Overview
Nevíš jak začít s novou ZOO? Není to zase až tak nic složitého. Pokusím se zde shrnout pár základních pravidel jak si hru užít a neprodělat kalhoty.
Režim hry
V planet ZOO je několik možností režimu hry. Každý z nic má svá pro a proti a je jen na Tobě co od hry očekáváš, případně jak až do detailu se chceš
Franšíza
Jedná se podle mě o nejtěžší herní režim. Jeho podstatou je on-line trh se zvířaty. Jediná možnost jak získat v tomto módu jakékoliv zvíře je koupit jej za záchranářské kredity v on-line obchodu. Cena zvířete v tomto obchodě je závislá na velikosti nabídky a poptávky a dále pak na genetické výbavě zvířete. Čím je vyšší kvalita zvířete, tím vyšší bývá jeho ceny, jedná-li se o zvíře u kterého je vysoká poptávka.
Záchranářské kredity lze získat jen prodejem zvířete na on-line tržišti nebo vypuštěním zvířete do volné přírody. Aby jsi mohl požadovat co nejvyšší cenu za zvíře je potřeba vychovat zvíře s dostatečně kvalitním genovým potenciálem. V tomto režimu je kladen velký důraz na správné rozmnožování zvířat. Navíc hru nelze ukládat a většina úprav a rozhodnutí je nevratná.
Výzva
V tomto režimu začínáš z omezeným rozpočtem. Na vše si budeš muset vydělat. Na rozdíl od módu franšíza si jednotlivá zvířata kupuješ na fiktivní burze zvířat. Tam je možné koupit zvíře i za peníze a ne jen za záchranářské kredity. V tomto módu tak není takový tlak na správné rozmnožování zvířat. Navíc v tomto režimu můžeš hru libovolně ukládat.
Kariéra
V režimu kariéry se hráč snaží plnit předem připravené scénáře, které se od sebe liší jednak prostředím tak i úkoly, které je nutné splnit Jednotlivé scénáře jsou odemykány postupně.
Sandbox
Jedná se o herní režim v němž má hráč neomezené finance a okamžitý přístup ke všem druhům zvířat. S ohledem na to, jak dokáže být tato hra náročná, je sandbox herní režim vhodný i pro mladší hráče, kteří se chtějí bavit hlavně stavbou výběhů a nestarat se až tak o potřeby návštěvníků nebo hlídat křížení zvířat.
Začínáme
Výběr biomu je první důležitý krok při budování ZOO. Pokud plánuješ přidávat do své ZOO zvířata napříč všemi biomy, tak se asi nejvíce hodí mírné nebo tropické podnebí. V rámci své ZOO sice budeš složení půdy jednotlivých výběhu dělat individuálně, ale je fajn, když to není jako pěst na oko a tak nějaká to k sobě ladí.
Než začneš budovat první výběh najmi si všechny potřebné zaměstnance a postav pro ně všechny požadované budovy. Bez obchodního střediska si nekoupíš ani žížalu. A když si tví zaměstnanci nebudou mít kde odpočinout, dlouho to u Tebe nevydrží a nakonec si tam ještě budeš muset uklízet sám.
Volba prvního zvířete tak trochu závisí na tam jaký režim hry hraješ. V případě franšízy si vyber zvíře jenž se docela rychle množí, např. lemur nebo vari červený. Budeš totiž potřebovat další a další záchranářské kredity a ty získáš jen prodej odchovaných mláďat. Za peníze si totiž ve franšíze žádné zvíře nekoupíš. Pokud hraješ režim hry výzva, můžeš si vybrat zvíře, které bude dostatečně atraktivní a přiláká ti hned ze začátku větší počet návštěvníků do ZOO.
Nezapomeň hned ze začátku vybudovat i první stánky s občerstvením. Společně se vzděláváním je to důležitá složka spokojenosti návštěvníka. A s tím jak se bude zvyšovat počet návštěvníků musíš přidávat do ZOO další a další stánky s občerstvením, protože nikdo nechce čekat ve frontě.
Veškeré zázemí pro zaměstnance má špatný vliv na návštěvníky a snižuje tak jejich spokojenost. Proto je potřeba veškeré zázemí skrýt před jejich zraky. Snaž se již od začátku budovat všechny tyto budovy a přístupové cesty k nim odděleně. Předejdeš tak zbytečné nespokojenosti ze strany návštěvníků a tví zaměstnanci budou mít jednoduší práci, když se nebudou při cestě do výběhu proplétat hustým davem. Při budování výběhů si tak mezi nimi nechávej dostatečný prostor pro toto zázemí.
Tady přikládám odkaz na moje video z Planet ZOO. Mrkni se na případnou inspiraci.
Stavíme výběh
Před stavbou každého výběhu si ujasni jaká je tvá představa a podívej se jaké jsou potřeby daného druhu. V odkazu na Zoopedii zjistíš všechny potřebné informace. Dozvíš se jak velký výběh je potřeba udělat, jaké použít bariéry, jakou preferuje teplotu nebo jak velká skupina zvířat tam bude asi žít. Při výběru konkrétního typu bariéry je potřeba pohlídat si, aby stupeň odolnosti bariéry odpovídal potřebám zvířete. Občas se také může stát, že by ti mohlo zvíře přes bariéru přelézt. Překontroluj si tak stav pro lezení.
- Nešetři místem – při stavbě nešetři místem a snaž se dělat spíše velké než malé výběhy. Jednak tam nebude zvířatům těsno a budeš si moci dovolit dát tam více kamenů, vodní plochy a jiných součástí výběhu.
- Přírodní bariéry – snaže se používat přírodní bariéry a neschovávat zvířata jen za obyčejné zdi. Někdy to může být třeba vodní příkop, strmý sráz a nebo dobře postavené kameny. V každém případě tvá ZOO bude s takovým typem bariér vypadat podstatně líp.
- Oázy – při umísťování rostlin, stromů a kamenů do výběhu je dobré to tam jen tak nesázet, ale snažit se o to aby jednotlivé části výběhu spolu ladily. Když umísťuješ například kameny, nedávej každý na opačnou stranu výběhu, ale kombinuj je dohromady. I stromy a rostliny pak vypadají líp nestojí-li osamotě jako voják v poli. Raději je umísťuj podél kamenů a skal.Vytvoříš tak ve svém výběhu zajímavé celky.
- Vodní plochy – dávej do výběhů vodné plochy. Může to být menší jezero nebo třeba tekoucí řeka přes kterou vede kamenný most. Pokud k tomu přidáš nějaký ten vodopád, hned to udělá tvůj výběh hezčí. Navíc každá vodní plocha poskytuje zvířatům pití, takže v případě, že se tvůj ošetřovatel zapomene na kafíčku, neumřou ti zvířata žízní.
Rady do začátku
Nakonce jsem tady připravil pár tipů, jenž by se mohli do začátku hodit. Pokud chceš vidět víc neváhej navštívit můj YB kanál kROBOT, kde najdeš plno videí ze hry Planet ZOO.
- OBČERSTVENÍ – Provozuj dostatečné množství stánků a obchodů. Tví návštěvníci budou rádi utrácet svoje peníze za jídlo, pití. Jedná se o důležitou část příjmů, které můžeš pro svou ZOO získat. Navíc je potřeba plnit potřeby zákazníků, aby byly spokojeni a zůstali v Tvé ZOO co nejdéle a tak co nejdéle utráceli.
- BANKOMATY – jsou velmi důležité pro uspokojování potřeb návštěvníků. Každý návštěvník si do ZOO přinese svůj obnos peněz. Jakmile tyto peníze utratí musí si vybrat z bankomatu další. Jinak se bude potulovat po ZOO a stěžovat si, že je vše moc drahé.
- MÍSTO – Při budování výběhů nešetři místem. Do většího výběhu se vejde více věcí a tvůj výběh tak bude hezčí a pro návštěvníky zajímavější.
- MARKETING – Pro přilákání většího počtu návštěvníků se hodí spustit marketingovou kampaň. Zvol si kampaň dle svých možností a uvidíš jak se noví návštěvníci jen pohrnou. Ale každá kampaň funguje jen určitý čas, třeba 5-6 roků. Pak je dobrý změnit typ kampaně a pokusit se oslovit jiný druh potencionálních návštěvníků.
- OBOHACENÍ – Obměňuj obohacení pro zvířata. Každé zvíře jeho hračka omrzí a proto je potřeba čas od času toto zpestření výběhu vyměnit.
- ŠIROKÉ CESTY – Důležitá věc pro správné fungování tvé ZOO jsou dostatečně široké cesty a jejich dostatečné větvení. Návštěvníci se kontinuálně pohybují jako takový jednolitý proud. Jakékoliv nečekané zúžení cesty může tvořit nežádoucí zácpy v niž pak může uvíznout velké množství návštěvníků. Ta má za následek zvýšenou únavu, hlad a žízeň. Každý z návštěvníků má své individuální potřeby, proto je potřeba cesty dostatečně větvit aby si každý z návštěvníků mohl najít to své zvíře jenž chce vidět.
- VRACENÍ VSTUPNÉHO – Hlídej si spokojenost svých návštěvníků. Ta totiž může mít velký vliv na zisky tvé ZOO. Jakmile budou návštěvníci ZOO delší dobu nespokojení začnou ji opouštět a dožadovat se vrácení vstupného. Vrácené vstupné tak na konci roku může odkrojit značnou část z tvých příjmů nebo můžou dostat tvé hospodaření do záporných čísel. S tím souvisí i příjmy z darů. Čím méně máš spokojených návštěvníků a návštěvníků obecně, tím méně získáváš na darech. A opět se sníží tvůj zisk v ZOO. Proto si dobře hlídej spokojenost tvých návštěvníků.