Tomb Raider Guide

Tomb Raider 2013 Wyzwanie for Tomb Raider

Tomb Raider 2013 Wyzwanie

Overview

Wyzwanie do “Tomb Raider’a 2013” ma na celu ukończenie gry w kampanii dla jednego gracza. Z poradnika dowiecie się jakie są wymagania oraz co można, a czego nie można robić podczas rozgrywki. UWAGA! – poradnik zawiera drobne spojlery z gry.

Pomysł

Autorem wyzwania jestem ja – Seba569003 (aka TreasureHunteer) Wymyśliłem je oraz testowałem 😅

Dla kogo jest to wyzwanie?

To wyzwanie polecam graczom, którzy bardzo dobrze znają lokacje w grze, wiedzą gdzie pokazuje się jaki przeciwnik, umieją się skradać i dobrze walczyć. Polecam je także osobom znudzonym zwykłą rozgrywką, którzy szukają “wyzwania” w grze.

Czy wyzwanie można zrobić w innych częściach reboota?

Jako, że wszystkie części reboota mają podobną mechanikę działania i sterowania to można je wykonać w innych częściach gry. Natomiast odradzam robienie tego. W “Rise of the Tomb Raider” i “Shadow of the Tomb Raider” są odpowiednio poziomy trudności: Supertwardziel i Droga przez mękę, które same w sobie są już bardzo dobrym wyzwaniem w grze, dla graczy, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności. “Tomb Raider 2013” nie ma wyższego poziomu trudności, który wymagałby od gracza kombinowania i przyłożenia się. Stąd pomysł na to całe wyzwanie.

Założenia wyzwania

 • Poziom trudności, na którym gramy to TRUDNY.
 • Zakazane jest ulepszanie broni.
 • Zakazane jest kupowanie umiejętności dla Lary.
 • Zakazane jest korzystanie z obozów. Gra nadal ma checkpointy, więc o to nie należy się martwić.
 • Nie można podnosić amunicji ze skrzynek z amunicją, granatów ze skrzynek, czy kołczanów ze strzałami. Żeby zdobyć dodatkową amunicję, strzały i granaty musimy przeszukać ciała zabitych przeciwników.
 • Zakazane jest korzystanie z instynktu przetrwania.
 • Strzelanie w czerwone, wybuchowe beczki jest zabronione.
 • Szybka podróż między obozami jest zabroniona.

Co jeśli ktoś ma wykupione DLC z umiejętnościami?

Gra posiada DLC, które odblokowują umiejętności bez potrzeby kupowania ich w grze za PD, a są to:

 • Animal Instinct – podświetla zwierzęta w trybie instynktu przetrwania.
 • Headshot Reticule – transformuje nieco celownik w grze, który pomaga strzelać w głowy przeciwnikom.
 • Agility Skill – pozwala Larze szybciej wspinać się za pomocą czekanu oraz dodaje możliwość przewrotu po upadku, który zmniejsza obrażenia.
 • Pistol Burst – dodaje alternatywny tryb strzału do pistoletu.
 • Pistol Silencer – dodaje tłumik do pistoletu.

Z instynktu przetrwania i tak nie można korzystać, więc Animal Instinct jest bezużyteczny. Co do całej reszty – jeśli ktoś posiada te DLC, tym lepiej dla tej osoby. Są one delikatnym ułatwieniem całego wyzwania.

Czy można zbierać znajdźki i surowce?

Tak. Można zbierać cokolwiek się chce, oprócz skrzynek z amunicją, skrzynek z granatami oraz kołczanów ze strzałami oczywiście. Jeśli ktoś ma ochotę, może nawet uzyskać 100% w rozgrywce. Nie jest to jednak wymagane. Za surowce ulepsza się bronie, a za znajdźki dostaje się dodatkowe PD, z których i tak nie można korzystać, ponieważ ulepszanie broni i umiejętności jest zakazane.

Skończyła się cała amunicja, a przeciwnicy dalej atakują

Lara nie ma umiejętności walki wręcz w tym wyzwaniu. W takim momencie zgodnie z założeniem wyzwania należy znaleźć ciało poległego przeciwnika i je przeszukać dla dodatkowych naboi. Jeśli niestety nie mamy takiej możliwości, bo sytuacja jest wyjątkowa, a ciała wszystkich przeciwników są za daleko, to w takiej wyjątkowej sytuacji możemy podnieść skrzynkę z amunicją, ponieważ nie mamy innego wyboru.

Co z początkiem gry, kiedy nie mamy nic?

Początek gry to strefa wolna od założeń wyzwania, przynajmniej do momentu naprawy czekanu i pokonania bramy z doktorem James’em Whitman’em. Do tego momentu możemy zbierać wszystko co się da – PD, surowce, znajdźki i tym podobne. Przez cały ten czas możemy ulepszać łuk oraz wykupić tyle umiejętności, na ile wystarczy nam PD. Ja polecam kupić umiejętności:,,Odzyskiwanie strzał”, ,,Wyszukiwanie naboi”, ,,Maksymalna ilość amunicji” i JEŚLI zdobędziecie na tyle punktów doświadczenia, to polecam umiejętność ,,Pewny strzał”. Po ominięciu bramy przez Larę wyzwanie zaczyna się i zaczynają obowiązywać wszystkie założenia.

Grobowiec z DLC

Jeśli ktoś posiada dodatkowy grobowiec “Samolot na Bagnach”, to może z tego skorzystać. Znajduje się on jeszcze przed udaniem się za bramę z doktorem Whitman’em, także nie widzę przeciwwskazań, aby zebrać dodatkowe surowce i punkty doświadczenia, oraz wykorzystać je, zanim rozpocznie się wyzwanie. Należy jednak pamiętać, że szybka podróż jest zabroniona i jeśli ktoś pominie ten grobowiec, to nie ma możliwości powrotu. To DLC ma problem, że często się buguje i Lara nie może dostać się do finalnej nagrody. Wystarczy wtedy przeładowywać punkt kontrolny do momentu, aż Lara da radę wejść na samolot.

Co jeśli niechcący uruchomię instynkt przetrwania?

Zdarza się, że gracz z przyzwyczajenia naciśnie Q, które odpowiada za uruchomienie tego instynktu. Gra sama nas informuje o tej funkcji i każe jej używać. Czasami nawet sama uruchamia instynkt przetrwania. Nasze wyzwanie tego zabrania, ale jeśli zdarzy się sytuacja, że gracz uruchomi ten instynkt – można to wybaczyć. Byle nie za często.

Lara traci bronie i amunicję, co dalej? – Jaskinie Geotermiczne

Fabularnie w lokacji “Jaskinie Geotermiczne” Lara traci wszystkie bronie oprócz łuku i całą amunicję, którą ma przy sobie. W tym momencie nie mamy wyboru i musimy podnieść kołczan ze strzałami, aby dostać się dalej. Na terenie lokacji “Jaskinie Geotermiczne” możemy podnosić kołczany ze strzałami, aby uzupełnić amunicję do łuku.

Fabularnie Lara siada do obozu, co dalej? – Plaża Wraków

W fabule gry Lara będzie musiała usiąść do ogniska podczas eksploracji lokacji “Plaża Wraków” po to, żeby zaktualizować bronie. Musi się to odbyć, aby gracz mógł dostać się dalej na statek Endurance, który utknął na mieliźnie. Jeśli gracz zbierał wcześniej skrzynki z surowcami to możliwe, że inne bronie także zaktualizują swój wygląd. Całe zajście służy tylko temu, aby dać znać graczowi, że możliwe są do zrobienia nowe ulepszenia broni i dodanie nowego, alternatywnego strzału do łuku. Kiedy wszystkie informacje o aktualizacji broni się skończą należy odejść od obozu bez kupowania umiejętności, czy ulepszeń broni. Kupienie czegokolwiek podczas przebywania w tym obozie anuluje całe wyzwanie.

Podsumowanie

Wyzwanie nie należy do najprostszych. Trzeba tu dużo kombinować, zwłaszcza jeśli chodzi o walkę. Całe wyzwanie ma na celu utrudnienie gry, dla sprawdzenia swoich umiejętności i może nawet wydłużenia rozgrywki 😉

Jeśli macie pytania lub czegoś nie jesteście na 100% pewni – piszcie śmiało w komentarzach! Z przyjemnością rozwieję wasze wątpliwości!

Mam nadzieję, że mój pomysł na wyzwanie wam się spodoba i spróbujecie w nim swoich sił. I hej! Przecież to tylko gra! Tu chodzi o dobrą zabawę, prawda? 😄

SteamSolo.com