Overview
Jak wyregulować gitarę elektryczną lub basową.Regulacja gitary to pierwszorzędna rzecz, nadaje indywidualnej wygody gry i pozwala ustawić ją jak najlepiej pod nasze predyspozycje. W tym poradniku pokażę, jak to robić poprawnie i nie uszkodzić instrumentu. Na wstępie też zaznaczę, iż należy ustawić gitarę pod nasz gust, nie ma żadnych reguł ani zaleceń. Zatem zaczynajmy!
1. Potrzebne rzeczy
Będziemy potrzebować paru narzędzi:
*Klucz imbusowy.
*Dwa śrubokręty, jeden zwykły, drugi najmniejszy.
*Szczelinomierz lub linijka.
*Tuner (wskazówkowy lub cyfrowy). Jeśli nie posiadasz takowego, to na internecie jest gama różnych programów jak np. ApTuner.
2. Regulacja wysokości strun nad gryfem, czyli tzw. akcja strun
Jest to pierwsza rzecz, którą należy sprawdzić. Jeśli dociskanie strun do progów i łapanie akordów przychodzi ci z trudem, musisz przykładać do tego dużo siły, to prawdopodobnie struny są za wysoko nad gryfem. Lub jeśli struny brzęczą na progach, to wtedy naszym zadaniem jest podwyższenie ich.
W tym wypadku musisz przyjrzeć się mostkowi. Struny opierają się zazwyczaj na małych “kowadełkach”. Każde z nich ma dwie maleńkie śrubki, i to nimi musimy pokręcić. Odkręcając obniżymy kowadełka, a co za tym idzie – struny. Zakręcając – podniesiemy.
Tę operację można przeprowadzić bez obaw uszkodzenia czegokolwiek. Zanim jednak zaczniemy kręcić, musimy poluzować struny do tej operacji. Potrzebny będzie nam najmniejszy śrubokręt.
3. Menzura
Menzura to nic innego, jak czynna długość struny, czyli od mostka do siodełka.
Jeśli stwierdzamy, że niektóre albo większość dźwięków jest nieczystych mimo poprawnego nastrojenia, to mamy problem ze źle ustawioną menzurą.
Chodzi o to, iż na dwunastym progu, dźwięk powinien być wyższy dokładnie o oktawę od tego, na który jest nastrojona struna. Aby to sprawdzić, będziemy potrzebowali stroika lub tunera.
Stroimy dokładnie strunę do pożądanego dźwięku, a następnie wydobywamy z niej flażolet na 12 progu. To bardziej precyzyjna metoda.
Flażolet wydobywa się poprzez dotknięcie palcem struny nad progiem (nie dociskając jej) i szarpnięciu jej. Jeśli tuner lub stroik pokaże nam dźwięk wyższy lub niższy od wartości “zerowej”, to musimy wziąć się do roboty.
Na tylnej części mostka są śruby. Kręcąc nimi poruszamy kowadełkami w przód lub w tył. Zanim jednak to zrobimy, musimy poluzować ową strunę i przystąpić do działania:
*Jeśli dźwięk jest za niski, i wskazówka pokazuje wartość ujemną/wychyla się w lewo, to znaczy, iż musimy skrócić menzurę, dlatego trzeba przykręcić śrubkę i przestawić kowadełko delikatnie do przodu. Stroimy strunę i sprawdzamy rezultat. Robimy to tak długo, aż dźwięk będzie czysty.
*Jeśli dźwięk jest za wysoki, i wskazówka tunera pokazuje wartość dodatnią/wychyla się w prawo, to musimy wydłużyć menzurę, dlatego odkręcamy śrubkę a kowadełko cofnie się do tyłu.
Warto zauważyć, iż podczas tej operacji może w pewnym stopniu zwiększyć lub obniżyć się wysokość strun nad gryfem.
4. Krzywizna gryfu
Robimy to na własną odpowiedzialność. Na tym etapie istnieje ryzyko poważnego uszkodzenia instrumentu.
Jeśli mimo ustawienia akcji strun, brzęczą nam na progach, to trzeba przejść do bardziej hardcorowych metod.
Bierzemy naszą gitarę, siadamy z nią w pozycji do grania, lewą dłonią przyciskamy jedną ze strun na pierwszym progu, a łokciem prawej ręki, dociskamy ją na ostatnim progu. Teraz wolną, prawą dłonią, możemy sprawdzić nad ósmym progiem, czy jest teraz odległość między struną, a ósmym progiem i sprawdzamy:
a) Odstęp powinien być w okolicach 1mm, jeśli stwierdzamy, iż gryf jest zbyt krzywy, musimy go nieco wyprostować.
b) Jeśli struna kładzie się na wszystkich progach, to nasz gryf jest zbyt prosty i musimy go wygiąć.
*Luzujemy wszystkie struny (to mit, iż nie wolno ich luzować, nic się nie stanie).
*Teraz będzie potrzebny nam klucz imbusowy.
*Za siodełkiem znajdziemy otwór (czasami jest przykryty zaślepką, wtedy musimy ją zdjąć). Tam znajdziemy nakrętkę pręta regulacyjnego. Wkładamy do niego klucz i teraz:
W PRZYPADKU pkt. A:
*Odkręcamy nakrętkę, czyli mając gitarę w pozycji do grania, musimy przekręcić kluczem w dół (LUZOWANIE). Przekręcamy o 1/8 obrotu i wyjmujemy klucz. Teraz możemy nastroić instrument i odstawiamy gitarę na kilka godzin, na 12 godzin lub najlepiej 24. Później sprawdzamy rezultat. Jeśli nie ma efektu lub jest bardzo mały, to powtarzamy czynność.
W PRZYPADKU pkt. B:
*Zakręcamy nakrętkę, czyli kręcimy kluczem w górę (NAPINANIE). ROBIMY TO POWOLI. Też maksymalnie o 1/8 obrotu, stroimy, odstawiamy na 12-24 godziny i sprawdzamy efekt. Musimy pamiętać, aby nie przesadzać z tym, gdyż możemy przegiąć gryf do przodu.
Nie należy regulować gryfu w celu obniżenia akcji strun.
Wykonujemy maksymalnie 1/8 obrotu na dzień. Jeśli w którąś stronę musimy użyć bardzo dużo siły, to lepiej zrezygnujmy, ponieważ możemy w ten sposób urwać nakrętkę pręta, a wtedy będziemy musieli wymienić pręt. W takim wypadku lutnik musi wyrwać podstrunnicę z gryfu i wymienić pręt, a lepiej już po prostu kupić nowy gryf lub gitarę.
Jeśli boisz się, że zrobisz coś nie tak, możesz oddać gitarę do lutnika, który zrobi wszystko za ciebie za maksymalnie 200zł. Lub poradzić się znajomego gitarzysty/basisty.
Źródła
Źródło zdjęć:
Google images, Magazyn Gitarzysta, Blogspot, Blog Gitarus.
Źródło poradnika: Zapytaj onet, użytkownik MyDragon