Fallout: New Vegas Guide

Fallout New Vegas Türkçe Mod Rehberi for Fallout: New Vegas

Fallout New Vegas Türkçe Mod Rehberi

Overview

Bu modu sizlere, 3 saat dışında oyunu oynamamasına rağmen 18 saat oyun süresine mod yaparken gir çıklar sayesinde yansıması olacak kadar mod yapmış yeni yetme bir modcu olarak hazırladım. Bu rehbere uyarsanız güzel bir oyunla karşılaşırsınız. Uymazsanız da modu öğrenmiş biri olarak buraya benim gibi mod rehberi hazırlamış olacağınıza inanıyorum 🙂

Lagaluga Kısmı

En iyi 3D Fallout olduğu sağır sultandan bile duyabilirsiniz. Oyuna başlamadan önce 1 haftalık bir boşluk yaratmanız hayatınızın hayrına olacaktır zira nedeni malum. Oyundan bahsetmeyeceğim sonuçta Fallout. En kötü Fallout bile çok güzeldir. Oyunun arkasında inanılmaz sağlam bir mod topluluğu var. Mod işinin içine girmek isteyip de korkanlar ya da bilmeyenler için hem korkutucu hem yüreklendirici bir istatistik paylaşıp önerdiğim modları sıralayım; kaç saat oynamış gözüküyorum? İncelemeyi yaptığında 18,7 saat. Peki gerçekte kaç saat oynadım? 3 saat. 15,7 saat ne? Modları doğru uygularken uğraşılan zaman! Değdi mi? Kesinlikle!

Ben oyunu DLC’siz olarak aldım. Bu yüzden de kimi modlar eksik gelebilir bilen gözlere. Belirttiğim gibi, mod işine yeni girdim ve full DLCli paketlerin daha fazla mod desteğine sahip olduğunu bilmiyordum. Bu yüzden birincil tavsiyem oyunun Ultimate Edition versiyonunu almanız şeklindedir.
eğer o versiyona sahipseniz; Nexusmods’un arama kısmına önce Unofficial Patch sonra Character Overhaul yazıp en baştaki modu en son indirin. Burada arama yaparken New Vegas oyununun seçili olmasına dikkat edin. Değilse anasayfadan seçip en popüler sıralamasıyla hemen bulabilirsiniz.

Tüm modları Nexus’tan temin ettim sırasıyla indirip kurulması gerekenleri bırakıyorum. Nasılını çok ufak araştırmayla öğrenebilirsiniz. Siz muhtemelen 1 saatte halledeceksiniz benim 15 saat uğraş verdiğim şeyi.

Not: Aksini belirtmediğim sürece çakışma uyarılarına “yes to all” diyin.
Not 2: Eğer her şeyi harfiyen yapmanıza rağmen hala glitch gibi bug gibi bir tuhaflık varsa oyunun 3. başlıktaki yıldızlı yeri okuyun.

Olmazsa Olmaz Modlar, Gereklilikler

0)Nexusmods sitesine üye olup Nexus Mod Maneger (NMM)’yi indirin ve Programda oturum açın.

1) FNV 4GB Patcher [www.nexusmods.com]
2) NVSE [nvse.silverlock.org] (Bunu Nexus’tan değil direk kendi sitesinden indiriyorsunuz. Arayüzsüz bir sitesi var dert etmeyin.)
**Yukarıdakiler sırasıyla uyunun kurulu olduğu dizine yapıştırın.

3) NVTF [www.nexusmods.com]
4) UIO [www.nexusmods.com]
5) YUP [www.nexusmods.com]
5.5) OHUD [www.nexusmods.com] (Yazı bittikten sonra eklediğim için numara bir değişik, takmayın kafaya.)
6) MCM [www.nexusmods.com]
7) JohnnyGuitar NVSE [www.nexusmods.com]
8) JIP LN NVSE [www.nexusmods.com]
9) Stewie Tweaks [www.nexusmods.com]
10) Stewie Tweaks Update [www.nexusmods.com]
**Bunlar modlamanın bel kemikleriydi. Kimisi bug giderici kimisi modlar için gereki.

Grafik, Model, Hava Paketleri

11) NMc Texture Pack [www.nexusmods.com] (İşte şimdi başladık. Grafik paketi. Large tavsiyemdir. 3 part indirip sırayla kurmalısınız.)
12) POCO Bueno [www.nexusmods.com] (BİM çikolatası gibi ismi var. Bu da grafik paketi. Bu modda olup NMc’de olmayan dokular var. Yüklerken uyarı çıkcak. No to all diyin.)
12.1) POCO Bueno Water Tank [www.nexusmods.com] (Goodsprings’teki tankın yaması. Yes to all diyin)
13) Wasteland Flora… [www.nexusmods.com] (Bitki florası ve dağ taş paketi.)
14 Nevada Skies [www.nexusmods.com] (Hava-renk yaması. Tavsiyem default hava dışında tüm ayarların kapalı olması. Geceler ve iç mekanlar karanlık gelirse ESC tuşundan MCM’ye girerek ilgili ayarları bulup keyfinize göre gama vermeniz.)
15) Wastleland Clothing Hires [www.nexusmods.com] (Tüm armorlları grafiğini güzelleştiriyor.)
16) Super Mutants HD Texture [www.nexusmods.com] (Süper mutantların dokularını arttırıyor.)
17) Pipboy 3000 HD Texture [www.nexusmods.com] (Pipboy’u grafiğini güzelleştiriyor.)
18) HiRes Water Bottles [www.nexusmods.com] (Oldukça boktan gözüken su şişelerini adam akıllı hale getiriyor.)
19) Hires Skill Books [www.nexusmods.com] (Yetenek kitaplarının görünüşünü değiştiriyor)
20) EVE [www.nexusmods.com] (Efektleri güzelleştiriyor.)
21) Clean Terminal Screen [www.nexusmods.com] ()Terminal ekranının CRT çizgilerinitemizliyor.)
22) Authetic Rex Retex. [www.nexusmods.com] (Rex’in grafiğini geliştiriyor.)
23) The book of Flesh [www.nexusmods.com] (Yaratıkların grafiğini geliştiriyor.)
23.1) Security Robots Retex. [www.nexusmods.com] (Güvenlik robotlarının dokularını geliştirir.)
23.2) Weapons of New Mellenia [www.nexusmods.com] (Tüm silahların dokularını dehşet-ül vahşet yapar. *Bu maddeyi eklemeyi unutmuşum yazı bittikten sonra eklediğim için umarasına aldanmayın, 24 yazsaydım hepsini tekrar numaralamam gerekirdi.)

**Şimdi belgeler/my games/falloutNV/Fallout.ini dosyasına özellikler>salt okunur şeklinde tik kaldırın. Sonra NMC’ye gelip ayarlardan archice invi. seçeneğine tıklayıp çıkan uyarıya evet diyip tekrar archive invi.ye tıklayın. Bu standart prosedür.

Grafik Paketlerine Devam Ancak Bunlar Yetişkin İçeriğine Girer Uyarayım!

Not: Eğer sayfaları göremezseniz nexus hesap ayarlarından adult content’i açın. Ulaşmak biraz zor, endişelenmeyin.

24) BEWARE OF GIRLS [www.nexusmods.com] (Hatunları don atlet formundan kurtarır. Dilenirse çıplaklaştırır.)
25) Roberts Male Body – Main [www.nexusmods.com] (Yukarıdakinin herif hali. Fil hortumu da eklenebildiğinden don seçeneği bana daha makbul geliyor. yüklerken zevkinize göre seçersiniz.)
26) Roberts Male Body – Pipboy Fix [www.nexusmods.com] (Çıplakken pipboyun bir kısmının kola girmesi bugunu düzelttiğini iddia ediyor. Ben beceremedim belki siz becerirsiniz.)
27) Back Tatoos For Female [www.nexusmods.com] (Karakter yaratırken hatunların sırtına dövme yapmaya yarıyor. Hanım oyuncularımıza duyrulur!)
**Buraya kadar modlamayı kavramışsınızdır diye tahmin ediyorum. Nexus’tan keyfinize göre dövme paketleri indirebilirsiniz.
28) Type 3 Real Face and Body [www.nexusmods.com] (Hatun karakterleri hafif güzellik katıyor, çıplak vücut ekliyor. Vücut modu yüklediğimizden bu modu yüklerken BEWERE Of GIRLS için olan çıkacak çakışma uyarılarına No to Mod diyeceğiz.)
29) Type 6 Modification Body [www.nexusmods.com] (Hatun vücutlarını hatlarını değiştiriyor. Beğenmezseniz kaldırabilirsiniz, zevk meselesi.)
30) Wasteland Sex Module [www.nexusmods.com] (Oyuna seks özelliği ekler. Yalnız bunu oyunun lore’una uygun şekilde yaptığını görünce şok olabilirsiz. 31’ciler için değil baya baya oyunun derinliğini arttırmak için yapmışlar.)
30.1) Animation Plugin [www.nexusmods.com] (yukarıdaki moda animasyon ekler.)
30.2) NPCs Plugin [www.nexusmods.com] (gerekli bir update)
30.3) Hotfix H007-1 [www.nexusmods.com] (bug güncellemesi)
30.4) Hotfix H007-2 [www.nexusmods.com] (bug güncellemesi too!)
**Sekse davet diyalogları Türkçe değildir.
31) Kristina’s Closet [www.nexusmods.com] (Hatun kıyafetlerini daha şık yapar.)
32) Kristina’s Male Closet [www.nexusmods.com] (Herif kıyafetlerini daha şık yapar.)
33) T6M Underwear [www.nexusmods.com] (Hatunları çıplak dolaştırmıyorsanız iç çamaşırları çeşitlendirir. Bunun herif halini bulamadım. Hatunlar, siz de biraz el atın be :))

Oynanış, Animasyon, Ek Özellikler. Diğer Bir Değişle Oyuna Değer Katan Yerler!

34) 1st Person Animation Replacer [www.nexusmods.com] (Adından anlamışınızdır.)
35) Just Weapon Hweel [www.nexusmods.com] (H tuşuna silah çarkı ekler.)
36) Just Loot Menu [www.nexusmods.com] (Fallout 4 Loot Menüsü ekler.)
37) Just Hit Mark [www.nexusmods.com] (Hit Mark ekler.)
38) New Vegas Enhanced Camera [www.nexusmods.com] (Birinci görüşte karakter vücudu görmeye yarar.)
39) Nude Ray 5000 [www.nexusmods.com] (Üst baş soyucu alet. Goodsprings’teki meyhanenin önündeki arabadan temin edilir veya oyunda ileredikçe bir yerde noktada çocuk tarafından verilir. Savaş anında kullanmak hileye girer bence. Erişkin kısmındaki modları denerken kullanırsınız.)
40) Türkçe Yama [oyunceviri.net] (İndirip masaüstüne kurun. Data isimli dosyayı rar’a ekleyin. NMM’den + tuşuna basarak NMM’ye ekleyin. Masaüstündekini silebilirsiniz artık. Şimdi NMM’den yamayı aktif edin.) Sorarsa eyvallah diyin her şeye.
41) TKUTHERK [www.nexusmods.com] (Halis muhlis bana ait mod! Terminallerin HUD ekranı rengini Türkçe yamayı destekleyerek değiştirir.)
42) MTUI [www.nexusmods.com] (Bu yama biraz sıkıntılı.. Çakışma uyarılarını ohud uyarısına no mod diyin. Gerisi yes to mod idi yanlış hatırlamıyorsam. Birşeylerin ters gittiğini düşünürseniz kaldırın abi. Ben saatlerce uğraştım düzgün çalıştırabilmek için. Bende düzgün çalışıyor ancak şimdi farkettim de en doğru ayar hangisiydi diye çok net hatırlamıyorum. denemekten zarar gelmez ama bence buraya yazdığım en doğrusu. Şayet doğrusu değilse sağ tık yapıp reinstall diyerek çakışma uyarılarında mod config. menü uyarısına da no mod diyin. olmadı silin. Oyunun, arayüzü daha verimli kullanmasını sağlıyor.)
43) HUD colour Unfied [www.nexusmods.com] (esc menüsünü HUD rengine uyarlar. Normalde hep sarıdır bilmiyorsanız.)
44) Just Improved Recipe Menu [www.nexusmods.com] (Tarif menüsünü daha pratik yapar)
45) Project Nevada [www.nexusmods.com] (Oyuna hızlı koşma, kademeli dürbün yakınlaştırması, bullet time gibi güzel özellikler ekleyen büyük bir yama. 4 seçenekten keyfinize göre yükleyin. Ben core’u yükledim sadece. HUD Colour ile çakışma uyarısı verirse no to mod diyin gerisine eyvallah abi diyin.)
46) Shiloh DS [www.nexusmods.com] (Pipboy ekranını terminallerde yaptığımız gibi temiz hale getirir. Dilenirse harita özellikleri eklenip çıkarılabilir. Bence dilemeyin pipboy ekranı temizlenmesi kafi. Yüklerken MTUI var diye yükleme menüsünden seçmeyş unutmayın. Çıkan uyarılara yes to all diyin eğer MTUI sorun çıkarttığı için silindiyse bu modu reinstall diyerek MTUI seçeneğini işaretlemeden kurmanız gerekebilir.)
47) Immersive HUD [www.nexusmods.com] (Aslında oHUD’ın içinde var bu mod ama ağer MCM’de adje’li menünün veya ihud menülerinin içini göremiyorsanız elektro şok misali yükleyip oyuna girip çıkıp modu silin. İşe yarayacaktır. Yaramazsa MTUI’yi silin.)
48) IFO4 HUD 3.0 [www.nexusmods.com] (Fallout 4 arayüzüne çok benzer bir arayüz yükler. Kurarken Sanıyorum yes to all diyecektik.)
48.1) IFO4 HUD 3.0 UIO Patch [www.nexusmods.com] (UIO Yaması.)
48.2) IFO HUD 3.0 Project Nevada Patch [www.nexusmods.com] (PN Yaması.)
49) (Ses efektlerini -daha- gerçekçi yapıyor.)50)[url] Population Casinos Turkish Translation [www.nexusmods.com] (Gazinolardaki kumarbaz npcleri arttıran bir modun Tükçeli versiyonu.)
51) Unlimited Companions [www.nexusmods.com] (Yaver NPClerin limitini kaldırır. Normalde yanımızda 2 NPC dolaştırabiliyorduk.)
52) Heroes of the Apocalypse 2.0 [www.nexusmods.com] (Karakter yaratma ekranına Üçlemedeki Mad Max’i, Fury Road’daki Max’i, Rick Grimes’i, I Am Legend’teki Robert Neville’yi, The Book of Ellie’deki Denzel’i ve Chakan’ı ekler.)
53) Populated Wasteland Turkish Language Patch [www.nexusmods.com] (Oyunun uygun yerlerine NPC ekler.)
53.1) Populated Wasteland Patch [www.nexusmods.com] (Üstteki modun Türkçe yaması.)
54) Slavery simple [www.nexusmods.com] (Köle ticareti.)
54.1) Slavery Extented [www.nexusmods.com] (Update)
54.2) Slavery Turkish Translate [www.nexusmods.com] (Türkçesi.)
55) Real Green HUD [www.nexusmods.com] (Yeşilin doğru tonunu elde etmemizi sağlar. Esasen text dosyasıdır. Bu sebeple eser miktarda İngilizce ile başına oturmak lazım.)

Bitti!

SON UYARILAR
Her şey bittikten sonra NMM’den plugin sekmesine tıklayın. sarı veya kırmızı yazılı olanların yanlarındaki tik işaretini kaldırın. Bunu yapmazsanız oyun açılmaz.

Kimi modların çalışması şansa bağlı. Bu yüzden olmuyorsa olmuyordur. Mesela bendeki Loot Menu başlarda çalışırken modlama sürecinde çalışmaz hale geldi. Her yolu denedim ama tekrar çalıştırmayı başaramadım. Eğer o modun sayfasına girerseniz başka oyuncuların da bundan muzdarip olduğunu görürsünüz. Çözüm yok. “belgeler/my games/falloutNV/Fallout.ini dosyasına özellikler>salt okunur şeklinde tik kaldırın. Sonra NMC’ye gelip ayarlardan archice invi. seçeneğine tıklayıp çıkan uyarıya evet diyip tekrar archive invi.ye tıklayın. Bu standart prosedür.” maddesini deneyebilirsiniz ancak bunu denedikten sonra her şeyi baştan kurmak zorunda kalabilirsiniz diye de uyarayım.

Köle ticareti ve etrafa NPC ekleyen modları uzun süre test etmedim. Türkçe yaması da yapıldığına göre “olmuş” modlardır lakin bu olmuşluk bizim modlarla yeniden inşa ettiğimiz oyuna nekadar olur bilemiyorum. Dolayısıyla karakterlerin tipleri ve kıyafetleri yüklediğimiz modlarla uyumlu görünmeyebilir, yer yer göz tırmalayıcı hale gelebilir oyunun lore’unu bozuyor gibi gelebilir size ki bu durumda kaldırın! Oyunu ilk kez oynadığımda modsuz haliyle 1 hafta başından kalkamayacak kadar zevkle oynamıştım. Modlar oyunu birazcık daha güzelleştiren şeyler, olmadıklarında oyunun büyüklüğü yok olmaz.

Sizden de mod tavsiyeleri bekliyorum dostlar!

İyi oyunlar hepimize!

SteamSolo.com