Overview
W tym poradniku przedstawię wam 4 pory roku jakie występują w shipwrecked, jakie są ich cechy oraz jak podczas ich występowania wykorzystać czas. Zostaną tutaj takze przedstawione informacje i strategie walki dwóch bossów: Fokornado i Rekin Tygrysi. Poradnik będzie aktualizowany co jakiś czas, więc jeśli jakaś informacja nie zostanie tutaj zawarta, możecie napisać mi o tym w komentarzach.Uwaga! W poradniku przedstawiam ogólne informacje o porach roku i moje sposoby na spędzenie ich, nie musicie się zgadzać z moją opinią, jednakże przyjmę komentarze wytykające pewne błędy, a także wasze sposoby, które postaram się zawrzeć w poradniku.Ponadto potencjalnych odbiorców chciałbym prosić o ocenę poradnika w celu zwiększenia zasięgu 🙂
Sezon Spokojny (Mild)
Sezon spokojny – jedna z czterech pór roku, jest odpowiednikiem jesieni z DLC Reign Of Giants i lata z podstawowej wersji gry. Trwa ona 21 dni, podczas niej noc i zmierzch stają się krótsze. Jest on porą roku poprzedzającą Sezon Huraganów, w mniej więcej połowie tej pory zaczynają się pojawiać silne wiatry, które są jednak bardzo krótkie, a na morzu czasami występują wysokie fale. Z uwagi na to, ze pora ta nie charakteryzuje się dużą ilością zagrożeń, jest ona najlepsza do eksploracji. Warto zaznaczyć, że podczas tej pory roku nie występuje żaden gigant.
Jak przetrwać? – podczas tego sezonu powinniśmy głównie skupić się na eksploracji świata i zbierania zasobów, a następnie osiedlić się na swojej “wyspie idealnej” (jak już ją znajdziemy :P).
Na samym początku gry powinniśmy zebrać jak najwięcej podstawowych surowców takich jak patyki, trawa, krzemień itd. i jak najszybciej stworzyć młotek, będzie on przydatny do niszczenia skrzyń, które znajdują się na biomie plażowym. Możemy z nich zdobyć głównie deski, ale również tkaninę, butelki i konserwę, a ze szczątków statku zawsze dostaniemy zestaw naprawczy.
Następne ~10 dni powinniśmy spędzić na eksploracji (w moim odczuciu jest to odpowiedni czas jaki potrzebujemy na eksplorację). Najważniejszymi biomami jakie powinniśmy odkryć są: biom magmowy, las namorzynowy z wołami, rafa koralowa, biom łąkowy, dżungla i plaża.
Po lewej biom łąkowy
Po prawej las namorzynowy
Gdy już odkryjemy te biomy (nie musimy odkrywać wszystkich, np. las z wołami nie jest niezbędny, jeśli nie zdecydujemy się na uprawy roślin), najlepiej by było osiedlić się na wyspie, która składałaby się z tych biomów, lub niedaleko wysp je posiadających. Najważniejszymi są jednak biom magmowy, gdyż kamienie, złoto i inne surowce będą bardzo potrzebne, dżungla w której możemy pozyskać drogocenny bambus, skórę węża, potworne mięso i korzenie, na plaży za to możemy wykopać sadzonki patyków i trawy, a także to jedyne miejsce, gdzie naturalnie rosną palmy, z których możemy pozyskać ich liście, które będą nam potrzebne w sezonie huraganów, i kokosy, które możemy wykorzystać w późniejszej fazie gry.
Gdy postawimy pierwsze ognisko warto zastąpić je kominkiem (najlepiej wogole go nie stawiać, tylko postawic kominek :P), ponieważ w sezonie huraganów wiatr i deszcz będzie gasił nam ognisko. Kominek jest na to odporny i bez problemu będzie można w nim plaić, by przetrwać długie noce. Wytwarzamy go z dwóch piasków, dwóch kłód i dwóch wapieni (tworzymy je z trzech korali)
Kolejną strukturą jest szałas z czterech palmowych liści, czterech sztuk bambusa i trzech lin, zapewnia on 100% odporności na przemoczenie, jeśli pod nim stoimy, nie ma on wytrzymałości, dlatego jest bardzo przydatny na długie noce podczas sezonu huraganów i monsunów.
I teraz najważniejsza struktura, bez której nie przetrwacie dwóch dni w sezonie huraganów: piorunochron. Jest niezastąpioną strukturą w sezonie huraganów, bez niego wasza baza spłonie po kilku minutach od rozpoczęcia tej pory roku, wszechobecne pioruny są bardzo niebezpieczne i mogą z łatwością zakończyć waszą rozgrywkę.
Polecam takie ustawienie struktur, byście mogli jednocześnie mieć ochronę przed deszczem i palić w kominku.
Mechaniczni:
Ostatnią ważną rzeczą jaką powinniście robić reguralnie jest zabijanie morskich stworzeń, w ich miejscu po pewnym czasie pojawią się mechaniczne łodzie, z których możemy uzyskac od 1-3 przekładni, jest to bardzo ważne, jesli nie znaleźliśmy ich wcześniej, a jak wiecie przekładnie potrzebne są do stworzenia lodówki strażaków itd.
Jest to tabela przedstawiająca zależność miedzy ilością przeżytych dni, czasem oczekiwania i ilości mechanicznych. Tabela została zaczerpnięta z angielskiej wiki.
Sezon Huraganów (Hurricane)
Sezon Huraganów – jest to odpowiednik zimy z podstawki i ROG. Na domyślnych ustawieniach zaczyna się dnia 21 i kończy 37. Podczas tej pory roku dni są bardzo krótkie, a noce długie. Poprzedza ona sezon monsunów. W przeciwieństwie do zimy nie występuje tutaj zamarzanie, więc przedmioty ocieplające nie są potrzebne. Podczas tego sezonu rośliny mogą rosnąć, a jedzenie psuje się ze zwykłą szybkością.
Podczas tej pory wystepują sztormy, na które składają się silne wiatry, obfite deszcze, gradobicia i błyskawice (o których wspomniałem w poprzedniej sekcji). bardzo irytujący potrafi być silny wiatr, który przemieszcza małe przedmioty leżące na ziemi, zrywa rośliny, i wpływa na przemieszczanie sie gracza i potworów (np. jak biegniemy pod wiatr, on nas mocno spowalnia). W sezonie tym jest szansa na wystąpienie giganta jakim jest Fokornado (ang. Sealnado).
Na oceanie zaczynają się pojawiać wysokie fale, które niszczą łódź i podnoszą nam wskaźnik przemoczenia niezależnie od tego z której strony na nią wpłyniemy. Na poczatku sezonu ich liczba jest niewielka, ale zwiększa się, tak w połowie sezonu występują bardzo często, a pod koniec występują tylko one.
Warto wspomnieć, że pomiędzy sztormami występuje kilkudniowa przerwa podczas, której można żeglować po morzu.
Jak przetrwać? – piorunochron, kominek i palmowy szałas są niezbędnymi i tanimi strukturami, które zapewnią nam ochronę przed nieprzyjazną pogodą.
Ze względu na długie noce, warto zwracać uwagę na naszą psychikę, należy przygotowywać dania dodające tą wartość np. banan na patyku (33 pkt. psychiki), tworzymy go z bananów, lodu i patyka, wariacji jest kilka, można użyć dwóch patyków, dwóch sztuk lodu, lub dwóch bananów.
Podczas gradobicia warto zbierać grad, żeby potem zrobić z niego lód (4 szt. gradu = 1 lód), żeby zachować go na stworzenie strażaków (jeśli nie stworzyliście kostkarki 3000).
Warto w tym czasie zamienić podłogę obozu na np. drewnianą podłogę, dywan ze skóry węża, lub dywan, który będzie zapobiegał pojawianiu się kałuż w sezonie monsunu, warto pamietać, że podłoga zapobiega SPAWNOWANIU się kałuż na niej, ale nadal moze zostać zalana, dlatego warto także na granicy dywanu zrobić worki z piaskiem, by zapobiec zalaniu.
Walka z Fokornadem – jak wspomniałem wyżej posiada 3000hp i 2 ataki:
Zwyczajne uderzenie – zwykły cios zadający 75 hp, wygląda identycznie na lądzie i na wodzie, czasami fokornado może z dużą szybkością do nas podlecieć i zadać takowy
Atak obszarowy – bardzo niebezpieczny atak zadający 250hp. Jest szczególnie niebezpieczny na lądzie, gdyż wciąga on postać do cyklonu, a po wyrzuceniu zadaje obrazenia wymienione wyżej, zabiera kilka przedmiotów z ekwipunku i odejmuje 33 punkty poczytalności.
Na wodzie ten atak jest znacznie mniej niebezpieczny, fokornado wciąga do siebie dużą ilość fal,a następnie wyrzuca wysokie fale we wszystkie kierunki, kosztem poczytalności i wytrzymałości łodzi możemy w tym momencie zaatakować go zadając duże obrażenia.
Najlepszą bronią przeciwko niemu jest pałasz, ponieważ zadaje dodatkowe obrażenia wobec tornad wynoszące 34, czyli razem 106 obrażeń. Tworzymy go z jednego martwego miecznika, dwóch samorodków złota i patyka.
Strategia na ląd – unikanie jego podstawowego ataku jest bardzo łatwa: dwa uderzenia i uciekamy, większym problemem jest jego atak obszarowy, jednakże jest na niego sposób, gdy zaczyna wykonywać swój atak możemy schować się np. za silnikiem alchemicznym, tak by był on pomiędzy naszą postacią, a bossem, wtedy nie zostaniemy wciągnięci, wtedy powtarzamy pattern kitowania.
Strategia na morze – pierwszym sposobem jest kitowanie go (1 cios i unik), zrobienie 2-3 zestawów naprawczych i gdy zacznie używać ataku obszarowego atakować go by zadać dużą ilość obrażeń. Boss powinien wtedy zginąć.
Strategia bonusowa – jeśli niedaleko naszego obozu mamy biom namorzynowy wraz z wołami, możemy go do nich zaciągnąć, fokornado nie zadaje obrażeń obszarowych swoim podstawowym atakiem, więc woły szybko sobie z nim poradzą.
Drop z cyklonu – po pokonaniu cyklonu wypada z niego ostzre turbiny, z którego możemy stworzyć najlepszy “żagiel” w grze, które przyśpiesza łódź o 50%
Foka – po pokonaniu tornada wypada z niego foka, ma tylko 10 punktów życia, możemy ją od razu zabić pozyskując jedną magiczną fokę i 4 sztuki mięsa, co poskutkuje pojawieniem się krampusa, możemy też zostawić fokę, która po jakimś czasie zniknie i pozostwi po sobie magiczną fokę.
Sezon Monsunów (Monsoon)
Sezon Monsunów – jest odpowiednikiem wiosny z DLC Reign Of Giants, zaczyna się dnia 37, a kończy 58. Podczas tej pory występuja obfite deszcze, co skutkuje zalewaniem wysp, przez losowo spawnujące się kałuże. W tym sezonie spawnują się jadowite komary, pszczoły zamieniają się w swoje zabójcze wersje, a kraby zakopują swoje norki. W tym czasie można spotkać przeciwnika naczelnego jakim jest Rekin Tygrysi. Sezon monsunów poprzedza porę suchą. Warto wspomnieć, że ekran przyjmuje wtedy zielony filtr.
Jak przetrwać? – najważniejszymi rzeczami jakie powinieneś zrobić są: wymiana podłogi na np. drewnianą co zapobiegnie spawnowaniu się kałuż w bazie, obudowanie bazy workami z piaskiem by zapobiec zalewaniu struktur. Ze względu na obfite deszcze, warto zaopatrzyć się w przedmioty i ubrania zapobiegające przemakaniu takie jak kapelusz ze skóry węża i parasol, a dla osób, które pokonały Rekina tygrysiego, Absurdasol.
Jak napisałem wyżej sezon monsunów poprzedza porę suchą, tak więc warto przygotować się do tej pory, ponieważ jest jedną z najcięższych. Warto w tym czasie zbudować baze wypadową , na ten sezon.
Rekin Tygrysi – jest stosunkowo łatwym bossem jeśli walczymy z nim na lądzie. Zapewne podczas swojej eksploracji znalazłeś jego zapadnięte legowisko. Podczas pory monsunów spawnuje ono małe rekiny tygrysie. Jeśli podejdziemy zbyt blisko, bądź zaatakujemy małego to matka przybędzie w ich obronie. Możemy go także spotkać w każdej innej porze roku np. podczas połowu ryb w pełnię księżyca, lub podnosząc z wody mięso (jest na to mała szansa).
Walka na lądzie – walka z rekinem tygrysim jest banalna. Pojawia się on spadając z wysokosci tworząc falę uderzeniową dookoła siebie, dajemy mu zaatakować pierwszemu, atakujemy dwa razy i uciekamy, następnie po jego pierwszym ataku możemy zwiększyć ilość naszych ataków do trzech.
Wystarczy powtarzać ten proces, aż bestia nie padnie
Walka na wodzie – jest ona bardziej wymagająca, ponieważ za każdym razem jak skoczy i użyje podstawowego ataku tworzy wysokie fale, które niszczą nasza łódź, jest jednak na to sposób, albowiem fale pojawiają się około jedną sekundę po jego ataku, więc z dobrym wyczuciem czasu możemy przez taką falę przepłynąć bez utraty wytrzymałości łodzi.
Co dwa zwykłe ataki rekin tygrysi zanurza się pod wodę, a następnie wystrzeliwuje w górę by na nas spaść. Atak ten jest łatwy do unikniecia, wystarczy obserwować cień pojawiający się na wodzie i uniknąć go.
Uwaga, po zabiciu bossa na morzu zespawni się kilka krokodyli, które zaczną nas atakować.
Łup z bossa – Wbrew pozorom z Rekina Tygrysiego możemy pozyskać niezastąpione przedmioty. Dropi on od jednej do dwóch sztuk gałek ocznych, od dwóch do czterech skrzeli i 8 sztuk mięsa. Z gałek ocznych możemy stworzyć ulepszoną lunetę, a ze skrzeli najlepszy parasol w grze, Absurdasol.
Sezon Suchy (Dry)
Sezon Suchy – jest odpowiednikiem lata z DLC Reign Of Giants. Następuje po sezonie monsunów, rozpoczyna się dnia 58, a kończy 74. Podczas tej pory ekran przybiera żółty filtr. W czasie tego sezonu dni stają się dłuższe, a noce krótsze. Przegrzanie zaczyna występować po dwóch dniach od rozpoczęcia sezonu. Mniej więcej w połowie pory wybucha wulkan, który wypluwa w nasze pobliże skały, które z łatwością mogą nas zabić i zniszczyć nasza bazę, jednakże przed każdą erupcją wulkan daje ostrzeżenie za pomocą trzęsienia ziemi, na pocżatku trwa ono prawie pół dnia, a długość ostrzeżeń skraca się wraz zbliżaniem się pory suchej do końca.
Warto zwrócić uwagę na to, że można wtedy wyłowić obsydian za pomoca sieci rybackiej.
Jak przetrwać? – jest na to kilka sposobów, możemy na odległej wyspie zbudować bazę wypadową na przeczekanie pory, lub zebrać dużą ilość materiałów i pływać od wyspy do wyspy unikając erupcji wulkanu. Według mnie najlepiej byłoby połączyć obie te taktyki. Tak więc możemy zbudować bazę wypadową i niezbędnymi do przetrwania strukturami, a na czas tuż przed erupcją wypływać w morze i unikać spadających skał. Warto taki obóz zbudować niedaleko brzegu (np. na biomie dżunglowym), by jak najszybciej uciec z bazy, ponieważ ostrzeżenia będą trwały coraz krócej i istnieje szansa, że nie zdążymy uciec. Warto wspomnieć, że jeśli erupcja nastapi w nocy, pochodnia nie wystarczy do oświetlania, najlepiej zaopatrzyć się w kask górnika lub latarnię.
W głównej bazie można stworzyć kilka strażaków, tak by nasze farmy nie wyschły. Podczas tej pory nie wysteouja jednak samozapłony, więc nie musimy się martwić o to, że nasz główny obóz spłonie.
Oto przykład unikania skał
Altar Of Snackrifice :
Ciekawym sposobem jest znalezienie wulkanu i wejście do niego, w środku możemy znaleźć ołtarz, dzięki któremu, jeśli poświęcimy odpowiedni przedmiot, możemy opóźnić erupcję. 16 segmentów to 1 dzień, maksymalnie możemy odłożyć erupcję o 66 segmentów (ok. 4 dni) po czym świątynia zostaje uśpiona.
Zdjęcie tabeli zostało zaczerpnięte z wiki.