełnego baku paliwa kolor jest zielony a okrąg pełny. Wraz z jego zużywaniem okrąg się kurczy a kolor przechowi w kierunku czerwonego. Gdy paliwa jest już bardzo mało otrzymujemy także powiadomienie na głównym ekranie.

TANKOWANIE STATKU

By móc zatankować statek należy wziąć kanister z paliwem (zakupić jeśli nie posiadasz) i udać się do handlarza sprzedającego paliwo. Następnie należy podejść z nim do wlewu paliwa (oczywiście najpierw pobrać kanister z ładowni). Pojawi się wtedy informacja o ilości pozostałęgo paliwa w baku naszego statku. Możemy wtedy przelać paliwo z kanistra do baku (klawisz “E”). Jeśli kanister się opróżni można go uzupełnić u handlarza (który znajduje się w naszej bazie lub czasami da się go spotkać w trakcie podróży).

ŁADOWNIA

Startowy statek posiada ładownię z 15 lukami transportowymi a ich ilość można zwiększyć instalując ulepszenia. Warto jest jak najszybciej dążyć do zwiększenia jego pojemności ponieważ startowa jest dosyć niska i co chwila będzie brakować nam wolnego miejsca by zbierać i przewozić napotykane towary. Warto tu wspomnieć, że przedmioty tego samego typu stackują się (ale nie wszystkie!) i np. w jednym slocie możemy trzymać 8 zestawów naprawczych, 100 pocisków czy też kilka rybek.

Co jakiś czas uda ci się w trakcie podróży napotkać taki luk ładowni znajdujący się na jakiejś wyspie. Można do niego wrzucić towar i znajdzie się on od razu w ładowni naszego statku-bazy (mieszczącej do 1000 przedmiotów). Możemy wtedy przenieść do niej część towarów zwalniając wolne miejsce w naszym statku i dalej kolekcjonować znalezione w trakcie wyprawy przedmioty.

Sytuacja nieco się upraszcza jeśli znajdujemy się w bazie. Wtedy wejście do ładowni wywołuje ten ekran i tu możemy jednym kliknięciem przenieść dany przedmiot do ładowni statku albo składu bazy bez konieczności biegania z nim i ręcznego przenoszenia każdego z ładunków.

KOŁO STEROWE

By móc sterować statkiem musisz podejść do koła sterowego i przejąć kontrolę. W tym czasie postać nie może strzelać ze swojej broni i nie porusza się na pokładzie statku. Statek możemy rozpędzić (klawisz “W”) lub wyhamować (klawisz “S”). Obrót statku następuje przy użyciu klawiszy A/D. Jeśli się poruszamy to w trakcie skręcania tył statku ma lekki poślizg i “nieco zachodzi” – trzeba to uwzględnić przy korekcie kursu. Podobnie jest z wyhamowaniem statku – ma on pewną inercję więc po tym jeszcze przez krótką chwilę się porusza tak więc czasami statek potrafi się nieco przemieścić w przód/tył co może trochę przeszkadzać.
Nam jako graczom przeszkadzać będzie także samo koło sterowe ponieważ nie można przez nie po prostu przejść, trzeba je ominąć więc czasami spadniesz z pokładu statku – ale to żaden problem ponieważ używając harpuna momentalnie wrócisz na pokład. Podobnie czasami zapomnisz przejąć koło sterowe i będąc przeświadczonym, że kierujesz statkiem wyskoczysz za burtę 🙂

DZIAŁA

Nieodłącznym elementem walk powietrznych jest użycie dział naszego statku. Czy to w celu zniszczenia zagrożenia ze strony wrogiego pojazdu, zniszczenia przeszkody terenowej czy też ostrzelania wroga lub wieżyczki przeciwnika. By móc używać dział w ładowni statku musimy posiadać do niego amunicję. Tą możemy zakupić u handlarza paliwem (np. w naszej bazie). Gdy kończy się amunicja nasz pojazd staje się bezbronny i jedyną formą obrony jest ręczne strzelanie przez naszą postać do nadciągających przeciwników. Warto zatem zadbać o zapas amunicji na różne okazje jeśli wybierasz się na dłuższą wycieczkę.
Działa można przekręcać (klawisz “C”) ustawiając je w jednej z trzech pozycji co pozwala atakować cel przed sobą, obok siebie czy też nieco za naszym statkiem. Trzeba jeszcze pamiętać którą stroną będziemy strzelać ponieważ każda z nich jest obsługiwana innym przyciskiem myszki. Czasami się to nieco miesza jeśli statek jest obrócony.

== SHIPYARD (stocznia)

By wejść do stoczni musimy zacumować do naszego statku-bazy a następnie przytrzymać klawisz “E”.

Zostaną nam wtedy wyświetlone parametry statku wraz z wyświetlonymi ikonkami komponentów. Widoczny znaczek wykrzyknika przy jednym z nich oznacza, że pojawiła się nowa część, którą możemy zamontować (trzeba na niej kliknąć).

Klikając na daną część zobaczymy listę modeli możliwych do zainstalowania. Musisz jednak zwrócić uwagę na to, że każda z części posiada pewną wagę a nasz statek pewien udźwig.

Jeśli wymiana elementu będzie wiązała się z przekroczeniem dopuszczalnej masy pojazdu to niestety nie będzie ona możliwa. Musisz wymienić inne elementy statku (wybierając te o mniejszej masie) by móc zainstalować ten konkretny.

Nowe modele statku (większa nośność, ilość punktów montowania dział) oraz komponentów jego wyposażenia można zakupić w budynku SHIP WORKSHOP (musimy go zbudować +ulepszyć by zdobyć lepsze statki/uzbrojenie) – niestety wiąże się to także z koniecznością posiadania wymaganych surowców (podobnie jak z kupnem wyposażenia).

== WROGIE ATAKI (inwazja)

Co jakiś czas jedna z przejętych już lokacji zostanie zaatakowana przez wroga. W lewym górnym rogu wyświetlone zostanie wtedy takie powiadomienie i zacznie być odliczany czas. Po jego upływie utracimy tą lokację i co za tym idzie ilość wyzwolonej ludności spadnie (co może wyłączyć niektóre z aktywowanych przez nas ulepszeń).

Należy wtedy odszukać cel na mapie i udać się na miejsce celem wybicia atakujących nas przeciwników by przerwać proces przejmowania wyspy.

Jeśli zbliżymy się do miejsca ataku na mapie dodatkowo zostanie wyświetlona dokładna lokalizacja gdzie możemy napotkać wrogów.

!WAŻNE! Wrogowie do eliminacji mogą być zarówno w postaci jednostek naziemnych jak i też latających. Jeśli wybiłeś wszystkie jednostki wroga sprawdź czy obok nie kręci się też jakiś wrogi statek. Może w przyszłości zostanie to nieco poprawione…

== ZASOBY (surowce)

Lista alfabetyczna produktów (produktów, nie surówców!):

Źródło
Produkt
Gdzie dostać?
  • 1x Aluminium Ore
  • +2x Asteroid Coal
Aluminium Ingot
znajdowane na planszy (wytapiane w Factory)
Asteroid Coal
1x Asteroid Coal
niszczenie podniebnych skał
Bamboo Seeds
Bamboo
xxx

s

Piggy
  • 1x Beef
  • 1x Pigskin
handlarz w bazie => Ranch (hodowla świnek)
Cabbage seeds
xxx
u sprzedawców (np. główna baza – sprzedawca paliwa)
  • 1x Copper Ore
  • +2x Asteroid Coal
1x Copper Ingot
znajdowane na planszy / u sprzedawców
(wytapiane w Factory)
Cotton seeds
Cotton
u sprzedawców (np. główna baza – sprzedawca paliwa)
xxx
1x Cow Leather
xxx => Ranch (hodowla krów)
Chicken
1x Feathers
1x Chicken Meat
handlarz w bazie => hodowla kurczaków (Ranch)
Flax seeds
Flax
u sprzedawców (np. główna baza – sprzedawca paliwa)
xxx
Fygar
podniebne łowiska
xxx
Gears
pokonani przeciwnicy w walce powietrznej
Gold Ingot
znajdowane na planszy (wytapiane w Factory)
xxx
Granite
znajdowane na planszy
Iron Ingot
znajdowane na planszy / handlarz w bazie
(wytapiane w Factory)
Jute seed
Jute
Traders Square – budynek w bazie
Neetle Seeds
Neetle
Traders Square – budynek w bazie
Marble
Marble
znajdowane na planszy – wyspy opanowane przez rój
Parts
Parts
pokonani przeciwnicy w walce powietrznej lub naziemnej
Plates
Wypada z mocniejszych przeciwników w walce powietrznej
xxx
Red Wood
znajdowane na planszy
Scrap Metal
Scrap Metal
pokonani przeciwnicy w walce powietrznej
xxx
Solid Wood
znajdowane na planszy
xxx
Stone
znajdowane na planszy
Swarm Plant Seeds
Swarm Plant
xxx
Swarmlit Ore
Swarmlit Ore
Znajdowane na planszy (wyspy roju)
  • 1x Swarmlit Ore
  • +2x Asteroid Coal
1x Swarmlit Ingot
Wytapiane w Factory
xxx
Tapper
podniebne łowiska
xxx
Wood
znajdowane na planszy
aaaaaaaa
bbbbbbbb
cccccccc

Zasoby można zebrać (są porozrzucane na różnych wysepkach) lub też zakupić za walutę gry (kapsuły) bądź w drodze wymiany na inne towary u handlarzy.

Przykładowa wymiana – 2 jednostki bawełny (Cotton) w zamian za 1 sztukę rudy żelaza (Iron Ore).

Niszcząc podniebne skały co jakiś czas wypadnie z nich Aluminium Coal.
1x Aluminium Coal

Plates można uzyskać niszcząc pokazany tu statek (nie zawsze wypada).

== UPRAWA ROŚLIN / HODOWLA ZWIERZĄT

By móc uzyskać niektóre z przedmiotów musimy je pozyskać uprawiając rośliny. Sadzonki można kupić np. od handlarza w bazie. Następnie trzeba udać się do ogrodu (GARDEN) i tu ją zasadzić.

Wtedy też zobaczymy ile czasu potrwa uprawa.

Po wyborze pozostaje odczekać odpowiednią ilość czasu – na dachu budynku zostanie wyświetlony czas pozostały do pełnego wzrostu rośliny. Później pozostaje wrócić na miejsce i zebrać plony.

Podobnie rzecz ma się do hodowli zwierząt – wybieramy tu zwierzę do hodowli i po zdefiniowanym czasie trzeba wrócić na farmę i je ubić. Pozyskamy wtedy surowce w postaci mięsa i dodatkowo jakiegoś surowca. W przypadku kurczaka będą to pióra a świni świńska skóra.

Budynki te będzie można także ulepszać. Podbicie poziomu budynku zwiększy ilość pozyskiwanych zasobów z uprawy/hodowli.

== ŁOWIENIE RYB

W trakcie podróży znajdziesz czasami łowiska podniebnych ryb. Należy zbliżyć się wystarczająco blisko do łowiska i wtedy też pojawi się pojawi się komunikat pozwalający rozpocząć łowy.

Zadanie jest dosyć proste – litery przesuwają się z prawej strony ku lewej i jeśli znajdzie się ona w oznaczonym miejscu to właściwy czas by ją wcisnąć!

Jeśli uda ci się zebrać odpowiednią ilość poprawnych naciśnięć mini-gra zostanie zakończona i na miejscu łowiska pojawi się pojemnik z rybą.

Po przeniesieniu jej do ładowni możemy sprawdzić co też udało nam się złowić…

Zdobyte ryby można następnie wymienić na inne rzeczy u handlarza np. na wyspie Turtletown (północny zachód od naszej bazy).

== FACTORY (fabryka)

FACTORY – fabryka (a raczej huta) pozwala na przetopienie różnych składników w sztaby metali.
KOSZT: 3x Stone

By wytopić dany metal musimy znaleźć rudę i pozyskać węgiel.
1x Iron Ore + 2x Asteroid Coal = Iron Ingot

Rudę można znaleźć na mapie. To wskazany symbol. Trzeba się niestety po nią pofatygować.

1x Copper Ore + 2x Asteroid Coal = Copper Ingot

Opał w postaci węgla możesz pozyskać ostrzeliwując latające czarno-czerwone głazy, rozbijając je na mniejsze elementy.

Trzeba strzelać do skutku – w końcu po rozbiciu któregoś z wnętrza wypadnie skrzynka z węglem. Trzeba do niej podlecieć i zebrać ją ręcznie naszą postacią (np. za pomocą harpuna PPM).

Po wrzuceniu jej do ładowni pozyskamy +1 sztukę węgla (przetopienie 1 jednostki rudy wymaga dostarczenia 2 sztuk węgla)

== JOURNAL (Dziennik misji)

Nasz tablet posiada także dziennik misji. Możemy iść ścieżką fabuły i robić jedynie misje fabularne – ale niekiedy napotkamy NPC, którzy zlecą nam dodatkowe misje. Za pomocą wskazanego przycisku możemy przełączyć aktywną misję. Niekiedy mają one także podrzędne zadania tak jak widoczne tutaj gdzie trzeba je wykonywać krok za krokiem (po wykonaniu bieżącej mogą pojawiać się kolejne).

W prawym górnym rogu widoczny jest wtedy bieżący cel misji a na ekranie pokaże nam się także kierunek oraz odległość do celu. Można go czasami przeoczyć 🙂
Widoczny jest także na samej mapie.

== BROŃ

W grze pozyskać możemy różne rodzaje broni dla naszej postaci i może on jednocześnie trzymać trzy ich rodzaje (ale w każdej chwili można wejść do tabletu i tam wymienić na inną broń tego rodzaju).

    I tak są to:

  • Pistolet
  • Karabin
  • Karabin

W dwóch ostatnich slotach broń można wymieniać dowolnie, pistolet zaś możemy posiadać jedynie w pierwszym slocie. Można też pozostawić dany slot pusty jeśli nie chcemy mieć dajmy na to pistoletu.

Dodatkowo niektóre z broni możemy ulepszać dodając/wymieniając komponenty składowe. Taka broń posiada w prawym dolnym rogu widoczne cztery sloty. Jeśli któryś z nich jest obsadzony przyjmuje on biały kolor.

Typ broni jest reprezentowany ikonką widoczną w prawym górnym rogu. Korzysta ona z amunicji danego rodzaju. Nie jest ona wymienna z innymi typami broni – jeśli się skończy – trzeba jej szukać (czasami wypada z pokonanych wrogów) ale najszybciej zużytą amunicję można wymienić można korzystając ze skrzynki widocznej obok. Uzupełniane są wtedy wszystkie magazynki dla każdego typu broni jaki posiadamy.

By ulepszyć swoją broń należy wejść do ekwipunku, najechać myszką na interesujący nas egzemplarz i wcisnąć klawisz “E”.

Zostanie wtedy wyświetlona lista jej parametrów (po lewej – lista jest przewijalna) a po prawej będziemy mieli wyświetlone sloty broni i jeśli pozyskaliśmy jakieś elementy broni będzie można je tu wymienić. Wystarczy kliknąć na danym elemencie.

Pokażą się części składowe i patrząc na to co dają (lewa, oznaczona przyrostem na zielono) wybrać to co nas najbardziej interesuje i wcisnąć spację by osadzić żądany element w naszej broni. Zostaje on tam zapamiętany na stałe nawet jeśli wymienimy później broń na inny model.

== MOD BOX (ulepszenia broni)

W trakcie podróży zdarzy ci się także napotkać takie skrzynki. Są to ulepszenia (niekiedy skrzynka może być pusta) jednak otworzyć je można jedynie w bazie.

Trzeba je przynieść do tego miejsca. Pozwoli to otworzyć skrzynię i wydobyć zawartość.

W ten sposób możesz znajdywać różnorodne ulepszenia do każdej z broni.

Zdobyte ulepszenie znajdziesz w wyposażeniu (tablet -> Equipment) i tam będzie można sprawdzić jakie bonusy daje.

OBWOŹNY SPRZEDAWCA

Czasami napotkasz także obwoźnego sprzedawcę posiadającego na sprzedaż skrzynki z ulepszeniami…

Ceny ma jednak dosyć zaporowe 😉

Można go spotkać np. tutaj (na południowy zachód od Turtletown).

== WALKA POWIETRZNA

Przeciwników można pokonać na różne sposoby. Najprostszym jest jednak ostrzał z dystansu. Należy się ustawić wystarczająco daleko by wróg jeszcze nie reagował na naszą obecność i ostrzelać go z działka pokładowego. Ponieważ wystrzał z działa pokładowego nieco obraca statkiem trzeba to kompensować namierzając cel. Najprostsze do tego jest podstawowe działo z jakim zaczynamy grę (później odblokujesz jeszcze nieco lepsze działo, strzelające 4 rakietami) – strzela trzema pociskami jednocześnie lecącymi po prostej (co ułatwia trafienie – szczególnie poruszające się po planszy jednostki). Pamiętaj jednak, że choć zniszczeni przeciwnicy/rzeczy pozostawiają po sobie kapsuły – to jednak trzeba je zebrać na czas nim te znikną (po kilkunastu sekundach). Jeśli poruszasz się – zwolnij by zdążyły do ciebie dolecieć.

Przedmioty, które wypadły po pokonanych wrogach pozostają na planszy więc nawet jeśli je pozostawisz, to możesz wrócić po nie później. Surowce te są dodatkowo pokazywane na mapie.

== WALKA NAZIEMNA

Walka w zwarciu jest dosyć trudna ponieważ przeciwnicy starają się ominąć nasze pociski. Dodatkowo nasza broń ma pewien rozrzut i dopiero zatrzymanie się w miejscu i odczekanie kilku sekund sprawi, że celownik się ustabilizuje. Strzał w trakcie poruszania się to zawsze pewna loteria ponieważ nigdy nie wiemy czy trafimy w cel. Kolejnym aspektem jest zasięg broni ponieważ np. shotgun może razić przeciwników jedynie na krótkim dystansie.

Przydaje się tu wykorzystywanie rolki (przewrotu) postaci co pozwala uniknąć trafienia nawet jeśli przetaczamy się przez wrogie pociski. Musisz tu jednak pamiętać o tym, że należy się przetaczać W KIERUNKU nadlatującego pocisku a nie wstecz, wraz z torem jego lotu, wydłużając tym samym czas przez który na nas działa.

Przydają się także granaty, które odblokujemy w późniejszym etapie gry. Mają one dosyć dużą siłę rażenia, wybuch zadaje obrażenia obszarowe więc przydają się do eksterminacji grupy wrogów. Dodatkowo granaty pozwalają też zniszczyć (na stałe) przeszkody terenowe blokujące przejście w niektórych lokacjach.

Nasza postać może przełączać się pomiędzy trzema rodzajami broni (kółko myszki) przy czym tak naprawdę jest ich cztery rodzaje. Sprowadza się to tak naprawdę do typu wykorzystywanej amunicji i wykorzystywane jednostki broni możesz przełączać w każdej chwili gry (np. teraz przyda ci się shotgun). Każda z broni posiada swoje parametry w postaci siły ognia, celności, rozrzutu, szybkości strzału czy też pojemności magazynka.

Broń możemy modyfikować posiadanymi dodatkowymi elementami wyposażenia (okazjonalnie znajdowanymi w skrzyniach Mod Box, które trzeba przewieźć do bazy i je otworzyć) przy czym dany element wyposażenia może być użyty jednocześnie tylko w jednym egzemplarzu broni. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie by w razie potrzeby przełożyć do aktualnie używanej. Zmieniają one nieco parametry samej broni (czasami więcej niż jeden – np. większe zadawane obrażenia – ale kosztem mniejszej pojemności magazynka). Do wyboru do koloru.

== PRZEJMOWANIE WYSP

Niektóre wysepki są podzielone na części i dodatkowo ich fragmenty mogą być zablokowane zamkniętą bramą. Trzeba przełączyć gdzieś dźwignię czy też dostarczyć baterię, która aktywuje mechanizm.

Baterię należy osadzić w przeznaczonym do tego slocie. Można ją także wyjmować w razie konieczności by np. przenieść ją gdzie indziej (są takie misje).

Podobnie jest z dźwignią. Wystarczy do niej podejść i ją przełączyć. Czasami odblokowuje to dostęp jedynie do części mapy i znów będziemy musieli szukać kolejnej by móc dostać się za kolejną zamkniętą bramę.

WAŻNE: duże, otwarte już bramy (małe też!) zostają otwarte na stałe. Po wyjściu z gry nie zamykają się więc raz odblokowane już przejście pozostanie otwarte.

Niektóre z wysp posiadają ukryte tunele, które nie za bardzo widać dopóki się do nich nie wejdzie. Niekiedy robią za przejścia do innych regionów.

== MOTH (wielkie “ćmy”)

Od początku rozgrywki naszej postaci towarzyszyć będzie stworzenie latające przypominające nieco ćmę. Jest na tyle silne, że zdolne jest przenosić ciężkie przedmioty a nawet nas – co przydaje się jeśli utkniemy w jakimś miejscu czy też nie chce nam się wracać długą drogą na nasz statek (lub ten nieco odleci od brzegu wyspy).

Nakierowując się na skrzynię z towarem i wciskając (zaznaczam – wciskając a nie przytrzymując!) klawisz “C” spowodujemy, że Moth zabierze daną skrzynię i przetransportuje ją do ładowni naszego statku.

=== UWAGA === Gra zawiera obecnie błąd, który powoduje, że skrzynie “Mod Box” przenoszone przez Moth są bezpowrotnie tracone!

Po wypełnieniu jednej z misji (xxx dodać której) uzyskamy także możliwość transportowania naszej postaci. Jest to transport jednokierunkowy – po przytrzymaniu klawisza “C” zostaniemy przeniesieni na nasz statek niezależnie od tego gdzie się znajduje. Pomaga to we wszelkich sytuacjach gdzie na miejsce szliśmy 5 minut i nie chce nam się wracać. Przy czym proponuję uważać na wciskane klawisze ponieważ zwykle chcąc wcisnąć klawisz obok “V”, którym się leczymy niekiedy wciśnie nam się właśnie “C” przez co wylądujemy na statku.

== MISJE (tylko niektóre)

Black Hill – zagadka statuy

Wyspa ta skrywa lokację w której znajdziesz trzy skrzynki Mod Box v2.

Wejście do niej blokuje brama obok której znajduje się dziwna statua. Po jej aktywacji zada nam ona pytanie o trzyliczbowy numer z zakresu 1-5. Wskazówki kryją porozrzucane na mapie notatki.

Wskazówki:
1. Suma pierwszej i trzeciej pozycji da wartość drugiej pozycji.
2. Ostatnia pozycja ma wartość 2.
3. W odpowiedzi nie użyto najmniejszej możliwej liczby lecz największej.

Skoro daje to xx2 gdzie liczby są z zakresu 1-5 przy czym nie użyto jedynki i na pierwszej lub drugiej pozycji musi występować największa wartość przy czym suma pozycji 1+3 da nam drugą, czyli druga pozycja będzie największą wartością – to oczywistą odpowiedzią na zagadkę jest 352.

SteamSolo.com