Overview
Jest to poradnik do gry Last Man Standing gdzie znajdziecie sporo informacji o grze oraz jak grać lepiej !
1. Zbieranie itemów
Na początek warto zbierać wszystko, dosłownie wszystko ( w zależności w jakim miejscu się zrespisz, w mieście czy też przy namiocie w lesie ), ponieważ nie wiesz jak dalej potoczy się gra i każdy magazynek czy broń może być kluczowa. Niezbędnymi rzeczami do początkowego przetrwania jest na pewno broń z zasięgiem 100/150 którą pozwoli nam walczyć na każdy dystans, leki oraz tarcze a cała reszta to dodatki do tego, które możemy zebrać później lub podnieść z zabitych graczy.
a. Ograbianie zabitych
Podczas ograbiania ludzi których zabiliśmy / którzy zostali zabici a ich itemy leżą jeszcze na ziemi warto pamiętać o tym, żeby zbierać tylko najpotrzebniejsze rzeczy – czyli te które są nam obecnie potrzebne w danym momencie – jeśli jesteś na otwartej przestrzeni nie sprawdzaj który celownik będzie lepszy, po prostu zabierz byle jaki jeśli potrzebujesz i zniknij z pola widzenia innych. Również bardzo ważne jest rozejrzenie się i sprawdzenia miejsc dookoła siebie, ponieważ uwierzcie mi, gracz jest najłatwiejszym celem podczas zbierania przedmiotów z poległych graczy, ponieważ się nie rusza. Jeśli nie widzisz nikogo dookoła lub jesteś dobrze schowany dopiero wtedy spokojnie można posprawdzać co nam pasuje najbardziej.
2. Ekwipunek
Obecnie ekwipunek jest nielimitowany, więc tak jak wcześniej napisałem, można zbierać wszystko co nam wpadnie w ręce jednak ważne jest też to, żeby mieć swoje rzeczy jakkolwiek uporządkowane co pomoże nam podnieść poziom naszej rozgrywki np. leki pod 3 granaty pod 4 a tarcze pod 5 i trzymać się tego w każdej naszej rozgrywce ( docelowa zmiana typu przedmiotu w takiej samej kolejności Q/G/F )
3. Zrzuty
Zrzuty pojawiają się niedługo po rozpoczęciu rozgrywki co kilka minut w losowych miejscach a w nich można znaleźć różne rzeczy, poczynając od nabojów do broni kończąc na dość rzadkiej snajperce. Zrzuty są często oblegane przez innych graczy właśnie z racji wartościowych rzeczy które można tam znaleźć, dlatego też warto próbować je zbierać tylko wtedy, kiedy jesteśmy naprawdę blisko obok nich i możemy wybadać naszą okolice, w innym wypadku możemy poczekać na osobę zbierającą itemy i spróbować go zabić podnosząc zrzut i dodatkowo jego rzeczy.
4. Strzelanie
Jeśli chodzi o samo strzelanie warto jest patrzeć na rodzaj broni jaką obecnie dysponujemy – jakie ma „statystki” czyli zasięg, obrażenia oraz odrzut broni. Równie ważne są dodatki a szczególnie celownik, który jest o wiele lepszy niż ten podstawowy w broniach i pomoże nam lepiej celować(osobiście polecam zestaw broni: wolfstorm z ACOG na daleki i średni dystans oraz ms4 z HOLO na blisko) a wszystkie dodatki takie jak tłumik czy uchwyt możemy zakładać po uaktywnieniu menu standardowo F6. Jeśli chodzi o samo celowanie i sposób strzelania, to na blisko możemy bez problemu korzystać z AUTO ( jeśli broń ma taką możliwość) i celować w ciało (najlepiej głowę) przeciwnika, natomiast jeżeli jest on jakąś odległość od nas oddalony należy wycelować trochę przed niego – przewidzieć ruch gracza, ponieważ pocisk leci im dalej tym dłużej.
Podczas strzelania się z innymi osobami które często chowają sie za tarczą warto obserwować czy nie wystaje im jakaś część ciała w którą moglibyśmy strzelić oraz również warto strzelać co jakiś czas w górną część tarczy (wcięcie) przez które można strzelać – zazwyczaj jest tam widać tylko głowę przeciwnika kiedy chce się wychylić i nas zaatakować – możemy wtedy uderzyć w jego czuły punkt.
5. Poruszanie się po mapie
Jeśli chodzi o poruszanie się po mapie to pierwszą zasadą jest sprawdzenia mapy gdzie znajduje się bariera i zawsze ruszać się w takim kierunku, żeby nigdy nie zostać przez nią złapanym, ponieważ im dłużej w niej jesteś tym więcej zadaje Ci obrażeń oraz szybciej. Kiedy gra zbliża się ku końcowi warto poruszać się po obrębie bariery, ponieważ wtedy jesteś pewien, że nikt nie zabije Cie w plecy lub z boku i wiesz gdzie docelowo mogą być Twoi przeciwnicy.
Podczas samej rozgrywki trzeba pamiętać, żeby unikać otwartych przestrzeni a zazwyczaj być blisko skał / drzew, które stanowią naturalną i niezniszczalną ochronę w przeciwieństwie do tarcz, które: drewniane mogą być rozwalone przez pociski, granaty i RPG a stalowe wyłącznie przez granaty i RPG. Również trzeba pamiętać o tym by czasem się odwrócić aby uniknąć „egzekucji” czyli zabicia w plecy podczas rozglądania się po terenie czy też zajmowania się swoim ekwipunkiem. Szczególnie ryzyko „zasadzki” jest w miastach, gdzie gracze chowają się za oknami obserwując przebiegających przez nie graczy, dlatego warto jest poruszać się i zbierać itemy z domków z obrzeża miasta by uniknąć zabicia z ukrycia.
6. Style gry
Podczas rozgrywki możemy wyróżnić 3 style.
a. Agresywny
Cechuje się on bardzo dynamiczną grą, szczególnie na samym początku gdzie ekwipunek każdego z graczy jest bardzo słaby i korzystając z elementu zaskoczenia można zabić ludzi zbierających przedmioty / szukających ich po budynkach. Agresywny styl gry oznacza również w środkowej oraz końcowej fazie gry kiedy słychać strzały natychmiastowe zmienienie swojego kierunku właśnie w tamtą stronę, ponieważ to oznacza, że w tamtej okolicy jest osoba z którą można stoczyć pojedynek i jeśli będzie się zwycięzcą spokojnie zebrać przedmioty przeciwnika. Osoby grające agresywnie często znajdują się na obrzeżach lub nawet poza bezpieczną strefą czekając na uciekających przed barierą ludzi którzy stanowią idealny cel, ponieważ prędzej czy później muszą ruszyć się z miejsca. Taka forma rozgrywki jest bardzo ryzykowna jednak może przynieść również wysokie korzyści. Jest to styl bardziej dla doświadczonych osób, które mają na swoim koncie już przynajmniej kilkanaście gier.
b. Defensywny
Ten styl gry jest dla osób, które niezbyt lubią wchodzić w otwarte pojedynki nie wspominając nawet o zaczynaniu ich z innymi. Podczas grania defensywnie ogranicza się ryzyko do minimum tzn. zawsze starać znajdować się w bezpiecznej strefie i trzymać się blisko niej żeby nie zostać zabitym przez barierę, kiedy słychać strzelanie dodatkowo uważa się na tamten obszar jako podwyższonego ryzyka. Charakterystyczna, chociaż niezbyt honorowa jednakże bardzo efektywna technika podczas grania defensywnie to kampienie – na skale, za górką czy też w roślinach w których praktycznie nie widać modelu postaci służy do wyłapania biegnących obok nas czy też za nami przeciwników którzy stanowią łatwy cel podczas zaatakowania ich w odpowiednim momencie. Ten sposób gry nie jest może zbyt bogaty w doznania, ale daje gwarancje dotrwania do co najmniej top20 i jest głównie stosowany przez nowych graczy.
c. Pasywny
Jest to styl, który polega na powolnym i stabilnym graniu – podczas rozgrywki cały czas są oceniane szansę powodzenia na zabicie przeciwnika, zbieranie zrzutu czy też np. przebiegnięcia z jednej górki na drugą. Osoby które grają pasywnie z reguły nie są skore do podejmowania inicjatywy jeśli chodzi o walkę czy też zbliżenia się do granicy strefy, korzystają z takich warunków jakie daje im los i nie widzą potrzeby zmiany.
Osobiście uważam, że warto mieszać wszystkie 3 style w zależności od sytuacji i nie trzymać się tylko i wyłącznie jednego, ponieważ każdy z nich ma swoje wady jak i zalety !
Koniec oraz podsumowanie !
To już koniec mojego poradnika dla nowicjuszy, myślę, że przyda się to każdemu kto chce zacząć grać w Last Man Standing, dopiero zaczął lub już trochę gra jednak chciałby bardziej zrozumieć grę.
Sam rozegrałem już kilkadziesiąt partii zajmując wiele razy wysokie lokaty, więc to co przeczytaliście jest oparte na moim osobistym doświadczeniu.
Jeśli wam się podoba nie zapomnijcie zostawić oceny oraz skomentować czy chcecie kolejne poradniki na temat jak prawidłowo grać z kimś duo lub sprytnie korzystać z tarcz. Możecie również zostawić lajka na moim fanpage Morfan[www.facebook.com] !
Życzę powodzenia !!