Fallout: New Vegas Guide

Caravan Nasıl Oynanır ? for Fallout: New Vegas

Caravan Nasıl Oynanır ?

Overview

Oyunu 2000 saatten fazla oynamama rağmen Caravan oyununu çözmek için ciddi bir şekilde uğraşmam gerekti. Sizin de Caravan isimli oyunu oynamanız için olayları en basit şekilde anlatacağım. Umarım bu rehberin sonunda Caravan oyununu oynayabilirsiniz.

Hazırlık

Ringo isimli elemanı hatırlarsınız. İlk görevde karşılaşacağınız Crimson Caravan çalışanıdır kendisi. Ona Caravan ile ilgili sorular sorun, kendisi size Caravan Destesi isimli eşyayı verecek.

Şimdi ise bu desteyi doldurmamız gerek. Madenciler, Yağmacılar, Haydutlar, Çeteler gibi toplulukları öldürürseniz bu kartlardan istediğiniz kadar toplayabilirsiniz. Lakin Caravan oynamak istiyorsanız bu kartlardan en az 30 adet bulmanız gerekecek.

Mümkün olduğunca 6, 8, 10, Vale, Papaz ve Kız toplayın, bunlar Destenizdeki tek kartlarınız olsun. Diğer kartlar ( Örneğin 3, 4, 5, Joker ) uzak durmaya çalışın. Çünkü bu kartlar oyununuzu uzatır. Tamamen gereksiz kartlar değiller elbette fakat risk almaya hiç gerek yok. Siz benim dediğim gibi Vale, Papaz ve diğer bahsettiğim kartlardan toplayın.

Temel Kurallar

Sayı kartlarını iki şekilde dizebilirsiniz. İsterseniz sayıları arttırarak, isterseniz sayıları azaltarak dizebilirsiniz. Lakin belirtmemde fayda var, örneğin 1, 2, 3 şeklinde arttırarak gidiyorsunuz, burada bir anda tekrar 1 koyamazsınız. O yüzden biraz dikkatli olmakta fayda var. Şunu da ekleyeyim, aynı renkteki kartlar rastgele sıra ile dizilebilir. Mesela kırmızı renkli kartları 1, 6, 7 gibi dizebilirsiniz.

Aynı değere sahip kartlar iki kez üst üste koyulamaz. Örnek vermek gerekirse 8 koyduysanız tekrar 8 koyamazsınız.

As kartları sayısal olarak 1’i temsil eder.

İlk tur yalnızca Sayısal değeri olan kartları koyabilirsiniz.

Özel Kartlar

Papaz

Papazın özelliği, altındaki kartı 2 ile çarpmasıdır. Aynı anda bir kaç kez koyulabilir. Mesela 5 kartının üstüne bir papaz koyarsanız o kartın değeri 10 olur, tekrar koyarsanız 20 olur, bir kez daha koyarsanız 40 olur.

Kız

İki özelliği vardır, sayı kartlarının sırasını değiştirebilir. 1, 2, 3 ile gidiyorsanız Kız eklenerek 3, 2, 1 ile gidebilirsiniz. Bu tam tersi için de geçerli, 3, 2, 1 ile gidiyorsanız 1, 2, 3 ile gidebilirsiniz. Diğer özelliği ise Karavanın rengini değiştirmesidir.

Vale

Valeyi bir kartın üzerine koyduğunuzda o kartın üzerindeki tüm kartlar çöpe gider. Başarısız stratejilerinizi düzeltmek için güzel bir şanstır.

Joker

Joker saldırı kartlarıdır, 2 kullanımı vardır. Bir As’ın üzerine koyduğunuzda o bölümdeki tüm kartları yok eder. Eğer her hangi bir sayıya karşı kullanırsanız; Örnek vermem gerekirse 3 sayısına koyarsanız rakibinizin tüm 3 kartları yok olur, 6’ya karşı oynarsanız rakibinizin tüm 6 kartları yok olur.

Başlangıç

Oyunun başında rakip size bir ortaya bir para koyacak, isterseniz bu teklifi kabul edebilir isterseniz arttırabilirsiniz. Destenizde her hangi bir türde her hangi bir kart olabilir ancak aynı kumarhanelerin kartlarından 2 tane olamaz. Eğer fazladan kart ile girmeye çalışırsanız otomatik olarak çıkarılıcaktır.

Teklifi kabul ettikten sonra size deste oluşturma arayüzü sunulacak. Üst sıradaki kartlar sizin oyuna gireceğiniz destedir, alttaki deste ise kullanılmayan destedir. İsterseniz alttaki desteden kartlar seçip üstteki desteye aktarabilirsiniz. İsterseniz de rastgele bir deste oluşturabilirsiniz. Bu deste mevcut Caravan oyunu bitene kadar değiştirilemez.

Nasıl Oynanır ?

Bu oyunda siz bir Kervancısınız, amacınız 3 Kervanı ( Caravan ) da rakibinize satmaktır. Eğer Kervanınız 20’nin altında ise Kervanınız boştur, birazcık doldurmanız gerekir. Kervanınız 27 den yukarıda ise Kervanınız hareket edemez ve onu kimse satın almaz. Bu yüzden Caravan’ı 21 ile 26 arasında tutup rakibinize satmanız gerekiyor. Fakat rakibiniz de boş durmayacak, o yüzden onu da engellemeniz gerek.

Oyun başladıktan sonra destenizden 8 kart alacaksınız. Önünüzdeki 3 boş yere bir As veya her hangi bir sayısal kart yerleştirebilirsiniz. Önünüzdeki 3 boş yer sizin Caravan’larınızı temsil ediyor. 2 oyuncu da bu 3 Caravan’ı başlattıktan sonra şunları yapabileceksiniz :

1 – Kendi bölmelerinize kart koyup 21-26 arası bir sayıya ulaşıp rakibinize satabilirsiniz
2 – Rakibinizi yavaşlatmak için Joker gibi kartlar ile ona saldırabilirsiniz
3 – Bölmelerinizden birisini bozup baştan başlayabilirsiniz.

Eğer hızlıca kazanmak istiyorsanız 10, 8 ve 6 kartlarını oynayarak rakibinize o bölmeyi satın. Fakat eğlenmek istiyorsanız destenize Joker vs. gibi kartları da ekleyerek daha zorlu fakat daha eğlenceli oyunlar oynayabilirsiniz. Eğer amacınız Achievement açmak ise dediğim taktiği uygulayarak en kısa yoldan Caravan başarımlarını elde edebilirsiniz.

Aslında oynamak çok basit, 1-2 tur zorlanacak olsanız da sonradan oldukça kolay olduğunu fark edeceksiniz.

SteamSolo.com