Car Mechanic Simulator 2015 Guide

Jak zarobić najwięcej i oszczędzić niepotrzebnych wydatków. for Car Mechanic Simulator 2015

Jak zarobić najwięcej i oszczędzić niepotrzebnych wydatków.

Overview

Wskazówki jak najefektywniej zarobić pieniądze.

Jak naprawić do 100% wszystkie naprawialne części

Grając w CMS 2015 i naprawiając części które w ogóle można naprawić zauważyłem iż można delikatnie “oszukać” system i sukcesywnie naprawić do 100% wszystkie części które nadają się do naprawy, czyli mają od 10% w górę i oczywiście są w ogóle naprawialne. Krótko mówiąc po każdej udanej naprawie, nieważne czy do pełnego 100% czy po prostu podniesieniu sprawności zapisuję stan gry. W razie niepowodzenia naprawy obojętnie na którym etapie wychodzę do menu bez zapisywania stanu (druga pozycja od góry) i po załadowaniu ekranu głównego klikam “kontynuuj”. Co prawda wymaga to od gracza cierpliwości bo ładowanie gry chwilę trwa, ale pozwala nam cieszyć się z możliwości naprawienia wszystkich rzeczy do 100%. Przydaje się to wtedy kiedy po zakupie samochodu z licytacji chcemy go odremontować aby sprzedać z jak największym zyskiem zmniejszając jednocześnie wydatki z własnej puli. Wtedy ze sklepu dokupuję jedynie te części których nie ma możliwości naprawy.

Zdobywanie pieniędzy ze zleceń

Obsługując zlecenia napraw dostarczanych przez klientów warto zwrócić uwagę na naprawy samochodów częściami posiadanymi już w magazynie. Najłatwiej jest pozyskać takie części, w różnym stopniu zużycia mając DLC Car Stripping. Dla graczy posiadających ten dodatek sprawy chyba nie muszę omawiać bo pewnie każdy będzie wiedział co mam na myśli. Dla osób które nie mają tego dodatku zachęcam do jego dokupienia i zabawy w takie właśnie gromadzenie pieniędzy.
O co chodzi z gromadzeniem pieniędzy z tego dodatku? Po całkowitym lub tylko częściowym rozebraniu losowego samochodu podstawionego przez grę i powrocie do warsztatu mamy dwa wyjścia: możemy sprzedać wszystkie zdemontowane części (o sprawności od 10% w górę) lub też zatrzymać je w swoim magazynie części i później naprawić te które dadzą się naprawić (np głowice, bloki silników itp). Zostają w magazynie również te części które nie są naprawialne jednak posiadają jeszcze wystarczającą sprawność aby użyć je w samochodzie. Ja osobiście z takich części korzystałem w przypadku zleceń dostępnych pod telefonem. Tam jest wyszczególnione o jakim stanie części możemy użyć do naprawy. Tak więc nie musimy kupować nowych części prosto ze sklepu i wykorzystywać swoją gotówkę (mimo że wartość kupionych części zwracana jest później w rozliczeniu zlecenia), tylko zamontować części powyżej zalecanej sprawności. Zabieg taki sprawia że dostajemy kasę za część tak jakby była ona kupiona w sklepie, nie wydając na nią prawie nic (poza kwotą wejścia w car stripping – 1000$)

Pieniądze ze sprzedaży części.

Korzystając z drobnego oszustwa opisanego w pierwszej części można również zarabiać na całkowicie naprawionych częściach pozyskanych z rozbiórki aut (Car Stripping) sprzedając je prosto z magazynu. Pomimo że magazyn nie ma ograniczonego miejsca to posiadanie ponad 500 pozycji znacząco spowalnia pojawienie się okna magazynu. Warto przy okazji pozbyć się tych części które mają poniżej 10% żywotności (przycisk “sprzedaj złom”) oraz można sprzedać nienaprawialne części z zakresu żywotności między 10 a powiedzmy 45-50%. Ponieważ niektóre samochody ze zleceń można naprawić za pomocą części o kondycji 44% więc sprzedanie części poniżej tej wartości przyniesie zawsze kilka dolarów zarobku, a przy okazji oczyści nasz magazyn ze zbędnych części.

Ja osobiście pozyskuję z rozbiórki aut części które bardzo często trzeba wymieniać w zleceniach, np zaciski hamulcowe które nie nadają się do naprawy, a mogę sobie zaoszczędzić na kupnie nowych. Krótko mówiąc warto mieć zapas części np wydechów i zamiast kupować nowy katalizator za 200$ wymienić na pozyskany z rozbiórki ale o kondycji powyżej minimalnego progu dla danego zlecenia. Wtedy kwota nowej części, mimo że fizycznie nie zakupiliśmy jej w sklepie zostaje przypisana do końcowego rachunku za zlecenie.

Auta z licytacji

Ta część poradnika zainspirowana jest całym poradnikiem dotyczącym kupna aut na licytacjach. Dlatego nie będę się tutaj rozpisywał co, jak, dlaczego, bo to już jest opisane.
Jeśli już mamy możliwość kupowania samochodów na licytacji i mamy je gdzie przechowywać (Parking) można pokusić się właśnie takim sposobem zarabiania pieniędzy. Do czasu napisania tego poradnika mam za sobą kilka kupionych, wyremontowanych i sprzedanych samochodów. Zawsze jednak sprzedawałem w stanie 100% zarówno zamontowanych części jak i karoserii. W zależności od tego jakie auto kupiliśmy, ile za nie zapłaciliśmy i z użyciem jakich części (kondycji) je poskładaliśmy można zarobić nawet około 30000 za jeden samochód.
Wiadomo że z licytacji potrafią trafić się samochody z brakującymi częściami karoserii które właśnie uzupełniam za pomocą części które uda mi się pozyskać z Car Stripping.

Z ciekawości zrobiłem małą analizę ile da się zarobić na takim odrestaurowaniu samochodu. Po wylicytowaniu samochodu za około 17000 $, zdemontowałem wszystko, ponaprawiałem, łącznie z naprawą karoserii, kupiłem części których nie da się naprawić, brakujące demontowalne części nadwozia albo kupiłem nowe albo wziąłem z zapasów w magazynie o ile posiadałem takowe. Zasadniczo wszystkie nowe części co trzeba było kupić, typu części wydechu, dźwignie zaworów, filtry itp. itd. wynosiły około 10-15 tys $. To przy sprzedaży udawało mi się zarobić “na czysto” około 30-36 tys $. Więc jak się okazuje jest to całkiem szybki sposób na dużą gotówkę.

Zakończenie

Z racji że jest to mój pierwszy poradnik, dla niektórych może rzeczy w nim zawarte mogą być oczywiste. Jednak liczę również na konstruktywną krytykę i wtedy postaram się ulepszyć niniejszy poradnik, wzbogacając go o zdjęcia, screeny itp

SteamSolo.com