Total War: EMPIRE – Definitive Edition Guide

Керівництво по грі Empire: Тotal War for Total War: EMPIRE - Definitive Edition

Керівництво по грі Empire: Тotal War

I: Міста, села

Mіста

Міста є центрами регіонів. У них ви можете звести від однієї до чотирьох будівель, наприклад: коледж, церква, ремісничу майстерню або заїжджий двір.

Коледжі дозволяють вам вивчати нові технології. Деякі технології можуть вивчати тільки в спеціальних коледжах, поліпшених до певного рівня. Інші ж технології можуть відкрити доступ до більш високих рівнів цих будівель, наприклад, сучасним університетам. Також в коледжах навчають дворяни. У них є три функції. По-перше, їх можна відправити в довколишній вуз, що посприяє збільшенню швидкості вивчення технологій. Також, дворян можна послати битися на дуелі з ворожим агентом або використовувати їх для крадіжки ворожих досягнень.

Головна мета церкви – звернення нації до вашої релігії. Також церкви піднімають рівень щастя людям, які належать до сповідувані релігії. Іншими словами, чим більше людей звернутися до вашої віри, тим більший бонус щастя вони отримають.

Постоялі двори лише підвищити достаток населення в регіоні. Спочатку ці споруди дають бонус тільки нижчого стану. Але з їх поліпшенням бонус пошириться на середній і вищий класи. У трактирах також можна наймати шпигунів. Шпигуни – це лазутчик і вбивця в одній особі. Вони можуть проникати в міста і армії противника, постачаючи вас необхідною інформацією, або вбивати генералів і агентів ворога на стратегічній карті.

Майстерні діляться на три різновиди: ткацька, гончарна і збройова. Збройна лавка може бути побудована лише в тому регіоні, де є залізний рудник. Ткацькі майстерні можуть бути побудовані в будь-якому місті. Гончарні майстерні найчастіше зустрічаються на Сході, наприклад, в Афганістані та північної Індії. У всіх майстерень одна єдина мета – підвищувати рівень добробуту в регіоні. З модернізацією цих будівель вам відкриються нові технології для дослідження. Відмінності полягають лише в тому, що різні майстерні дають доступ до різних технологій. Також, збройові лавки приносять трохи більше доходу. Гончарні і ткацькі лавки приблизно однакові, але вони не дають доступу до нових технологій і не мають спеціально призначених для них технологій.

II: Столиці регіонів

Столиці областей

Столиці – головні міста в регіонах. Ви повинні захопити її, щоб взяти під контроль всю відповідну область.

Зазвичай, столиці бувають двох розмірів. У більшості є лише два слоти для будівель, на одному з яких зводиться урядову будівлю, а на іншому – бастіонне укріплення. Після того, як ви побудували урядовий об’єкт першого рівня, вам доведеться вибрати, перетворити його в заклад військової спрямованості або продовжити зводити звичайне урядову будівлю. Військове будівля дозволить наймати більш досконалі війська. Урядова споруда збільшить податкові збори, а також поліпшить громадський порядок.

Більш великі міста зазвичай є столицями держав. У яких поселеннях є п’ять слотів для споруди і ще один для зведення стін. Будівлі, які ви можете побудувати на цих слотах, дадуть вам доступ до нових технологій. Також ці будівлі дозволять вам наймати нові загони. Для кожної військової та урядової будівлі відведено окремий слот. Єдиний вибір, який вам потрібно зробити, – це вибрати, що ви будете будувати в першу чергу. Також у місті є слот для зведення культурної та наукової споруди. Культурна споруда збільшить рівень достатку населення, а наукова споруда додасть прискорення вивчення технологій. Після зведення цієї споруди, ви повинні будете вибрати вузьку спрямованість, в якій буде надалі розвиватися цю будівлю.

Фортифікаційні споруди, які ви будете зводити, насправді не є стінами в класичному розумінні цього слова. Це лише кільце бастіонних укріплень навколо міста. Так, при першому рівні цих будівель, бій буде виглядати, як штурм звичайного форту. При другому рівні цих укріплень, на полі бою з’явиться більш досконалий форт у вигляді зірки.


При подвійному натисканні мишею на столиці області, ви отримаєте важливу інформацію по цьому регіону. Вам буде показано достаток населення, добробут регіону, прибуток, зростання популяції і статистика по релігії.

Громадський порядок

Якщо достаток населення доходить до показника в -1 пункт, то вам буде надіслано листа з скаргами від відповідного стану. Після другого ходу люди почнуть громити місто. Якщо ж після третього ходу ніяких змін не відбудеться, то народ підніме повстання. Зазвичай, повстання піднімаються у щойно захоплених регіонах. Бунтує народ, який відданий іншій державі. Якщо ж ви при захопленні міста знищили цілу державу, то в разі вдалого повстання утворюється нова незалежна держава. Таким способом зародилися США (також я побачив появу Норвегії, Мексики, Квебека, Шотландії та Фінляндії).

Добробут регіону

Зазвичай, багатство регіону становить сукупність добробуту всіх споруд в даній області. Ці показники тісно пов’язані з податками. Наприклад, якщо рудник має дохід в 1000 золотих і при цьому віддає 400 монет податків кожен хід, то це підприємство буде вважатися багатим. Добробут регіону буде змінюватися з часом. Будівлі й соціальні технології будуть збільшувати ріст добробуту регіону, в той час, як високі податкові збори з нижчої і середньої станів будуть погіршувати обстановку в області.
Якщо ви підведе курсор миші до загального відсотку податків, то побачите детальну зведення про те, як які показники впливають на збір податків.

Hаселення

Зростання населення залежить від виробництва їжі та рівня податків. Велика кількість їжі і низькі податки прискорять зростання населення. З ростом популяції ви зможете будувати нові міста. Ви можете побачити терміни появи нового поселення на екрані інформації про місто.
Статистика релігій показує, скільки людей в конкретному регіоні сповідує яку релігію.
Щоб збільшити кількість людей, які будуть належати до вашого віросповіданням, зводите церкви і відправляйте в потрібні регіони священиків.

Mіське ополчення

Інша цікава функція столиць регіонів полягає в тому, що при атаці на її захист встає кілька загонів ополченців. Вони не вправні бійці, але у великій кількості легко можуть схилити чашу терезів на бік обороняється армії. Чим краще громадський порядок, тим більше людей стане захищати ваше місто. На захист міста може встати лише 20 загонів. Тобто якщо ви будите мати 17 загонів в поселенні, а загонів ополчення прибуде 5, то на захист міста підуть лише 3 загони з 5.

III: Уряд, державні устрої і революції

Ваша держава управляється верховним зборами і купою міністрів, складових кабінет.
Міністри можуть мати свої унікальні бонуси і особливі риси, які можуть підняти рівень громадського порядку, прискорити вивчення технологій або збільшити зростання економіки.

При абсолютній монархії опозиції немає, а замість неї присутні кандидати. Ви можете замінити будь-якого міністра на іншого. Також ви можете звільняти більше одного міністра кожен хід. Кожен вигнаний міністр буде заміщений ким-небудь з кандидатів. Якщо міністр помирає, то на його місце приходить його син.


Вікно «політика» показує вам нещасливі регіони, області, які страждають від підвищених податків, а також дозволяє вам регулювати рівень оподаткування. Клацніть на потрібному регіоні правою кнопкою миші, щоб побачити детальну інформацію про нього. Клікніть на ділянці лівої кнопкою миші, щоб перенести камеру до цього суб’єкта. Пам’ятайте, що рівень податків виставляється для кожного регіону окремо.


Якщо у ваших колоніях рівень податків нижче, ніж в рідних землях, то люди почнуть переселятися у ваші колонії.

Типи державного ладу

У грі представлено три типи державного ладу: абсолютна монархія, конституційна монархія і республіка.

Абсолютна монархія:
Репресії: 5
Достаток дворян: +2
Достаток нижчого стану: -2
Швидкість вивчення технологій: -10%
Вартість найму військ: -5%
Удосконалення міністрів: -6
Швидкість росту добробуту: -5

Конституційна монархія:
Репресії: 3
Достаток дворян: +1
Достаток нижчого стану: +1
Прагнення до реформ: -25%
Удосконалення міністрів: +3
Швидкість росту добробуту: +5

Республика:
Репрессии: 2
Довольство среднего сословия: +1
Довольство низшего сословия: +3
Скорость изучения технологий: +5%
Стремление к реформам: -80%
Совершенствование министров: +10
Рост благосостояния: +12

Pеволюції

Щоб змінити державний лад, ви повинні спровокувати революцію (також це може статися і не по вашій волі). Коли достаток одного або двох станів в регіоні опускається до показника в -1 пункт, то вони направлять вам жалібне лист. Якщо нічого не зміниться до другого ходу, то люди починають руйнувати споруди в місті. До третього ж ходу, при відсутності змін, почнеться повстання. Якщо піднімається повстання, то незабаром воно переросте в революцію. Після початку революції ви зможете вибрати, чи прийняти бік заколотників або залишитися вірним своєму уряду.

Якщо революцію затіяло лише нижчий стан, то в результаті революції утворюється республіка. Якщо середній стан – конституційна монархія, а якщо вище стан – абсолютна монархія. Якщо ви хочете перейти від абсолютної монархії до конституційної, то вам спочатку буде потрібно розлютити нижчий стан, щоб перейти до республіканського ладу, а після цього – середній стан, для переходу до конституційної монархії. Якщо при абсолютній монархії заколот підніме вище стан, то під Галвей вашої держави лише зміниться монарх.

Пам’ятайте, що революція може початися лише в вашій столиці. Народ в інших містах зможе лише збунтуватися і підняти повстання.

IV: Дипломатія

Дипломатія

На дипломатичному екрані ви знайдете кілька корисних функцій. Напевно, найкориснішою є можливість перегляду думок інших держав про вашу державу. Ви можете побачити, якої думки про вас інші, і чому вони думають про вас саме так, а не інакше. Виберіть вашу країну зі списку і наведіть курсор миші на регіон тієї держави, в чиєму думці ви зацікавлені. Ви також можете подивитися думки різних країн один про інші, вибравши потрібну країну із списку. Пам’ятайте, що дари іншим державам ніколи не зможуть підвищити ваші відносини на +100 пунктів, який би ви подарунок не підносили.


Деякі гравці відчували труднощі з укладанням торгових угод з іншими державами. Для підписання такої угоди запропонуйте потрібної державі яку-небудь технологію або право проходу. Також ви можете просто дати гроші. Зазвичай, мета виправдовує засоби. Державам рідко потрібно більше 2000 золотих. Цю пару тисяч ви легко можете заробити за кілька ходів. Якщо ж ви хочете укласти з державою мирний договір, то віддайте їм регіон, захоплений вам у них, або запропонуйте гроші. Більшість невеликих держав хочуть лише близько 2000 тисяч золотих і трохи більше, якщо ви просите їх стати вашим протекторатом. Вы легко сможете получить обратно потраченную сумму за пару-тройку ходов. Протектораты могут быть очень полезными и служить буферными зонами между вашей и вражеской территорией. Обычно, такие маленькие государства очень трудно захватить, т.к. они любят держать один-два полных стека рядом со своими городами.

V: Торгівля

Торгівля

Торговельна система – одна з найскладніших для розуміння речей. Давайте почнемо з торговою таблиці.


Ця таблиця показує ціни на різні ресурси, які саме ресурси ви здобуваєте, як вони транспортуються до пункту призначення, що саме і куди йде на експорт. Ви можете побачити, якщо торговельні шляхи блоковані або зазнали нападу піратів. Торгові шляхи, які зазнали нападу, будуть горіти червоним доти, поки товари знову не зможуть досягати місця призначення. Якщо ж при повідомленні про піратство ви не можете знайти флот розбійників, то знайте, що справа може бути в тому, що порт торгує з вами держави піддався нападу, блокований або зруйнований. Помните, что вы производите ограниченное количество ресурсов, поэтому большое число торговых соглашений вовсе не означает, что у вас будет куча денег.

Ціни на світовому ринку

Цінами на ресурси правлять попит і пропозиції. Наприклад, якщо на ринку багато хутра, то ціна на нього почне падати. Ціни на ресурси також залежать від рівня розвитку міст в державах. Чим краще розвинений місто і чим більше добробут громадян, тим вище будуть підніматися ціни. Це означає, що оборот ресурсів буде приносити більше грошей в кінці гри, ніж чим на початку. Торгівля з більш розвиненими державами принесе набагато більше доходу.

Торговельні порти

Торговельні порти мають деякий вплив на торгівлю. Чим більше торговельних портів ви з’єднаєте в торговельну мережу, тим з більшою кількістю націй ви зможете торгувати. Також вам потрібно будувати такі порти для експорту рідкісних ресурсів з певних регіонів. Якщо ви граєте за фракцію в Старому Світі і маєте колонію в Новому Світі, то ви не зможете торгувати ресурсами Нового Світу до тих пір, поки не побудуєте у своїй колонії торговий порт. Якщо в регіоні немає придатних для торгівлі ресурсів, то порт не торговий шлях не буде створений, і не буде приносити прибутку.

Захопивши регіон в Америці, руйнуйте порт, побудований індіанцями, і побудуйте на його місці торговий порт. Тоді ви зможете торгувати рідкісними ресурсами, які доступні лише в Америці. Індіанці можуть будувати лише риболовецькі господарства.

Торгові області

У грі чотири спеціальних торгових області. Це узбережжя Бразилії, берег Слонової Кістки, протоку біля острова Мадагаскар і Новозеландські острови. Ви можете подивитися на ці області, переключившись на них за допомогою кнопок близько міні-карти.


Лише одна держава може вести торгівлю в факторії. Тому поспішайте, поки ИИ не зайняв всі доступні торгові точки. Ці точки будуть постачати вас всілякими ресурсами, які ви зможете продавати своїм партнерам. Чим більше торгових кораблів буде торгувати на цих точках, тим більше ресурсів ви отримаєте. Захищайте ваші факторії від ворогів. Пірати і інші держави неодмінно захочуть захопити їх.

VI: Вивчення технологій

Дослідження технологій

Дерево технологій розділене на три частини: військові технології, промислові технології, громадські технології. Військова частина розділена на такі підрозділи: піхота, кавалерія, артилерія та флот. Ці технології дозволяють вам наймати нові загони, вивчати нові порядки побудови, ставити на озброєння нові види боєприпасів, а також знижує вартість найму військ. Промислове древо розділене на такі підрозділи: сільськогосподарський, текстильний та рудникового. Ці технології дозволяють вам зводити більш досконалі ферми і фабрики, які будуть приносити вам гроші, а також збільшать продуктивність цих підприємств. Соціальні технології підвищують дохід від торгівлі та підвищують швидкість вивчення технологій.

Дослідження технологій безпосередньо залежить від коледжів та агентів. Чим більше ви будите покращувати свої освітні установи і відправляти туди дворян, тим швидше буде йти процес вивчення технологій. Якщо у вас є багато шкіл, то ви можете вивчати по кілька технологій одночасно. Ви можете вибрати потрібну школу для вивчення необхідної технології нагорі екрану технологій.
Зауважте, що коледжі не можуть об’єднуватися для вивчення однієї технології, вони можуть вивчати лише різні речі.

Зведення обсерваторій забезпечує збільшення швидкості вивчення технологій. Чим більше таких будівель ви побудуєте, тим швидше будуть вивчатися нові технології.

Кожну технологію необхідно вивчати певну кількість ходів. У шкіл є певна кількість дослідницьких очок. Чим досконаліша освітній заклад, тим більше у нього таких балів. Також, кожен дворянин має своє певне кількість очок. Іншими словами, якщо технологія «коштує» 100 балів, а школа і дворянин мають 20 очок у сумі, то технологія буде досліджуватися 5 років.

VIII: Армії і флоти на стратегічній карті

Армія і флот на стратегічній карті

У армій і флотів поряд з прапором є невелика вертикальна смужка. Ця смужка буде заповнюватися в міру того, як в армію будуть вливатися нові загони. Одна смужка дорівнює одному загону. Смужки мають зелений колір у армії і блакитний і флоту. Прапор показує, в якому стані перебуває армія Якщо армія зазнала втрат, то прапор буде рваним. Чим більше втрат, тим більше буде дірок на прапорі.
Однією з найбільш значущих речей є зона перехоплення. Ця зона пофарбована в темно-зелений колір і показує, наскільки ваша армія може просунутися вперед.


Противник, який увійшов в цю зону, може бути атакований вами. Якщо ви першими нападе на противника і програєте, то ворожа армія не просунеться далі, а ви не здасте свої позиції. Якщо ж ви отримаєте перемогу, то армія ворога відступить в іншому напрямку.

Ворожі флоти можуть заблокувати перехід вашої армії. Наприклад, Подветренние Острови пов’язані між собою мостами. Якщо флот помістити між цими островами, то армія не зможе перейти на інший берег.
Форти також мають свою область перехоплення, яка працює також як у випадку з арміями і флотами.
Це робить форти ідеальними пристосуваннями для захисту напрямків.

Пам’ятайте, що всім, що користуєтеся ви, можете скористатися і ИИ. Він також може перехоплювати і атакувати ваші армії, якщо ви потрапите в його зону.

У грі безпосередньо генерали можуть наймати солдатів, якщо вони знаходяться поблизу казарм або верфей.
Цифра на іконці юніта показує, скільки ходів потрібно для навчання обраного загону.

Ваші армії можуть бути оточені частоколом на стратегічній карті. Це означає, що при битві ця армія може окопатися і звести оборонні споруди. Для появи такої можливості армія повинна простояти на одному місці повний хід. Якщо ворог атакував під час того, як армія обкопують, то бійці все ще зможуть використовувати окопи і гострі кілки. Також, ваша артилерія зможе звести навколо своєї позиції невелике укріплення, яке допоможе захистити ваші знаряддя від атак ворога. Легка піхота може закласти фугас. Всі ці поліпшення створюються в процес розгортки армії. Після початку битви ви не зможете зносити, перетягувати і змінювати оборонні споруди.

Деякі загони пересуваються швидше, ніж інші. Артилерія уповільнити пересування армії, а кавалерія навпаки зможе швидко дістатися до місця призначення. Деякі юніти можуть також отримати бонус на пересування. Також, партизани і деякі індіанські загони здатні влаштовувати засідки.

Ви можете перейменовувати ваші загони і кораблі на стратегічній карті. Просто клацніть на іконці загону правою кнопкою миші, і ви побачите на самому верху інформаційної картки ім’я обраного вами юніта. Клікніть на імені загону, щоб змінити його.

Наймання багатьох юнітів лімітований. Більшість унікальних і елітних загонів можуть бути присутніми в армії лише в одиничному екземплярі (наприклад, Рейнджери Роджера або корабель «Вікторія»). Також ви можете найняти лише обмежене число елітних юнітів одночасно (наприклад, Гвардія або Гессенская Лінійна Пєхота).

Б’ючись, ваші загони будуть отримувати досвід. Досвід відображається у вигляді золотих личек на червоному тлі поруч з іконкою загону. З кожною новою лички загін отримає:

+2 До влучності
+2 До швидкості перезарядки
+1 До рукопашної
+1 До обороні
+0.5 До бойового духу

Пам’ятайте, що ці бонуси не будуть відображатися на стратегічній карті. Якщо ви клікніть на загоні під час битви правою кнопкою миші, то тільки тоді побачите його реальні показники. Це баг.

Кожна лички дається за певну кількість убитих ворожих солдатів:

Перша лички: 70 вбивств
Друга лички: 300 вбивств
Третя лички: 600 вбивств
Четверта лички: 1000 вбивств
П’ята лички: 1500 вбивств
Шоста лички: 2100 вбивств

Якщо ви висадіть армію з корабля на берег, то вона не зможе пересуватися до наступного ходу. Якщо ви висадіть армію в порту, то вона збереже можливість пересування.

Морські битви

У морських битвах правильна побудова може зіграти на руку. Я часто строю свої кораблі в лінію. Далі я використовую лише групові команди, щоб мої кораблі йшли за флагманом.

Якщо ви помітили, що ваш корабель тоне без всяких видимих причин, то для цього є логічне пояснення. Іноді ворог робить пробоїну в вашому кораблі прямо під ватерлінією. Це означає, що при будь-яких маневрах в ваш корабель буде заливатися вода. Єдиний шлях до порятунку – це кинути якір і залишити корабель нерухомим.

Якщо на ваше судно перекинулося полум’я, то вимкніть функцію «вогонь без наказу». Тоді частина команди буде гасити вогонь.


Абордаж кораблів досить спірне заняття, особливо, якщо великий корабель бере на абордаж маленький. Ви побачите, що багато моряки гинуть. Це відбувається від того, що матроси стрибають і промахуються повз дрібного ворожого судна. Вони помирають від падіння.

Використання звичайного наказу «атакувати» змусить ваші кораблі використовувати стандартну тактику.
Якщо ви будите використовувати поєднання клавіш «ALT + ПКМ», то кораблі самі рассредоточатся вогонь на різних судах супротивника.

Різне

На початку нової кампанії перший хід може бути використаний для початку швидкого економічного і технологічного зростання. Наприклад, ви можете зруйнувати сухі доки та риболовецькі господарства, щоб побудувати торгові порти, які принесуть вам більше грошей. Також необхідно знайти пару поселень з не самими необхідними будівлями (наприклад, церковна школа), знести такі непотрібні споруди і звести на їх місці школи, що дозволить вам почати вивчення 2-3 технологій на перших же ходах.
Це дасть вам величезну перевагу над суперниками.

Якщо ви захопите всі території якої-небудь фракції в Європі, то всі її колонії стануть новим державами, або повстанцями. Те ж саме відбувається і в Індії, скажімо, при знищенні Маратхов.

Якщо під час кампанії ви виконали поставлене завдання до закінчення відведеного часу, то вам все одно доведеться протриматися до кінця (1750 в коротких і 1799 року в довгих кампаніях), щоб побачити відеоролик і почути хвалебну промову.

При укладанні торгових договорів з мінорними фракціями віддавайте пріоритет найбільш великим з них, таким як Персія, Савойя і Венеція.

При захопленні індіанських міст руйнуйте їх побудови (у самому місті та поза ним). Це дозволить вам звести ваші власні будівлі, які більш ефективні. Індіанські ферми, наприклад, можуть бути поліпшені лише один раз, у той час, як ваші власні фермерські угіддя можуть бути поліпшені кілька разів. Також ваше власне урядову будівлю забезпечить більш високі податки.

Щоб грати за США в кампанії зайдіть в четвертому главу кампанії «Дорога до незалежності». У цей чолі представлена повна карта Америки з усіма фракціями і регіонами. Вона триває з 1783 по 1810 рік, але ви можете завжди продовжити гру після закінчення основного ігрового часу.

Сподіваюся, що я зміг надати вам корисну інформацію.

SteamSolo.com