Subnautica Guide

Podstawy Subnautici for Subnautica

Podstawy Subnautici

Overview

Podstawy Subnautici. Jak grać? Co zrobić, by przetrwać? Wszystkiego dowiecie się tutaj.Uwaga! Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie gry, zobacz mój drugi poradnik poświęcony kwestiom zaawansowanym. Jest bardzo prawdopodobne że znajdziesz tam odpowiedź na swoje pytanie. W ten sposób zaoszczędzisz mój i swój czas.

Wprowadzenie

Subnautica to gra survival, stworzona przez studio Uknown Worlds. Jej akcja toczy się na pokrytej wodą planecie 4546B. Gra rozpoczyna się krótkim przerywnikiem filmowym, który ukazuje postać uciekającą do kapsuły ratunkowej ze statku kosmicznego o nazwie Aurora. Następnie w wyniku uderzenia w głowę postać traci przytomność i odzyskuje ją dopiero po wylądowaniu na planecie. Po ugaszeniu niewielkiego pożaru w kapsule gracz może z niej wyjść. Odkrywa wtedy bezkresny ocean pełen niebezpieczeństw i tajemnic a także musi podjąć wszelkie kroki, aby wrócić na ziemię.

Przetrwanie na tej planecie to pewne wyzwanie, w końcu w każdej chwili możemy stracić surowce bądź stać się ofiarą jakiegoś morskiego potwora, dlatego w tym poradniku poruszę najważniejsze kwestie dotyczące absolutnie podstawowych mechanik gry. Nie będę tu poruszał bardziej złożonych kwestii, zamiast tego zamieszczę te informacje w drugim poradniku, do skorzystania z którego serdecznie zapraszam.

W tym miejscu uprzejmie proszę ,,starych” graczy Subnautici o odpowiednie zamazywanie spoilerów w komentarzach pod groźbą usunięcia. Postarajcie się uszanować to, że nie każdy odkrył jeszcze fabułę tej gry.

Ekran ładowania przedstawiający Aurorę, która doznała nieznanej awarii, przez którą rozbiła się na planecie 4546B.

Kapsuła ratunkowa

Kapsuła ratunkowa nr 4 to pojazd, którym nasza postać dostała się na planetę. Wyposażona jest we wszystko, co ma ułatwić przetrwanie do czasu przybycia ekipy ratunkowej (sądząc jednak po tym co się stało, ratunek raczej nie przybędzie a gracz będzie musiał poradzić sobie sam).

Wyposażenie kapsuły to:
– Fabrykator (biało pomarańczowe urządzenie na ścianie), czyli inaczej mówiąc crafting. To podstawowe urządzenie konieczne na każdym etapie gry.
– Fabrykator apteczek, czyli niewielkie urządzenie produkujące apteczki, dzięki którym możemy wyleczyć naszą postać.
– Schowek – to niewielka skrzynka, w której można przechowywać przedmioty. Na start można znaleźć tam dwie kostki odżywcze, dwie butelki wody i dwie flary.
– Radio (biało czarne urządzenie wyposażone w antenę) – to urządzenie służące do odbierania transmisji. Na starcie jest uszkodzone, dlatego gracz powinien je naprawić. Według lore, ma zasięg około 250 km.
– Fotowoltaniczne ogniwa energetyczne – to trzy ogniwa, które są podstawowym źródłem energii. Częste używanie urządzeń wewnątrz kapsuły może je rozładować. Gdy tak się stanie, należy odczekać chwilę, aby ponownie się naładowały.
– Ekran informacyjny – to ekran, na którym wyświetlają się podstawowe informacje. Dowiemy się z niego, że kapsuła jest w pełni sprawna i nieuszkodzona, że posiada rozłożone urządzenia utrzymujące ją na powierzchni wody. Ponadto po naprawieniu okablowania na ścianie, dowiemy się że radio może teraz odbierać transmisje (ale nie może ich nadawać). Oprócz tego z owego ekranu dowiemy się też, ze znajdujemy się na planecie 4546B, która posiada azotowo-tlenową atmosferę, oraz że w wodzie znajdują się bardzo duże ilości nieznanych bakterii.
– Wyjścia z kapsuły – czyli dwa włazy, z których jeden prowadzi na dach, a drugi pod wodę. Będą one bardzo często wykorzystywane przez gracza.

PDA

PDA (Personal Digital Asistant) – to podstawowy element ekwipunku gracza. PDA może zostać użyte poprzez naciśnięcie klawisza TAB. U góry jego ekranu widać kilka zakładek, oznaczają one kolejno ekwipunek, bazę schematów, obszar zarządzania sygnałami, bazę zdjęć, dziennik głosowy oraz bazę danych. Wszystkie te sekcje omówię poniżej.

Ekwipunek – to najważniejsza sekcja PDA, podzielona na dwa obszary. Na obszarze po lewej znajduje się ekwipunek, który można przenosić do szafek i schowków a także na pasek szybkiego wyboru. Z kolei po prawej stronie widzimy sloty, na które możemy założyć kombinezon, hełm, rękawice, butle z tlenem oraz dwa chipy.

Baza schematów – to spis wszystkich możliwych schematów wykorzystywanych podczas craftingu i budowania. Może zostać poszerzona poprzez zbieranie surowców, skanowanie fragmentów maszyn i urządzeń i pobieranie danych ze specjalnych kostek.

Obszar zarządzania sygnałami – to miejsce, w którym gracz może wyświetlić wszystkie sygnały, które to z kolei może otrzymać dzięki odbieraniu transmisji radiowych czy posuwaniu się naprzód w fabule. Oprócz tego gracz może samodzielnie zostawiać sygnały przy pomocy radiolatarni (zostaną one omówione w drugim poradniku). Poza tym wszystkie pojazdy także są oznaczone za pomocą sygnałów. Co do zarządzania – gracz może zmienić ich kolor oraz widoczność, co ma na celu ułatwienie nawigowania po obszarze gry.

Baza zdjęć – to miejsce, w którym gracz może obejrzeć wszystkie zdjęcia zrobione za pomocą PDA. Zdjęcie można zrobić używając klawisza F12.

Dziennik głosowy – to miejsce, w którym zebrane są wszystkie odebrane przez gracza transmisje radiowe, oraz inne głosowe wiadomości. Tą bazę danych można poszerzyć w miarę postępu fabuły.

Baza danych – to zbiór informacji dotyczących roślin, zwierząt i koralowców znajdujących się na planecie 4546B. Aby zebrać te dane, należy przeskanować dany organizm. Oprócz tego zapisywane są tutaj wszelkie dane pochodzące z porzuconych PDA należących do innych ocalałych oraz uzyskane poprzez posuwanie się naprzód w fabule gry.

Jedzenie

To pierwsza z podstawowych rzeczy o którą powinniśmy zadbać, bowiem bez tego nasza przygoda zakończy się bardzo szybko. Jedzenie możemy pozyskać z dwóch źródeł – z roślin oraz ze zwierząt.

Pozyskiwanie pożywienia z roślin jest stosunkowo proste – wystarczy za pomocą noża zebrać fragmenty jadalnej rośliny, a następnie otworzyć ekwipunek i kliknąć na fragment rośliny lewym przyciskiem myszy.

W przypadku pozyskiwania mięsa sytuacja jest już nieco bardziej złożona. W pierwszej kolejności należy złapać jedną z pływających w okolicy ryb (może to być trudne, ponieważ ryby czasami poruszają się dość szybko). Złapaną rybę można zjeść na surowo, albo ją usmażyć lub zakonserwować w soli.

Smażenie jest najprostszym sposobem przygotowywania mięsa – nie są do niego wymagane żadne dodatkowe surowce oprócz surowej ryby. Wystarczy podejść do fabrykatora, wybrać sekcję ,,jedzenie”, później wybrać podsekcję ,,smażone jedzenie” i wybrać rybę, którą chcemy przyrządzić. Potem rybę można zjeść lub zachować na później, pamiętając jednak o tym że może dość szybko zgnić.

Nieco bardziej złożonym procesem jest konserwowanie mięsa w soli. Do tego potrzebna jest… sól. Możemy zebrać ją z dna morskiego. Jest bardzo dobrze widoczna, ma formę białych, sześciennych kryształów. Sam proces przyrządzania jedzenia w tym przypadku wygląda bardzo podobnie, z tym że zamiast smażyć rybę, po prostu ją solimy. Zakonserwowane mięso można przechowywać nieco dłużej niż smażone.

Woda

Jeżeli jesteśmy już najedzeni, nasz poisiłek wypadałoby czymś popić. Są 2 drogi do zdobycia wody. Omówię tutaj obydwa.

Sposób pierwszy:

Wejdźmy teraz do wody i popatrzmy dookoła. Znajdują się tu różne ryby. Nam chodzi jednak o wodę. W tym celu odnajdźmy rybę, zwaną pęcherzówka . Po złapaniu kilku z nich wróćmy do kapsuły i przeróbmy ją na wodę. Wchodzimy w opcję wyżywienie , a następnie w opcję woda . Przerabiamy ryby na wodę i pijemy.

Sposób drugi:

Do tego będzie nam potrzebny nóż (opiszę go w następnej sekcji). Podpływamy z nim do koralowej tuby i pobieramy nim kilka próbek. Następnie szukamy soli. Po uzbieraniu jej, wracamy do kapsuły i w naszym pomarańczowo-białym przyjacielu wybieramy opcję podstawowe materiały . Następnie z koralowców i soli tworzymy wybielacz . Teraz cofamy się i wybieramy opcję wyżywienie . Z wybielacza tworzymy wodę i pijemy.


Koralowa tuba.

Nóż

To podstawowe narzędzie będzie nieocenione. Nie jest specjalnie trudne. Najpierw musimy zdobyć titanium (tytan). W tym celu pływamy w okolicach wystających skał i na ich ścianach szukamy wystających kamieni. Rozbijamy je i patrzymy, czy wypadło to, czego szukamy. Wystarczy nam tylko 1 tytan. Jeśli go mamy, płyniemy teraz w kierunku dużych wystających z dna roślin. Podpływamy do nich i szukamy na nich żółtych i świecących owoców. Zbieramy 2 i wracamy do kapsuły. W opcji basic materials tworzymy silicone rubber . Teraz cofamy się i wybieramy opcję equipment i przechodzimy do opcji tools i tworzymy nasz pierwszy nóż.


Wodorosty, z których zbieramy owoce.


Wapień, z którego wypada między innymi tytan.

Płetwy

Dzięki nim będziemy szybciej się przemieszczać. Wracamy do naszych kochanych wodorostów i zbieramy 4 zlepki nasion. Tworzymy z nich 2 sztuki sylikonu, a następnie w sekcji sprzęt tworzymy płetwy i zakładamy je. Gotowe.

Promieniowanie

Po eksplozji naszego statku duże połacie terenu zostają napromieniowane. Nie możemy ich przemieszczaś bez odpowiedniego stroju. Po raz 3 podpływamy do wodorostów i zbieramy z nich 4 próbki łodygi uderzając w nie nożem. Tworzymy z nich fiber mesh . Następnie szukamy kamieni, podobnych do tych z których zmienialiśmy tytan (tytan był pozyskiwany z wapienia, z kolei potrzebny nam ołów zbieramy z piaskowca). Zbieramy 2 kawałki ołowiu. Łączymy to wszystko i otrzymujemy strój, rękawice i hełm, które na siebie ubieramy.

SteamSolo.com